Evropská komise varovala, že celá Evropská unie by se mohla kvůli ekonomickým dopadům wuhanského koronaviru potýkat s historickou recesí.
Jarní předpověď Komise předpovídá, že ekonomiky různých států Evropské unie by se v roce 2020 kvůli ekonomickým zmatkům a propadům způsobeným propuknutí pandemie mohly kolektivně propadnout až o 7,4 procenta.
Komisař pro ekonomiku Paolo Gentiloni ve středu v komentářích, o kterých referoval Euractiv, řekl: „Jak hloubka recese, tak síla zotavení bude všude jiná, protože závisí na rychlosti, s jakou se budou uvolňovat karantény, na důležitosti služeb, jako je turistika, pro každou jednotlivou ekonomiku a na finančních zdrojích každé jednotlivé země.“
Komise předpovídá, že země jako Itálie, Řecko a Španělsko by mohly zažít až devítiprocentní propad svých ekonomik. I ve Švédsku, které nezavedlo stejná přísná karanténní opatření jako jiné země, se předpovídá, že zažije šestiprocentní propad.
Nezaměstnanost po celé EU se očekává, že vzroste z 6,7 procent v roce 2019 na devět procent v roce 2020 a zažijí v příštím roce mírný vzestup s očekávanou jen 7,9 procentní nezaměstnaností.
Ve Švédsku nezaměstnanost rostla už před epidemií čínského viru. Zpráva z ledna předpověděla vzestup míry nezaměstnanosti na nejméně 7,2 procenta, kdy letos podle očekávání vzroste i nezaměstnanost migrantů.
V jedné z wuhanským koronavirem nejvíce postižených zemí Evropské unie v Itálii došlo mezi občanstvem k vzepětí sentimentů proti EU kvůli tomu, jak Brusel tuto krizi zvládal.
Průzkum od firmy Tecné z poloviny dubna odhalil, že až 49 procent Italů říká, že jejich zemi by bylo mimo Evropskou unii lépe.
Proti-EU nevraživé postoje zůstávají v Itálii vysoké i když se předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen Italskému lidu za neadekvátní reakci EU na tuto krizi dvakrát omluvila.
Andy Wong / Associated Press
7 May 2020