Maďarské vedení stojí za svým rozhodnutím zablokovat celý sedmiletý rozpočet Evropské unie kvůli zahrnutí nových pravomocí, které by, jak tvrdí, umožnily politickou perzekuci členských států, které nedodržují scénář bruselských globalistů v záležitostech jako masová migrace.
Vlády Maďarska a Polska v pondělí využily svého práva veta, aby zablokovaly sedmiletý Víceletý finanční rámec (MFF), jinými slovy rozpočet EU, když se jim v předchozích fázích procesu vyjednávání nepodařilo zabránit nově vloženým ustanovením a předpisům. Jelikož tyto relativně malé středoevropské země postrádaly politický vliv, aby těm novým předpisům zabránily, protože jsou připojeny k celkovému rozpočtu, který musí být přijat jednohlasně všemi členskými státy, tak tím tento blok v podstatě Maďarsko a Polsko donutil to sestřelit tam, kde byla jejich rozhodnutí akceptována, a zastavit tudíž evropské výdaje úplně.
Maďarsko Viktora Orbána se ve středu cítilo být na koni, když říkali, že Evropa se pokouší to zneužít jako „politický bič“ k potrestání členských států, které odmítají držet linii. Associated Press referovala o dalších poznámkách, v nichž ministerský předseda Orbán výslovně uváděl záležitost masové migrace, tj. dlouhodobé kolbiště pro spory mezi EU, která se pokoušela zavést povinný program přerozdělování migrantů, a jejími konzervativně smýšlejícími členy, kdy tvrdil, že právě tato záležitost je jádrem sporu, a Evropa touží určitým členům tedy utáhnout šrouby.
Orbán řekl: „Dnešní Brusel vidí země, v nichž platí vláda zákona, jen v těch, které berou migranty. Jakmile by tyto návrhy byly přijaty, už by neexistovaly žádné překážky pro možnost spoutat členské státy podílem ve společných fondech, aby musely podporovat migraci, a pro využívání finančních nástrojů k vydírání zemí, které migraci odporují.“
Ministryně spravedlnosti Maďarska, na kterou informování o těchto debatách připadlo, Brusel obvinila z „dvojích standardů“ v diskusích o tvrzeních ohledně „vlády zákona“ vznášených jako ospravedlnění těchto změn pravidel. Ač řada evropských zemí má právní problémy nebo zdaleka ne perfektní standardy pro nezávislost justice, tak to zaříkání se vládou zákona se používá jen, když se mluví o Maďarsku, řekla ve středu ministryně spravedlnosti Judit Varga.
Varga tento týden řekla, že bohaté státy Evropy, které stejně financování od EU nedostávají, by mohly chudší členy vydírat, což je narušování suverenity. Nakonec řekla, že Maďarsko je terčem útoku, protože „liberální mainstream“ se nevyrovnal s faktem, že zemi v srdci Evropu kontroluje nesmírně populární konzervativní vláda.
Ač pionýry blokování rozpočtu, který by vedl k „vydírání“, byly v pondělí Maďarsko a Polsko, tak se jim mezitím dostalo podpory i od Slovinska, dalšího konzervativně smýšlejícího středoevropského státu, který by se mohl také obávat, že Evropa sváže výplatu uvažovaných rozvojových fondů s politickou kontrolou.
Slovinský ministerský předseda Janez Jansa kritizoval formulaci nových pravidel, která je obecně sepsaná relativně emotivními výrazy líčícími odpůrce jako, že jsou anti-demokratičtí nebo odporující vládě zákona. Euractiv referuje, že ve své středeční promluvě řekl: „Některé politické skupiny otevřeně vyhrožují, že tento instrument nesprávně nazývaný ‚vláda zákona‘ využijí k ukáznění jednotlivých členských států EU přes většinové hlasování. Potřebujeme instituce EU, které nebudou zapojeny do vnitřních politických konfliktů v členských státech.“
Ač Slovinsko nezašlo až tak daleko, že by se přidalo k samotnému vetu, tak nicméně v podstatě tu stížnost samotnou podpořilo.
Jak Bretibart London referoval v pondělí, tak pokus blokovat rozpočet zatím u Eurofederalistů vzbudil hněv. Kampanista proti Brexitu a největší roztleskávač oslav EU Guy Verhofstadt např. řekl, že to je od Orbána „zkorumpovaný úchvat moci.“
Getty Images
18 Nov 2020