Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home Nezařazené EU zasahuje do vedení firem

EU zasahuje do vedení firem

Česká společnost si pomalu zvyká na to, že nám Evropská unie diktuje, kde se dá. Naštěstí, se někteří lidé začínají probouzet a všímat si, že se nejedná zdaleka o ekonomickou spolupráci volného obchodu jako o politickou snahu jednotného vysoce regulovaného trhu.

Otázku “Proč jsme vlastně v EU?” jsem již na tomto blogu položil a navrhl alternativní řešení. Možná, už se blíží nejvyšší čas po tomto řešení hlasitě volat nebo kam až hodláme zajít?

Jednou z nejvíce alarmujících regulací, kterou Evropská komise přijala, je návrh, aby ve vedení firem bylo zastoupeno 40% žen. Zde, už opravdu končí veškerá pomazánková, tuzemáková, marmeládová i žárovková legrace.

Tento krok považuji jako nepřiměřený zásah do rozhodování jednotlivých podnikatelských subjektů. Napadá mne hned několik negativních důsledků.

Netvrdím, že mají ženy menší manažerské schopnosti než muži, ale aby se mohla splnit podmínka Evropské komise, tak musí o svou vedoucí pozici přijít nějaký muž. My samozřejmě uvidíme ve vedení úspěšné ženy, které získaly příležitost, ale nikdo již neuvidí muže, kteří třeba měli pro tuto pozici větší předpoklady a díky této diskriminační regulaci o svou příležitost přišli.

Ano, všimli jste si správně, tuto regulaci označuji čistě za diskriminační, protože je zde násilně zvýhodněna určitá skupina obyvatel – tedy ženy. A tohle tvrdím bez nadsázky, pokud bude tímto stylem Evropská unie uvažovat, budou brzo platit pravidla, aby každá firma měla ve vedení třeba určité procento černochů, asiatů, bělochů, indiánů nebo eskymáků. A to nejlépe ve stejném poměru. Tato situace může opravdu nastat (vlastně si myslím, že může nastat úplně cokoliv, když nastalo toto) a nevidím v tom vůbec nic rozumného.

Bojovat proti diskriminaci nemá smysl, protože jakmile tak učiníme, okamžitě diskriminujeme někoho jiného.

Pokud si opravdu ženy přejí být zastoupeny ve vedení velkých akciových firem, mám pro ně doporučení, ať takovou firmu společně založí. Žen máme v Evropské unii opravdu hodně a věřím, že by se na ní dokázaly složit a mohly by jich založit hned několik. Mohou si pak udělat 100% ženské vedení a nemusí zaměstnávat jediného muže. To stejné doporučení mám i pro skupiny obyvatel, které se cítí diskriminované.

Takto velké regulace, které teď v EU probíhají a které se plánují, poškodí veškerý evropský trh a bude stále těžší pro firmy sídlící v EU, aby byly konkurenceschopné ve světě. Protože každá firma je jiná, potřebuje vlastní svobodu v rozhodování a to včetně toho koho postaví do vedení. Pokud se tento návrh a jemu podobné návrhy aplikují do praxe, očekávám i pokles v indexu ekonomické svobody. Namísto, abychom se inspirovali Hong Kongem, Singapurem, Austrálií či Novým Zélandem, daří se nám opakovat chyby sovětské regulované ekonomiky, kde si byli všichni rovni?

Ladislav Výsmek je autor projektu NEdaním.cz, kde článek vyšel

na uvolnění: mohli bychom dospět do situace, kdy bude inzerát vypadat třeba takto 🙂

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
14
0
Would love your thoughts, please comment.x