Evropský soudní dvůr vydal série výnosů o deportacích, včetně těch, co jsou o migrantech, kteří buď byli odsouzeni za zločiny považované za bezpečnostní hrozbu, neboť je nedovolí deportovat, pokud by jim v jejich vlastních zemích hrozilo mučení.
Ve třech případech rozhodnutých tímto soudem, to bylo o migrantech z Konga, Pobřeží slonoviny a z Čečeny, kterým odmítla azyl Belgie a Česká republika, protože buď byli odsouzeni za závažné zločiny, nebo byli považováni za hrozbu národní bezpečnosti, některé země, hlásí Il Giornale.
Tento v Lucembursku sídlící soud vyhlásil, že odmítnutí azylu neznamená, že žadatelé o azyl budou automaticky deportováni, neboť stále podléhají ochraně Ženevskou konvencí a pokud jsou rozumné doklady o tom, že budou v domovských zemích mučeni nebo zabiti, tak takové migranty z Evropy deportovat nelze.
Tyto výnosy by mohly být ranou pro italského populistického ministra vnitra Matteo Salviniho, který slíbil deportace zločinných migrantů do jejich domovských zemí a už vyčlenil peníze na podporu vyjednávání o transferech ilegálních migrantů do zemí, se kterými Itálie nemá repatriační dohody.
Salvini na tyto výnosy reagoval prohlášením: „Proto je důležité tuhle Evropu konečně předělat tím, že budete 26. května hlasovat pro Ligu,“ a uchýlil se i k tvrzení, „já ale stejně nezměním svůj názor a nezměním ten zákon: ‚žadatelé o azyl‘, kteří znásilňovali a prodávali drogy, pojedou zpátky domů. A v bezpečnostní vyhlášce jsou ještě přísnější předpisy proti pašerákům a podloudným převozníků.“
Ty migrační a bezpečnostní vyhlášky byly schváleny loni italským parlamentem i přes rebelii určitých senátorů z Hnutí pěti hvězd (M5S), tedy Salviniho koaličního partnera. Tyto vyhlášky rovněž ruší humanitární povolení k pobytu, což podle očekávání vlády povede k odvážení asi tak 2 000 migrantů do jejich domovských zemí měsíčně.
JOHN THYS/AFP/Getty Images
CHRIS TOMLINSON
16 May 2019
Články o dalších pokusech znemožnit Itálii bránit se ilegální imigraci:
Itálie musí s krajní naléhavostí zase otevřít přístavy a migranti se musí rozdělit po celé Evropě, usnesla se Evropská komise