Skupina italských politiků varovala, že pokud budou země bloku odmítat zvýšené financování zemí nejvíce postižených čínským koronavirem, tak Evropská unie „přestane existovat.“
V úterý starostové a další politici z Itálie zveřejnili celostránkový inzerát v německých novinách Frankfurter Allgemeine Zeitung kritizující Holandsko a Německo za odmítání tzv. „koronabondů“ k odpisu dluhů nahromaděných Itálií a dalšími zeměmi Evropské unie, které se staly epicentry koronaviru.
„Milí němečtí přátelé, s tím jak na jevišti sdílené historie Západního světa začal zase jednou ústřední roli hrát koronavirus,“ začínají psát italští politici.
„Tak dnešní EU nemá prostředky, jak by v jednotné frontě reagovala na krizi. Pokud neprokáže, že existuje, tak existovat přestane,“ varovali.
Tito politici vedení italským europoslancem Carlo Calendou pak vytáhli srovnání z časů po Druhé světové válce, kdy Itálie spolu s dalšími evropskými mocnostmi souhlasila s částečným odpuštěním dluhů vzniklých Německu, o kterých tvrdí, že by je ta země „nikdy nebyla schopna splatit.“
Italové se také vyjádřili k Holandsku, které obvinili z absence „etiky a solidarity“ za blokování nouzového financování ke koronaviru, přestože zrovna oni „už dlouhé roky zneužívají svého daňového systém k tomu, aby přetahovali daňové výnosy z většiny evropských zemí.“
Poselství v tomto dopise vyjádřilo podporu vůdci holandské strany Křesťanská unie (CU) Gert-Jan Segersovi, který při řešení ekonomického propadu pandemie volal po přístupu ve stylu Marshalova plánu.
„Itálie je v troskách. Prvním poselstvím by podle mě mělo být: my vám pomůžeme,“ řekl Segers podle NL Times.
Evropská unie je ohledně záležitosti nouzového financování rozdělena, kdy s nápadem koronabondů přišla Francie, Itálie, Španělsko a Belgie, které volají po tom, aby tento blok přijal finanční mechanismus, který pomůže vybrat peníze pro země potýkající se s nejhorší epidemií koronaviru.
Systém koronabondů však zatím blokovaly Německo, Finsko, Rakousko a Holandsko, které v tom vidí trest pro tyto země za to, že byly na pandemii lépe připravené, pomocí dluhů za méně připravené země, hlásí Telegraph.
Bývalý ministerský předseda Itálie eurofil Enrico Letta se k těmto italským politikům přidal s varováním, že rozkol kvůli nouzovému financování představuje pro budoucnost tohoto bloku „smrtelné nebezpečí“.
„Je smutné to říkat, ale ty země, které jsou zdráhavé pomoci, jako Holandsko, Německo a Švédsko, jsou pořád ještě v pohodě, protože tam ještě nezažívají ty průvody rakví,“ řekl Enrico Corriere della Sera.
„Když jste na Titaniku, tak nejsou žádné kajuty první nebo třetí třídy, potopíme se všichni společně,“ varoval.
1 Apr 2020