Nová tvrzení uvádí, že francouzský prezident Emmanuel Macron bude od Evropské komise požadovat, aby v reakci na agresivní rétoriku Ankary s Tureckem zrušila celní unii.
Od francouzské vlády se očekává, že Evropské radě přednese návrh na protiúder proti agresivní politice tureckého prezidenta Recep Tayyit Erdogana ve východním Středomoří a také proti nedávným komentářům útočícím na francouzského vůdce.
Vysílač Europe 1 toto tvrzení publikoval ve zprávě, která uvádí, že obdržel informace, že Macronova vláda po prohlášení prezidenta Erdogana, že Macron je duševně narušený, usiluje o sankce na Turecko.
Celní unie Turecku umožňuje bezcelní obchodní vztahy s členskými státy EU. Zrušení této unie by mělo nejspíš na turecké hospodářství těžké dopady, když to už teď zažívá rychlý propad kupní síly liry.
Ač může Francie zrušení celní unie navrhnout, bude takový proces vyžadovat souhlas ostatních členských států EU. Některé, jako Řecko, už po sankcích volaly, ale jiné jako dlouhodobý turecký spojenec Německo, takovému nápadu odporovaly.
Francie se postavila na podporu Řecka už od té doby, kdy Turecko vyslalo průzkumné plavidlo Oruc Reis do teritoria, které si Řecko nárokuje jako součást své výlučné ekonomické zóny (EEZ).
V červenci kvůli této záležitosti uvedla řecká vláda své ozbrojené síly do bojové pohotovosti a napětí mezi oběma zeměmi zůstává už měsíce vysoké.
V září vyslala Francie do východního Středomoří svoji letadlovou loď Charles De Gaulle, přičemž bývalý turecký ministerský předseda Ahmet Davutoglu varoval, že Erdoganovy agresivní kroky by mohly vést k vojenské konfrontaci.
„Bohužel naše vláda neprovádí řádné diplomatické postupy,“ řekl Davutoglu.
Erdogan také vyzýval k bojkotu francouzského zboží, neboť prezident Macron po vraždě učitele Samuela Patyho slíbil razie na islámské ideologie.
LUDOVIC MARIN/POOL/AFP via Getty Images
10 Nov 2020