Poslední průzkumy ukazují, že Západoevropané ztrácí úctu ke Spojeným státům, přičemž na Čínu se i uprostřed probíhající pandemie wuhanského koronaviru (COVID-19) čím dál vice pohlíží jako na světového vůdce.
V Německu podle zprávy od Business Insider 76% respondentů řeklo, že podle jejich názoru se během této krize postavení USA oslabilo, zatímco jen 36% řeklo to samé o Číně.
Tyto dvě země se z hlediska mezinárodních vztahů zařadily zhruba stejně s tím, že 37% Němců říká, by chtěli úzké vztahy s USA, v porovnání s 36% těch, kdo říkají to samé o Číně. To je v kontrastu s výsledky z loňského roku, kdy 50% Němců upřednostňovalo úzké vztahy s USA a jen 24% je chtělo s Čínou.
Jen 10% Němců řeklo, že Amerika je nejdůležitějším spojencem této země, tj. pokles o 9%. 6% řeklo to samé o Číně, což je nárůst o 1%.
Co se týče Velké Británie, řeklo 35% respondentů, že Británie by měla budovat silnější vztahy s Evropou, což v rozporu s pouhými 13%, kteří to samé řekli o USA, a navíc je to 6% posuv ve prospěch Evropy oproti loňskému roku.
A ve Francii jen 2% tázaných řeklo, že si myslí, že jejich země by mohla spoléhat na prezidenta Donalda Trumpa, že poskytne světové vůdcovství.
K tomuto posuvu nejspíš došlo kvůli vnímání prezidenta Trumpa, že tuto krizi neřídí dobře, jako když minulý měsíc řekl, že injekce dezinfekce by mohly být účinnou léčbou viru. Také kvůli některému chování Ameriky k Evropě během krize, jako když do světa unikly zprávy, že Amerika se snaží skoupit exkluzivní práva na německou vakcínu, nebo zprávy, že američtí agenti zabavili dodávky kriticky důležitých zdravotních dodávek z Číny určených pro Francii, jak už o tom Voice of Europe referoval, což bezpochyby přispělo k poklesu úcty k této zemi.
Ale i před pandemií ukazovala rozhodnutí přijímaná evropskými politickými vůdci, že se čím dále více orientují na Čínu. Např. v lednu se britský ministerský předseda Boris Johnson odmítlo podvolit americkým hrozbám a stejně postupoval vpřed s plány na spolupráci s čínskými společnostmi při budování 5G sítě v zemi. Což naznačuje, že Čína je nachystána kořistit z jakéhokoliv mocenského vakua, které vznikne, když Evropané přestanou vzhlížet k USA jako ke svému nejbližšímu partnerovi.
Ale ani Čína z této krize neunikla bez poskvrny. Došlo k širokému pozdvižení hněvu kvůli zprávám o čínské dezinformační kampani na počátku pandemie, což Evropu potenciálně poškodilo při reakci na ni. Minulý měsíc největší německé noviny Bild sestavily hodnocení škod, které byly zemi údajně způsobeny v důsledku čínských klamů, jak už o tom Voice of Europe referoval.
By Michael Lord 21 May 2020
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/05/europe-turning-away-from-us-towards-china-polls-show/