V tomto okamžiku byla úderná skupina americké letadlové lodi vyslána do oblasti spadající pod velitelství CENTOM tj. zahrnující Perský záliv a již proplula Suezským kanálem a řada bombardérů B-52 navíc už přistála v Kataru, což je prý kvůli „znepokojivým a eskalujícím“ hrozbám Íránu vůči americkým vojskům v regionu, takže vrchní americký vojenský velitel v regionu tudíž hrozí, že je nachystán vyslat tu letadlovou loď přes onu životně důležitou Hormuzskou úžinu, pokud to bude potřeba.“
Ale poslaly by USA letadlovou loď skrze takovou úzkou uzávěru pro lodní přepravu ropy z Perského zálivu, ve které běžně hlídkují čluny Íránských republikánských gard, když jeden vůdčí klerik US Námořnictvu slíbil: „Ta flotila za miliardu dolarů jde zničit jedinou raketou,“ jak uvádí íránská tisková agentura ISNA.
Viceadrmirál Jim Malloy, velitel Páté flotily US Navy se základnou v Bahrajnu, pronesl toto prohlášení v pátek pro Reuters.
Ten dohlíží na všechny námořní síly USA na Středním východě a právě v tomto okamžiku je na cestě do této oblasti letadlová loď třídy Nimitz USS Abraham Lincoln, k čemuž tento velitel řekl: „Budu-li potřebovat poslat ji tím průlivem, tak to udělám.“ Dodal k tomu: „Nemám na to žádná omezení, žádné překážky mi nebrání, abych s ní operoval kdekoliv na Středním východě.“
Během toho telefonního interview jméno USS Abraham Lincoln nepadlo, ale určitě byly tyto komentáře záměrně načasovány jako součást probíhající kampaně Bílého domu proti Íránu k vyvinutí „maximálního nátlaku“.
Írán za svoji stranu toto „vyslání“ zavrhl i s těmi souvisejícími hrozbami od Boltona pronášenými v neděli v noci, jako že na něco takového se dá reagovat jedině jako na „falešné zpravodajství“ a jako na součást americké kampaně „psychologické války“ – dále s poznámkami, že umístění útočné skupiny letadlové lodi bylo delší dobu předem naplánováno a pouze se zneužívá jako záminka pro eskalaci a hrozby.
Ohledně těch posledních tvrzení věrohodné zpravodajství ukazuje, že íránské akce proti Američanům v této oblasti by mohly být okamžité, řekl Malloy s tím, že to zpravodajství vychází z „právě probíhajících aktivit, které pozorujeme.“
„A to mi určitě stačilo… na to, abych řekl, že jsem ty hrozby viděl,“ řekl. V odpovědi na otázku o íránských dalekonosných raketách a nedávných prohlášeních zpravodajských činitelů, kteří tvrdí, že viděli, jak Írán nakládá rakety do člunů, tento vrcholný admirál řekl: „To by mohla být pro Írán nová technologická oblast,“ k čemuž dodal, že tato výzbroj „spadá do kategorie zbraní s destabilizující a ofenzivní povahou.“
Mezitím v úterý američtí obranní činitelé naznačovali, že součástí „dodatečných sil“ budou i bombardéry B-52 v hojném počtu vyslané do tohoto regionu v reakci na nové zpravodajské poznatky, které vyžadují zvýšení připravenosti sil proti Íránu.
US CENTCOM vystavilo na svých oficiálních účtech sociálních médií obrázky potvrzující, že tento týden bombardéry už dorazily. Ty obrázky ukazoval bombardéry B-52 Stratofortress během přistávání v Kataru.
Mezitím i po tom všem pronesl Trump poněkud mírnější poznámky, když říkal, že Írán mu může zavolat, jestli budou jeho vůdci chtít, a dále řekl, že on vojenskou konfrontaci jako svůj cíl nechce.
Elitní íránské Islámské revoluční gardy (IRGC) na toto prohlášení odpověděly v pátek odmítnutím možnosti jakýchkoliv rozhovorů, pokud se tam předvádí vojenské hrozby.
„Žádné rozhovory s Američany se nepovedou a Američané se k vojenské akci proti nám neodváží,“ řekl podle Tasnim místo-šéf pro politické záležitosti těchto Gard Yadollah Javani. „Náš národ na Ameriku pohlíží jako na věrolomnou.“
Články o tom, jak vojensky vnímat vyhlídky na střet mezí Íránem a USA v Perském zálivu:
Konec amerických letadlových lodí v Perském zálivu?
Letadlová loď USS Abraham Lincoln třídy Nimitz vplula tento týden do Středozemního moře, přes nějž směřuje k Perskému zálivu.
Image source: US Navy
by Tyler Durden
Fri, 05/10/2019 – 10:50