2 Jan 2019
Polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki o Evropské unii, která se zrovna na Polsko sápe, kvůli uplatňování jeho suverenity, řekl, že ta postkomunistické východní země vůbec nechápe.
Premiér tyto komentáře pronesl k Financial Times, když hájil justiční reformu své země, v níž se pokouší vymýtit poslední zbytky své minulosti jako sovětského satelitu.
„Lidé z Bruselu naprosto nechápou situaci v postkomunistických zemích,“ řekl ministerský předseda Morawiecki s dodatkem, „stejně jako se každá země potýkala se svými problémy, tak náš problém spočívá v justičním systému, který v minulých 30 letech žádnou reformou neprošel.“
Tato konzervativní strana Zákona a spravedlnosti (PiS) byla zvolena v roce 2015 a byla od Studené války před třemi desítkami let první stranou, která získala dost parlamentní křesel, aby vládla bez koalice.
Polsko se stalo první postsovětskou zemí, která se stlala loni „rozvinutým trhem“ a stejně jako Maďarsko zažívá obrodu konzervativismu a úcty k původní evropské kultuře a náboženství.
S tím, jak mají Východoevropané jasný pohled na věci jako národní suverenita a svoboda, tak to vede k jejich srážkám s tímto blokem kvůli vlastním domácím záležitostem, neboť obě tyto země odmítají vynucované edikty centralizované moci v Bruselu, jelikož zrovna takové byly nuceny přijímat ve dvacátém století od Moskvy.
Americký politický analytik Jim Pinkerton si v článku z roku 2017 pro Breitbart News všímá, že zatímco Západ tu „starou víru“ v religiozitu, rodinu, patriotismus a národovectví opouštěl, tak Maďarsko a Polsko je vyznávalo jako to, co jim „umožnilo přežít děsivý útlak“ pod komunistickým režimem a „zachovávají ty své drahé tradiční hodnoty, které Rudí pošlapávali.“
„A opravdu Maďaři, Poláci a další Evropané s podobnou historickou zkušeností mají sklon k podezření vůči jakýmkoliv politickým jevům, které byť i lehce připomínají komunismus,“ dodal Pinkerton.
Nevolená výkonná složka Evropské unie, tj. Evropská komise, pohnala Polsko kvůli reformám justičního systému této konzervativní vlády před Evropský soudní dvůr lidských práv.
Varšavě nařídili, aby ty reformy zastavila, a ač v této zemi ty soudce poslané do důchodu v listopadu povolali zpět, tak činitelé EU nadále Polsku vyhrožují sankcemi.
Pan Morawiecky varoval, že pokračování v tomto soudním řízení bude pro EU „velice nebezpečné“, když řekl: „Když ten případ udržují otevřený, tak si myslím, že je to kvůli určitým lidem, co to chtějí zpolitizovat, chtějí to zneužít jako argument v politické kampani před volbami do Europarlamentu.“
Tento konzervativní vůdce rovněž Bruselu poradil, aby pozornost věnoval spíše evropskému politickému klimatu, jelikož populistické, euroskeptické a národovecké vlastenecké strany se chystají urvat si v květnových volbách do Europarlamentu pěkné zisky.
„Je třeba, aby Brusel a Evropská komise byly k tomu, co se děje v různých zemích, velice vnímaví… Hlasům z různých zemí a zvláště ze středoevropských zemí je třeba naslouchat daleko chápavěji,“ řekl pan Morawiecki.
„EU jako instituce potřebuje reformu… a když mluvím s ministerskými předsedy ostatních zemí, většina z nich souhlasí, že je potřebná pořádná přestavba postupů a institucí, všichni ale čekají na eurovolby,“ dodal.