Francouzská policie pomocí slzného plynu rozehnala velké shromáždění tuctů tureckých ultra-nacionalistů, kteří v Dijonu skandovali proti-Macronovské a proti-arménské slogany.
Skupina asi 60 členů skupiny, ve které zjevně byli i členové ultra-nacionalistických Šedých vlků, pochodovala ulicemi francouzského města za skandování sloganů jako „Teroristická Arménie“ spolu s různými nadávkami na francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a provoláváním „Alláhu Akbar.“
K pochodu v městském centru Dijonu došlo krátce po 20 h na Rue Jean-Jacques Rousseau v divadelní čtvrti, hlásí France Info.
Uživatelé sociálních médií sdíleli videa pochodu na internetu, kdy jeden tam dal video demonstrantů skandujících „Alláhu Akbar,“ které mělo za necelých 24 hodin přes 200 000 prohlédnutí.
Další video tvrdící, že to je jeden z demonstrantů ukazovalo účastníky ukazující rukou gesto Šedých vlků doprovázené popiskem: „Tento večer byl Dijon náš,“ spolu s tureckou vlajkou a emotikony vlků.
Starosta Dijonu Francois Rebsamen tento incident odsoudil slovy: „Náboženské slogany jsou nepřípustné ve stejný den, když je Francie ve smutku kvůli útoku na Baziliku v Nice, který si vyžádal životy tří lidí a vyvolal strach. Doufám, že tento druh demonstrací, což jsou skutečné provokace proti republice, bude zakázán.“
Starosta blízkého Chalon-sur-Saone Gilles Platres ten incident také komentoval slovy: „V Dijonu opět získává komunitarismus půdu pod nohami, a to díky identariánské demonstraci Turků v městském centru na pozadí náboženského pláče. Jak smutné je se na to dívat po mezietnických bouřích z tohoto léta, to město je tak prohnilé!“
Ty mezi-etnické bouře z tohoto léta uváděné Pletretem vedli Čečenci a Severoafričané, kteří se rvali vzájemně po napadení čečenského teenagera Severoafričany. Situace se eskalovala do té míry, že Francie do města vyslala elitní policejní jednotky.
Podle zpráv z Ouest France přichází demonstrace v Dijonu po srážce policie s Turky snažícími se tento týden o rvačku s Armény.
Turecko je údajně zapojeno do probíhajícího konfliktu mezi Arménií a Ázerbájdžánem, kdy Arménie obviňuje Turecko z posílání radikálních islamistických extremistů ze Sýrie do konfliktní zóny.
Také napětí mezi Tureckem a Francií je v posledních dnech vysoké, neboť turecký prezident Recep Tayyip Erdogan o Macronovi tvrdil, že má problémy s duševním zdravím, když po stětí učitele Samuela Patyho muslimským uprchlíkem oznámil razie na islamistické skupiny.
ADEM ALTAN/AFP/Getty
1 Nov 2020