Zdvihá se mezinárodní pobouření nad cenzurou technických mamutů, když političtí vůdci od Mexika po Evropu vyhlašují poplach kvůli nekontrolované moci Technických mamutů, v reakci na čistku panstva z monopolů sociálních sítí.
Německo
Německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž pro-migrační a proti nenávistné mluvě zaměřené politiky mají jen málo společného s prezidentem Trumpem nebo jeho hnutím, však vyjádřila z nekontrolované moci Silicon Valley obavy.
„Kancléřka vidí naprosté uzavření účtu zvoleného prezidenta jako problematické,“ řekl na poslední tiskové konferenci v Berlíně hlavní mluvčí německé kancléřky Steffen Seibert.
Francie
Také francouzští vůdci vyjádřili odpor. Ministr financí Francie Brune Le Maire odsoudil to, co nazval „digitální oligarchií,“ kterou prohlásil za „jednu z hrozeb demokracii.“
„Velké internetové platformy je třeba veřejně regulovat,“ řekl Le Maire.
I junior francouzské vlády ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune řekl televizi Boomberg, že když viděl, jak prezidenta Trumpa na Twitteru zakázali, tak byl šokován, přičemž říkal, že „o tom by měli rozhodovat občané a ne nějaký ředitel.“
Mexiko
Francouzští a němečtí vůdci se jen přidali k mexickému prezidentovi Andrés Manuel López Obradorovi, otevřenému socialistovi, jež byl prvním ze světových vůdců, který Facebook a Twitter za zákaz prezidenta Trumpa odsoudil.
„Nelíbí se mi, když je kdokoliv cenzurován nebo je zbaven práva vystavit na Twitteru či Facebooku zprávu. S tím vůbec nesouhlasím a není to pro mě přijatelné,“ řekl López Obrador.
Mexický prezident řekl, že technické společnosti, aby „řídily veřejné mínění,“ tak se chovají jako „inkvizice.“
„To je opravdu závažné,“ dodal.
Velká Británie
Britský ministerský předseda Boris Johnson byl údajně cenzurou Silicon Valley pobouřen už před trvalým odstraněním Trumpa z Twitteru a z dalších platforem.
V listopadu Daily Mail citoval zdroj z vyšších vládních kruhů, který řekl, že ministerský předseda po cenzuře prezidenta Trumpa během amerických prezidentských voleb uvažuje o nových zákonech proti cenzuře technických mamutů.
„Borisovi se to, co viděl při amerických volbách, nelíbilo a požádal o nějaký čas na zamyšlení, jak se vyhnout tomu, aby se v budoucnu zase něco takového stalo,“ řekl vládní zdroj při diskusi o plánovaném zákonu o regulaci internetu.
Evropská unie
Manfred Weber, vůdce největšího seskupení stran v Evropském parlamentu, řekl: „Nemůžeme na amerických Technických mamutech nechat, aby ony rozhodovaly, jak můžeme nebo nemůžeme na internetu diskutovat,“ když to označil za hrozbu „budování konsensu,“ který je „ve svobodných a demokratických společnostech kriticky důležitý.“
Polsko
Polsko vedené národně populistickou vládou otázku cenzury techno-společností bere už dlouho vážně. Polská vláda pracuje na schválení zákona, který by měl technické společnosti postihovat za cenzurování obsahu, který je v Polsku legální, miliony eur pokuty.
Tento zákon by také v Polsku zřídil nový soud pro ochranu svobody slova, kde by občané země měli mít možnost eskalovat stížnosti na cenzuru technických mamutů.
Maďarsko
Maďarská vláda je rozhodným odpůrcem mezinárodní kulturní levice, a tak začala už v roce 2019 vyšetřovat cenzuru technických společností v Evropě. Nedávno byla také v zemi rozběhnuta nová proti-cenzurní sociální síť Hundub. Maďarsko ve stejném roce také Facebook pokutovalo za tvrzení, že jeho služby jsou „svobodné.“
Austrálie
Také vůdci v Pacifiku z centro-pravicové vlády Austrálie včetně místopředsedy vlády Michaela McCormacka a ministra financí Joshe Fryndenburga vyjádřili svůj odpor k zákazům Trumpa na sociálních médiích.
„Nejsem pro cenzuru, myslím, že když se lidem nelíbí, co na Twitteru vidí, tak by na tuto platformu sociálních médií neměli chodit,“ řekl reportérům McCormack.
„Pro naši společnost je svoboda slova základní. Tato rozhodnutí přijaly komerční společnosti, ale osobně z toho, co provedly, nemám dobrý pocit,“ řekl Frydenburg.
Rusko
V Rusku opoziční vůdce Alexej Navalnyj, který byl loni obětí pokusu o vraždu otrávením, řekl, že činy Silicon Valley nesou znaky autoritářství.
„Samozřejmě, že Twitter je soukromou společností, my ale v Rusku a v Číně vidíme, jak se takové soukromé společnosti stávají nejlepšími přáteli státu a pokud jde o cenzuru, tak to zařizují ony,“ řekl Navalnyj.
„Když v dnešní diskusi nahradíte Trumpa Navalným, tak dostanete z 80 % přesnou odpověď Kremlu, proč se mé jméno nesmí zmiňovat v ruské televizi a proč bych neměl mít dovoleno se účastnit žádných voleb.“
Norsko
Také vůdce levicové Sociálně demokratické strany Norska a favorit na příštího ministerského předsedu země Jonas Gahr Støre tuto cenzuru kritizoval.
Ač prezidenta Trumpa odsuzoval za „nenávistnost,“ tak tento vůdce levicové strany prohlásil, že cenzura technických mamutů ohrožuje politickou svobodu po celém světě.
„Toto je fronta, na níž je v sázce svoboda projevu,“ řekl Støre. „Když se Twitter pouští i do takových věcí, tak to znamená, že to budou dělat po celém světě a hledat jak lidi svést úplně na scestí a umlčovat je.“
Collage
11 Jan 2021