Ve svém projevu před zahájením setkání skupiny G8 v Belfastu britský premiér David Cameron udělal to, co už mnohokrát předtím: Obhajoval členství Velké Británie v Evropské unii.
Pan Cameron opět slíbil, že někdy v budoucnu bude usilovat o zahájení jednání o reformě EU, ale pouze v případě, že Konzervativní strana dostane většinu v britských parlamentních volbách v roce 2015. Poté co s EU vyjedná novou dohodu, nabídne prý veřejnosti referendum o členství v EU. Cameron také jasně prohlásil, že bude podporovat kampaň proti vystoupení z EU.
Samozřejmě, že premiér již jednou, v roce 2009, slíbil referendum a slib porušil. Tato hra není nic nového. Mezitím ostatní evropské vlády prohlásily, že žádné vyjednávání o nové dohodě nepřipadá v úvahu. To není žádným překvapením vzhledem k tomu, jaký zanedbatelný vliv má britská vláda v rozhodovacím procesu EU.
Navrhl jsem Výboru pro zahraniční vztahy v poslanecké sněmovně tento týden, aby Velká Británie přijala zodpovědnost za svojí impotenci v Bruselu. Britská vláda byla poražena ve věci daně z finančních transakcí a omezení platů v bankovnictví. Jaký to má smysl patřit do klubu, ve kterém máme tak malý vliv?
To zřejmě předsedovi vlády nevadí. Jeden z jeho hlavních argumentů v pondělí v Essexu bylo, že členství Velké Británie v OSN, Commonwealthu, NATO, Světové obchodní organizaci (WTO), G-8, G-20 a EU není o “národní marnivosti, ale je to v našem národním zájmu.”
Je těžké říct, jestli premiér pouze ignorant nebo jedná nečestně, když tvrdí, že se Británie podílí na rozhodování Světové obchodní organizace (WTO). Ve WTO jsme zastoupeni pouze prostřednictvím EU a jejího komisaře pro obchod Karela De Guchta. Pouze pokud bychom opustili EU, Británie by mohla být pravým členem WTO. Opuštění EU by znamenalo větší, ne menší vliv na světové scéně.
Podobně pan Cameron ví, že britské členství ve společenství G-8, G-20 a NATO by bylo zcela nedotčeno opuštěním EU. On také ví, že naše stálé členství v Radě bezpečnosti OSN je ohroženo naším pokračujícím členstvím v EU, která chce hrát větší roli v OSN.
Prý zůstáváme kvůli obchodu, ale opuštění EU by nám nabídlo největší výhody. Pan Cameron mluví o globálním trhu, ale chce, aby Británie byla dál připoutaná k EU. Jak současný obchodní spor ukazuje (EU mimo jiné uvalila vysoké clo na solární panely), EU je synonymem pro hyperregulaci a protekcionismus. Británie potřebuje mít možnost stanovit si své vlastní obchodní vztahy. V posledních dvou měsících, Island a Švýcarsko zřídily zónu volného obchodu s Čínou. EU jde opačným směrem.
Britský obchod se zbytkem světa roste, zatímco obchod se zbytkem EU se snižuje. Není čas, aby Cameron sundal bruselské klapky z očí a hleděl do budoucnosti? EU je přežitá. Je to organizace, která byla zřízena v sedmdesátých letech k řešení problémů let padesátých.
Jak Victor Hugo kdysi napsal: “Jedna věc je silnější než všechny armády na světě, a to je myšlenka, jejíž čas právě nadešel.” V rychle se měnícím globalizovaném světě volání Strany za nezávislost Velké Británie po volném obchodu a národní demokratické kontrole získává na síle. Je to myšlenka, jejíž čas nadešel.
David Cameron zmínil v Essexu jednu podstatnou věc: “Evropa dnes,” řekl, když opakoval slova německé kancléřky Angely Merkelové, “představuje jen něco přes 7% světové populace, produkuje přibližně 25% světového HDP, ale musí financovat 50% celosvětových sociálních výdajů.”
EU pomohla přivést tento kontinent do ekonomického, demografického a demokratického úpadku. Přesto premiér Británie chce zůstat v EU za všech okolností. Je čas, aby si to Britové uvědomili a podle toho také hlasovali.
Pan Farage je lídr Strany za nezávislost Velké Británie a britský člen Evropského parlamentu.
Vyšlo na wsj.com
Kam dál:
- MACH: Jak vystoupit z EU
- Petr Mach: EFTA jako alternativa EU (přednáška)
- Nové bruselské spiknutí euro impéria – Britové budou hlasovat o referendu k EU
- Strana za nezávislost Velké Británie dostala 26 procent hlasů