Až do tohoto okamžiku bylo hlavním důvodem, proč skoro všichni zavrhovali evropské sankce proti Rusku přes veškerou pompézní rétoriku, to, že Evropa neustále odmítala postihnout Rusko tam, kde by ho to bolelo: u jeho energetických gigantů Gazpromu, Rosněftu a Transněftu. Důvod je jednoduchý: uvalením sankcí na tyto klíčové exportéry energie by Evropa přímo ohrozila stabilitu svého vlastního energetického importu (Rusko obnáší 30% německého importu plynu) a s každým uplynulým dnem se blíží zima, takže zahrávat si s energetickým status quo by mohlo vypadat jako ekonomická sebevražda. Tohle všechno se v pátek změnilo, když jak hlásí FT, na základě uniklé kopie by poslední kolo evropských sankcí mělo odvážně jít až tam, kam se Evropa nikdy před tím neodvážila, a uvalit sankce na velkou ruskou trojku: Rosněft, Gazprom Něft a Transněft.
Tohle je v teorii her známo jako rozhodující únikové kolo.
Rovněž to znamená, že se náhle sázky pro Rusko, a tudíž i pro Evropu, staly prostě až příliš reálnými, jelikož Putin teď už nebude mít na vybranou, a opravdu bude muset spustit eskalaci odvet, která po zákazu potravin může znamenat jen jednu věc: výraznou redukci přítoku plynu pro Evropu.
Rovněž to znamená něco jiného: vzpomeňte, že to bylo jen před deseti dny, kdy jsme referovali, že Gazprom začne přijímat platby za ropu v rublech a yuanech.
Pokud budou dnešní zprávy potvrzeny, pak dramatický posuv v evropské sankční strategii znamená, že se urychlí embargo jak na US dolar, tak na euro, jelikož Rusko dále zintenzivní svůj posuv jak od Západu, tak od petrodolaru. Jediným a jasným vítězem tu bude Čína, která se do toho určitě vloží a poskytne Rusku financování jeho potřeb, avšak za pekingských podmínek, což v podstatě vytvoří symbiotickou vazbu mezi Ruskem a Čínou ještě silnější, když to Moskvu přinutí v obchodních a finančních vztazích spoléhat téměř výhradně na Čínu, a to náhle dá Xi Jinpingovi všechny trumfy do ruky.
Co s tím čínský president udělá, když teď má v ruce všechny páky světa, aby tomu velel jak na Západě, tak na Východě a samozřejmě v Africe, to zůstává neznámé, ač jsou tu ty tisíce tun záhadně do této země dováženého zlata, aniž by kdo kdy slyšel o jeho vývozu, které by mohly leccos naznačovat.
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Ukrajina schvaluje zákon o sankcích na Rusko: Zastavení tranzitu plynu vypadá, že bezprostředně hrozí
- Ukrajina obviňuje Rusko, že za chvilku zavře plyn, Rusko to popírá a Německo se děsí
- Rusko zrušilo „plynové financování“ Kyjeva