S tím, jak rozhovory mezi Řeckem a jeho věřiteli podle očekávání od rozhovorů v Rize z konce tohoto týdne nesměřují nikam, a se spekulacemi o energetické dohodě mezi Aténami a Gazpromem, které s každým dalším dnem vypadají čím dál méně jako spekulace a více jako realita, jsme naznačovali, že už je jen otázkou času, než se Rusko stane pro Řecko Bílým rytířem, který mu na plynovou dohodu poskytne peníze dopředu.
Řecko nedávno k zaplacení svých účtů včetně penzí a platů přistoupilo k zabrání hotovostních rezerv místních správ, přičemž ECB údajně uvažuje o 50% snížení uznaných majetkových záruk řeckých bank vůči ELA (tj. těch samých řeckých bank, o kterých ministr financí včera řekl, že jsou „přiměřeně kapitalizované“), takže Atény by určitě této hotovosti použily, a jak rádi poukazujeme, je to pro Kreml všechno začarovaný kruh vítězství, jelikož hotovost, kterou dají Řecku se použije ke splacení dluhů u MMF, které to má v červnu dát Kyjevu jako půjčkovou tranši 2 miliard €, a tohle financování výkupu z dluhů se pak rychle přelije zpět do Ruska přes splátky Gazpromu.
Pro připomínku je tu mapa plynovodu Turecký proud…
A tady je celkový časový rozvrh řeckých splátek:
Nic z toho není pro Evropu dobrou zprávou, jelikož zápolí s Grexitem (a s nákazou re-nominace aktiv závislých na cenách paliv, která přichází spolu s tím), když ještě navíc musí spolknout příklon Ruska k Aténám, tudíž je to rozhodně nežádoucí výsledek celého toho debaklu, a tak, jak jsme tu předkládali už v pondělí, Evropa se vydává na válečnou stezku podáním proti-monopolních obvinění proti Gazpromu.
Zde je to od WSJ:
„Všechny společnosti, které fungují na evropském trhu – ať už jsou evropské nebo ne – musí hrát podle pravidel EU,“ řekla v prohlášení proti-monopolní šéfová tohoto bloku Margerethe Vestager.
Vyšetřování Gazpromu, které začalo před 2 ½ rokem se koncem loňského roku chýlilo k vyřešení, ale po ruské anexi Krymu letos v březnu uvízlo. Činitelé EU si dělají starosti, že podání těchto obvinění proti ruské společnosti by mohl Kreml interpretovat jako politický čin.
EU ve středečním prohlášení uvedlo, že dospělo k předběžnému názoru, že Gazprom překáží hospodářské soutěži na trzích s plynem v devíti zemích EU – v Bulharsku, v České republice, v Estonsku, v Maďarsku, v Litvě, v Lotyšsku, v Polsku a na Slovensku.
Gazprom „by mohl budovat umělé překážky zabraňující, aby plyn proudil z určitých středoevropských zemí do jiných, a bránit tak přeshraniční konkurenci,“ řekla paní Vestager.
A ještě trochu více od Bloomberg:
Rozhovory o urovnání s Gazpromem zamrzly spolu s tím, jak se eskalovalo napětí kvůli ruským akcím na Ukrajině, když anektovalo Krymský region a bylo obviněno z podpory povstání hrozícího vyvolat rozdělení této země. Do tohoto případu začala pronikat energetická politika hned od počátku poté, co ruský president Vladimir Putin podepsal dekret poskytující vládě pravomoci k ochraně Gazpromu před požadavky EU.
„To samozřejmě nezlepší vztahy mezi EU a Ruskem,“ řekl Paul Ivan, bývalý rumunský diplomat, který je nyní analytikem Evropského politického centra v Bruselu. „Můžeme z ruské strany očekávat rozhněvané reakce a kroky, to ale ještě vztahy neotřese.“
Prohlášení o námitkách obviňuje v Moskvě sídlící Gazprom, který dodává do tohoto bloku více než čtvrtinu zemního plynu, z prosazování nespravedlivé cenové politiky v Bulharsku, Estonsku, Litvě a Lotyšsku a v Polsku. Komise řekla, že územní omezení uvalená Gazpromem mohou vést k cenám u velkoobchodníků, které budou významně vyšší, než jsou náklady společnosti nebo srovnávací sazby.
Tyto nespravedlivé ceny jsou zčásti důsledkem cenových vzorců Gazpromu, které indexují ceny plynu v dodávkových smlouvách podle koše cen ropných produktů a nepatřičně Gazprom proti jeho zákazníkům zvýhodňují, uvedlo EU.
Gazprom odpověděl tvrzením, že vyvracující námitka není ještě hotová, a že očekává, že s pomocí ruské vlády dojde k řešení.
„Tento případ je určitě politický,“ řekl Alexander Kornilov, vedoucí analytik ropy a plynu u Alfa-Bank v Moskvě. Ten odhaduje potenciální pokutu až na 840 milionů $.
Tady je, jak si Evropská komise představuje, že by mohlo vypadat „údajné zneužívání“ dominantní pozice na trhu se zemním plynem:
Shrnuto, je to moc, politika a energie plně rozehraná spolu s Grexitem a s krizí na Ukrajině na pozadí. Jo, kdyby jen existoval způsob, jak zbavit Gazprom páky na Evropu…
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Spolu s tím, jak CEO Gazpromu přijíždí do Atén, EU (shodou okolností) podává protimonopolní žalobu proti tomuto ruskému gigantovi
- Rusko zrušilo „plynové financování“ Kyjeva
- Ruská odveta začíná: Gazprom „omezuje plyn pro EU“, v posledních dvou dnech omezil Polsku dodávky o 24%
- Polsko říká, že ruské dodávky plynu se propadly o 45%; Evropa v pátek spustí sankce, Rusko spustí odvetu
- Obchodní válka: Gazprom hrozí rozvratem dodávek plynu do Evropy