Karlsruhe (SITA) – Německý ústavní soud nevidí důvod pro odklad rozhodnutí o tom, zda je Evropský stabilizační mechanismus (ESM) a fiskální pakt o rozpočtové odpovědnosti v souladu s německou ústavou. Soud plánuje oznámit toto rozhodnutí 12. září. “Nic v současnosti nesignalizuje odložení data rozhodnutí,”uvedla mluvčí německého ústavního soudu. O odklad rozhodnutí ústavního soudu o souladu ESM a fiskálního paktu s německou legislativou se pokouší skupina německých akademiků, která o svém záměru informovala v pondělí. (Aktualizace 14. srpna, 16:30)
Exkluzivně: Rozhodnutí o ESM bude možná odloženo! (původní zpráva 13.8., 21:00)
12. září mělo být dnem rozhodnutí německého Spolkového ústavního soudu ve věci eurovalu. Podle nových informací, které dnes odpoledne přinesla elektronická verze ekonomického deníku Handelsblatt, je ale datum rozhodnutí nejisté. Celou věc totiž zkomplikovala další ústavní stížnost.
Düsseldorf/Berlín (Handelsblatt) – U německého ústavního soudu leží další stížnost proti eurovalu, která může „jízdním řádem plánu na záchranu eura“ ještě pořádně zamíchat. Podle informací Handelsblatt Online tuto ústavní stížnost podala eurokritická skupina kolem profesora Markuse Kerbera. Stížnost obsahuje bod, který může znamenat odložení definitivního rozhodnutí: Protože před deseti dny deset irských poslanců podalo podobnou stížnost k evropskému soudnímu dvoru v Lucemburku, měli by němečtí ústavní soudci počkat, než v této věci rozhodne soud vyšší instance. Původně ohlášený termín 12. září, kdy se mělo vydat rozhodnutí o případných předběžných opatřeních ve věci ESM i fiskálního paktu, zřejmě neudržitelný.
V minulém veřejném slyšení 10. července soud vyslechl stížnosti euroskeptických akademických pracovníků a některých zákonodárců z vládní koalice kancléřky Angely Merkelové, že ESM a fiskální pakt narušily německý zákon tím, že přebírají od parlamentu odpovědnost za rozpočet. Bez schválení německými soudci stát nemůže vyplatit svůj finanční podíl na ESM.
V Česku proti ESM aktivně vystupuje Strana svobodných občanů a na Slovensku parlamentní strana Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka v čele. V Německu už v květnu vznikla aliance deseti poslanců CDU/CSU a FDP, jejíž členové stojí za jednou z ústavních stížností. Zcela otevřeně se proti staví mimoparlamentní německá Strana rozumu (PDV), jejíž předseda Oliver Janich byl hostem předposledního klubu Reformy.cz.
Zdroj: Handelsblatt Online
Kam dál:
- Nejčernější scénář s Rathem a ESM se naplnil podívejte se kdo hlasoval pro ESM
- V Německu vznikla Aliance proti ESM
- Otevřený dopis 172 německých profesorů ekonomie k ESM (eurovalu)
- Zásadní projev Sulíka (SaS) k šílenství zvanému ESM (euroval)
- 10000x RATH = ESM aneb finanční Hirošima demokraticky
- Senátoři schválili: EU zaplatíme miliard, kolik jen chce. Návrh si prý ani nepřečetli