Zpráva bývalého žurnalisty Interceptu Lee Fanga oznamuje, že FBI tlačí na Facebook a další platformy sociálních médií, aby podle požadavku ukrajinských činitelů cenzurovaly „dezinformace“, a to i pokud ty informace falešné nejsou.
Fang mluvil s Iljou Viťjukem, šéfem ukrajinského Odboru kybernetické informační bezpečnosti a referoval o tom ve svých komentářích v článku pro jeho newsletter.

Mark Zuckerberg obklopený s ochrankou (Chip Somodevilla /Getty)
Lee Fang píše:
„Jakmile zachytíme stopy nebo důkazy dezinformační kampaně na Facebooku nebo v jiném zdroji, které jsou z USA, tak ty informace předáme FBI spolu s přímým dopisem Facebooku,“ řekl Ilija Viťjuk, šéf Odboru kybernetické informační bezpečnosti Bezpečnostní služby Ukrajiny.“
„Požádali jsme FBI o podporu, aby nám pomohla s Meta, aby námi pomohla i s ostatními a občas tak dosahujeme dobrých výsledků,“ uvedl Viťjuk. „Říkáme jim: ‚OK, to byla osoba, která byla nejspíš pod ruským vlivem‘.“
…
„Když se mě lidé ptají: ‚Jak rozlišujete, zda je to fake nebo pravda?‘ Tak to je opravdu v takových informačních tocích těžké,“ řekl Viťjuk. „Říkám jim: ‚Vše, co je proti naší zemi, to považujte za fake, i kdyby to fake nebyl.‘ Právě teď je pro naše vítězství důležité dosáhnout tohoto druhu pochopení a nenechat se obalamutit.“
FBI a neziskovky obsazené jejími bývalými činiteli sehrála v cenzuře na sociálních médiích klíčovou roli za Trumpovy éry při přesvědčování platforem sociálních médií, aby vedla razii proti sítím „ruských“ dezinformací, což byly ve skutečnosti sítě amerických příznivců Trumpa.
Kombinace kongresových vyšetřování, žaloby republikánských států a ředitel Twitteru Elon Musk zařídili zveřejnění Twitterových složek, načež se FBI a další vládní orgány dostaly pod intenzivnější zkoumání za svoji roli při protlačování cenzury sociálních médií.
I přesto ten rozsáhlý, štědře financovaný cenzurní průmysl, který vyrašil v Trumpových letech, zůstal v provozu a dále protlačuje v široké škále oblastí cenzuru.
SERGEI SUPINSKY/AFP via Getty Images
3 May 2023