Polský ministr spravedlnosti řekl, že Evropský soud pro lidská práva „porušuje suverenitu Polska,“ když se pokouší zvrátit soudní reformy v zemi.
Ač Evropský soud pro lidská práva není, technicky vzato, institucí Evropské unie, Británie zůstává jeho součástí i přes Brexit, tak Evropská unie od nových členských států požaduje, aby se podrobily jeho jurisdikci, což vede k jakési symbióze těch jakoby vzájemně samostatných subjektů tohoto soudu a toho politického bloku.
Stejně jako Evropský soudní dvůr Evropské unie (ECJ) i Evropský soud pro lidská práva (ECtHR) vydaly rozsudky ve snaze zhatit snahy polské národně konzervativní vlády o reformu justice ve své zemi, na kterou pohlíží jako na nepotistický přívěšek z dob někdejší komunistické diktatury.
Ministr spravedlnosti a generální prokurátor Zbigniew Ziobro a rovněž i klíčová osobnost ve straně Jednotné Polsko, která je menším partnerem ve vládě straně Zákona a spravedlnosti (PiS) se však předvádí, že je ochoten se s tímto nadnárodním soudem kvůli uvedené reformě střetnout.
„Rozsudek Evropského soudu pro lidská práva, který ruší legálnost soudců jmenovaných do polského Ústavního soudu, porušuje suverenitu Polska,“ uvedl v prohlášení Úřad veřejné prokuratury citovaný tiskovou agenturou Reuters.
„Takové vměšování nadnárodních orgánů do modelu domácí ústavní justice hrozí právním chaosem,“ varovalo prohlášení.
Ziobro ve s naze situaci napravit se obrací na polský Ústavní soud s žádostí soudcům, aby vydali verdikt, jestli je článek Evropské konvence lidských práv použitý ECtHR při zásahu do vnitřních záležitostí Polska v rozporu s polskou ústavou.
Soudce Ústavního soudu Stanisław Piotrowicz v podstatě už učinil výnos, že rozhodnutí Evropského soudního dvora snažící se v podstatě vetovat polskou soudní reformu, by se mělo ignorovat jakožto odporující polské ústavě, což je potenciální explozivní rozhodnutí vzhledem k tomu, že establishment EU trvá na tom, že zákony EU a rozhodnutí soudců EU jsou nadřazená národnímu právu.
„Je to o politice, protože Polsko je zemí s jednou z nejsilnějších konzervativních vlád v EU, která stojí za křesťanskými hodnotami,“ řekl Breitbart London náměstek ministra spravedlnosti Sebastian Kaleta, když byl tázán, proč je evropský establishment tak zarputile naštvaný na soudní reformy jeho vlády, o nichž říká, že „jsou to ty samé jako ve Španělsku, ale se Španělskem se žádné řízení nevede.“
EU zjevně touží udělat z polské vlády a z její spojenecké vlády ministerského předsedy Viktora Orbána v Maďarsku odstrašující příklad, jelikož byla poprvé zvolena roku 2015 a okamžitě oznámila, že nebude realizovat nucené migrační redistribuční kvóty, které se Brusel snažil na členské státy EU uvalit, když si Angela Merkel v Německu uvědomila, že její země tak ohromnou spoustu migrantů, které v podstatě na kontinent jednostranně pozvala, zvládnout nemůže.
„Nikdo na nás nemůže uvalit sociální katastrofu jen proto, že dostáváme fondy EU,“ řekl roku 2017 šéf strany Práva a spravedlnosti Jarosław Kaczyński, když se EU pořád pokoušela Polsko přimět, aby se migračním kvótám podřídilo.
Ohledně rozsudku Evropského soudního dvora proti polské soudní reformě nařídila nevolená Evropská komise, která slouží jako výkonná moc EU, že se mu Polsko musí podrobit do 16. srpna, jinak ho čekají trestné finanční sankce.
WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images
1 Aug 2021