Vnitřní dokumenty z Rady Evropské unie odhalují, že tento blok po nedávných útocích islamistických teroristů ve Francii a Rakousku usiluje o zákaz šifrování z místa na místo u aplikací jako WhatsApp a Signal.
Koncept usnesení Rady Evropské unie o šifrování z 6. listopadu tvrdí, že ač šifrování považuje EU za užitečný nástroj k ochraně soukromí občanů, tak orgánům vynucování zákona překáží v boji proti terorismu, organizovanému zločinu, sexuálnímu zneužívání dětí a jiným kyber-zločinům.
Usnesení tedy EU vyzývá, aby komunikačním službám stanovila povinnost používat takové kryptování z místa na místo, které vytváří pro vládu zadní vrátka, aby mohla k soukromým zprávám přistupovat, čímž zničí vše, co připomíná soukromí poskytované při komunikaci těmito aplikacemi.
V dokumentu, který se dostal ven přes rakouský veřejný vysílač Österreichischer Rundfunk (ORF) se praví: „Pro kompetentní orgány je přístup k elektronickým záznamům kriticky důležitý ne jen kvůli vedení úspěšných vyšetřování a tudíž postavení zločinců před spravedlnost, ale také k ochraně obětí a pomáhá zajistit bezpečnost.“
„Je nesmírně důležité, aby zároveň s ochranou soukromí a bezpečnosti komunikací pomocí šifrování byla pro kompetentní orgány v oblasti bezpečnosti a trestní spravedlnosti zachována možnost dostat se zákonně k odpovídajícím datům, aby mohly k jasně definovaným účelům legitimně bojovat se závažným anebo s organizovanými zločiny a s terorismem, včetně zločinů páchaných v digitálním světě. Jakékoliv přijaté kroky budou muset tyto zájmy pečlivě vyvažovat.“
Rakouský vysílač jako na podnět k tomu, aby se tento blok snažil zrušit ochranu soukromí, poukázal na islamistický teroristický útok ve Vídni z minulého měsíce. Tento vysílač nicméně poznamenal, že rakouskou protiteroristickou agenturu BVT varovalo slovenské zpravodajství před hrozbou představovanou tímto teroristou a tudíž vytváření zadních vrátek do komunikačních služeb bude diskutabilní.
Expert na digitální soukromí u ProPrivacy Ray Walsh řekl technickému webu IT Pro: „Krok Evropské unie k zákazu šifrování na komunikačních platformách jako WhatsApp a Signal by byl ohromnou hrozbou pro datové soukromí, jak jej známe. Je to zklamání přinášející změna přístupu EU, která se předtím stavěla za soukromí evropských občanů.“
„Bezpečnostním expertům je jasné, že tvrzení vlády EU, že ‚silná šifrovací technologie‘ může koexistovat s účelně navrženým zadními vrátky, je v rozporu s principy robustní kryptografie,“ řekl Walsh.
Tento expert na soukromí se uchýlil i k varování: „Porušování šifrování nejenže je hrozbou národní bezpečnosti, ale také schopnosti komunikovat v soukromí, což je kriticky důležitá součást jakékoliv svobodné společnosti.“
Toto usnesení má být předložena Radě trvalých zástupců členských států EU (COREPER), kde může být schváleno bez jakékoliv debaty, jelikož už je klasifikováno jako „položka I“. Není však jasné, zda toto usnesení přijme Evropská komise, což je nezbytná podmínka, aby se z jakéhokoliv usnesení stal zákon.
Už samotná tato hrozba rozbití ochrany soukromí v komunikačních službách vyvolala široký odpor.
Lord Daniel Moylan na tento případ poukázal jako na ospravedlnění pro to, aby Británie opustila EU, když napsal: „Díky Bohu, že jsme vypadli. Bylo by hrozné poslouchat zastánce setrvání, jak tohle hájí.“
Britská skupina kampanistů proti dohledu vlády – Velký bratr sleduje – varovala: „Nedělejte si iluze, nechtějí nic jiného než zrušit právo na soukromou konverzaci.“
10 Nov 2020