Maďarský ministerský předseda Viktor Orbán promlouvající na konferenci o migraci vyzval k promptnímu přijetí opatření ohledně migrace a ochrany hranic, stejně tak jako volal po jednotě Evropy.
Orbán v projevu k budapešťské Konferenci o migraci řekl: „Potřebujeme okamžitě jednat. Pokud se evropským politikům nepodaří přijmout rozhodnutí okamžitě, tak pak už nebude možné zastavit to, co už začalo.“
Tento ministerský předseda citoval data od OSN ukazující, že africká populace naroste do 13 let o dalších půl miliardy lidí a rozestup v kvalitě života v Africe a v Evropě jen poroste. „Migrační tlak z Afriky určitě poroste,“ řekl. Orbán naléhal, aby se Afričanům poskytovala pomoc spíše v jejich domovských zemích než v Evropě. Přístup k migraci ve východních a v západních částech Evropy se musí uvést do souladu hned, protože později toho už dosáhnout nebude možné, řekl.
Bývalý francouzský prezident Nicholas Sarkozy této konferenci řekl, že Evropa byla synonymem ideje spojování sil a utváření kompromisů. „Nikdy předtím jsme nepotřebovali Evropu tolik, jako ji potřebujeme dnes,“ řekl. „Mnozí se dnes od Evropy odvrací, protože si myslí, že Evropa je slabá, což je však důsledkem toho rozdělení,“ dodal.
Evropské členské státy musí spojit síly, i když se jeden od druhého značně liší, protože bez kompromisů Evropa fungovat nemůže, dodal. „Různost identit se musí respektovat, ale Evropa nemůže zvítězit, pokud nepředvedeme ochotu ke kompromisům,“ dodal. Maďarsko popsal jako „zemi svého otce,“ odvážný národ s velkou historií, který je „díky svým hodnotám, kultuře a historii hluboce evropskou zemi a rovněž zemí demokratickou.“
Když mluvil o volebních vítězstvích vládnoucí strany Fidesz v letech 2010, 2014 a 2018, tak řekl: „Když někdo v našem rozbouřeném a nestabilním světě ve volbách zvítězí třikrát za sebou, tak si určitě zaslouží respekt.“
Bývalý český prezident Václav Klaus řekl, že masová migrace se stala největším problémem naší historické éry. Je přitom důležité, aby se rozlišovalo mezi individuální migrací a masovou migrací, řekl. Ovšem když evropská „politická elita“ mluví o masové migraci, tak jejich argumenty na podporu migrace lze aplikovat jedině na tu individuální migraci a s masovou migrací nemají nic společného, řekl. Země mají relativně vysokou schopnost přijímat individuální migranty, na druhou stranu ale masová migrace ohrožuje sociální soudržnost a vede ke kulturním, sociálním a politickým konfliktům, dodal. Evropští političtí vůdci ale předstírají, že to nevidí, řekl.
Bývalý australský ministr zahraničí Alexander Downer evropskou migrační politiku odsoudil jako „katastrofální“ a „ohavnou“. Řekl, že to falešné hodnocení situace podvrací politickou bezpečnost, jelikož voliči jsou znechuceni těmi, kdo trpí iluzí, že migraci nejde v globalizovaném světě zvládnout, a tudíž by se neměla zastavovat. Downer zlořečil politice otevřených hranic, k čemuž prohlašoval, že společnosti by se neměly transformovat pomocí migrace. Příchozí by se měli adaptovat do místních komunit, dodal.
Bývalý španělský ministr vnitra Jaime Mayor Orje a bývalý místopředseda parlamentního seskupení Evropských lidových stran v Europarlamentu řekl, že spolu s tím, jak se migrační krize prohlubuje, tak se prohlubuje i krize duše tohoto kontinentu, jeho hodnot a osobitost Evropy byla téměř ztracena, utopená pod „nespočetnými institucemi“ EU. Slábnoucí evropský řád by mohl v dlouhodobější perspektivě posilovat podmínky vzniku násilnosti, řekl s dodatkem, že členské státy EU spíše, než že by je ohrožovali nějací političtí extremisté, jsou ohroženy „extrémní absencí skutečného řádu.“ Bez jeho obnovy si Evropa s migrací moc efektivně neporadí, řekl. Právě kvůli tomu jí musí dojít, kde se stala chyba, zrovna tak jako musí přijít na to, kdy a proč ztratila své křesťanské hodnoty, dodal.
By Hungary Journal 24 March 2019
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/03/orban-we-need-to-act-now-on-migration-and-border-protection/