Čtvrtek, 8 prosince, 2022
Home Nezařazené Hlavní zajímavé (revoluční 🙂 odkazy

Hlavní zajímavé (revoluční 🙂 odkazy

Přednášky a knihy

Petr Mach (předseda Strany svobodných občanů):

Video – rozhovory v TV, proslovy, na zpravodajských serverech

Sekce obsahuje nejen projevy Svobodných, ale i projevy dalších osobností a organizací, které považuji za významné.

Významné články a rozhovory na zpravodajských serverech

Tematicky blízké stránky

Strana svobodných občanů (Svobodní) provozuje internetovou prezentaci na adrese www.svobodni.cz. Pražské krajské sdružení má prezentaci na adrese www.svobodni-praha.cz.

Svobodní se aktivně zasazují za zprůhlednění smluvních závazků, výdajů a rozhodování na komunální úrovni. Vytvářejí tlak na místní radnice a magistráty případně organizují místní referenda pro zajištění zprůhlednění činnosti radnic. Tuto činnost zajišťují stránky Průhledná radnice.

Reformy.cz jsou stránky provozované sdružením se stejným názvem. Tématy tohoto portálu jsou osobní i ekonomická svoboda. Zvláštní pozornost tento server věnuje snahám o budování Nového světového řádu (NWO – New World Order, NGO – New Global Order). Na těchto stránkách můžete například zakoupit knížku Petra Macha Jak vystoupit z EU či přečíst si o vztahu NWO, Evropské unie a některých českých politických stran. Za zásadní vymezení k hnutí proti budování Nového světového řádu považuji článek (a projev) Víta Jedličky. Ukazuje, že právě část hnutí proti NWO je pod silným vlivem snah o potlačení individuální svobody, tedy takových snah, proti kterým sami účastníci bojují.

Devian.cz jsou stránky zaměřené na skutečně pravicové názory, tedy pravicové ve smyslu uznávání osobní a ekonomické svobody jednotlivce (nedotknutelnost sebe-vlastnictví a vlastnictví věcí). Na stránkách se objevují i odborné ekonomické texty zaměřené na tzv. Rakouskou školu včetně makroekonomie (tzv. kapitálová makroekonomie).

Stránky občanského sdružení Laissez Faire (www.nechtenasbyt.cz) obsahují kromě odborných článků také seznam úřadů, které Strana svobodných občanů navrhuje zrušit.

Ludwig von Mises Institut sdružuje lidi věřící ve svobodu, individualismus a ochranu soukromého vlastnictví. Stránky obsahují velké množství článků na ekonomická témata, samozřejmě z pohledu Rakouské školy.

Zajímavá videa přeložená do češtiny (s titulky) můžete najít na stránkách www.mustwatch.eu awww.euroseptik.cz. Další videa najdete na YouTube na kanálu reformycz a na kanálu svobodni.

Problematice Evropské unie se věnuje EUportál. Problematice globálního oteplování (z klima-skeptického pohledu) se věnuje KlimaSkeptik.

Libertariánská literatura (on-line):

Mnoho dobrých knížek od dobrých autorů je k dispozici na stránkách „on-line knihy“ Liberálního institutu.

Rozdíly mezi ekonomií hlavního proudu reprezentovanou Keynesiánstvím a Rakouskou školou srozumitelnou a zábavnou formou ukazuje server Econ Stories. Od Econ Stories pocházejí také dvě videa na konci stránky. Tato videa ukazují rozdíly mezi těmito školami formou hudebního klipu, ve kterém „účinkují“ hlavní představitelé obou škol – John Maynard Keynes a Friedrich August von Hayek. Stránky jsou v angličtině.

Úžasně stručným a velmi poučným je článek Leonarda E. Reada Já, tužka. Ukazuje sílu svobodného trhu a jeho schopnosti, které má bez jakéhokoliv centrálního řízení. A článek je přitom o obyčejné tužce.

Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla od Kena Schoollanda vydal Liberální institut. Jde o populárně napsanou dobrodružnou knížku, která popisuje s čím vším se hlavní hrdina, chlapec Jonatan Gullible, setkal na ostrově Corrumpo. Dobrodružství, která autor v knize popisuje, ukazují jevy, které často ani nevnímáme nebo vnímáme jen jejich pozitivní důsledky týkající se čtenáře. Jonatan se nakonec šťastně dostane zpět domů, do země Terra Libera.

Fréderic Bastiat patří mezi klasiky libertariánské literatury. Mezi jeho slavné citáty patří například„Neupírám socialistům jejich právo na vymýšlení sociálních konstrukcí, na jejich propagaci, obhajobu a na jejich zkoušení na sobě samých na své vlastní riziko. Upírám jim ale jejich právo na vnucování těchto projektů prostřednictvím zákona – mocí – a na to, aby nás nutili platit jim na ně prostřednictvím daní.“ (Zákon). Velmi stručným, avšak nadčasovým a silným Bastiatovým článkem je Petice výrobců svíček. Jeho ZákonCo je vidět a co není vidět neztratily ani za 160 let aktuálnost.

Ludwig von Mises byl jedním z hlavních představitelů tzv. Rakouské školy. Jeho vrcholným dílem je Lidské jednání (Human Action). Touto knihou Ludwig von Mises vytvořil nový vědní obor zabývající se lidským jednáním, obor se nazývá praxeologie. Na přečtení této knihy je třeba vyhradit si dostatek času neboť má více než 900 stran. Dalšími on-line dostupnými díly jsou LiberalismusByrokracie.

Friedrich August von Hayek byl žákem Ludwiga von Mises. Nepřevzal po svém učiteli teorii praxeologie a snažil se o sloučení praxeologie s ekonomií hlavního proudu. Mezi zajímavá díla bezesporu patří kniha Soukromé peníze: Potřebujeme centrální banku?, ve které zpochybňuje nutnost vydávání peněz státem.

Mezi hlavní české představitele Rakouské školy v současnosti kromě doktora Petra Macha patří též profesor Josef Šíma, který se také významně zasloužil o překlady děl cizích autorů. Mezi jeho on-line dostupná díla patří Trh v čase a prostoru, ve kterém navazuje na představitele Rakouské školy Ludwiga von Mises, Friedricha Augusta von Hayek i Murray Rothbarda.

Převzato z osobních stránek člena klubu reformy.cz Karla Zváry

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Italská La Scala hraje Musorského operu, Ukrajina protestuje proti představením ruské kultury v Evropě

MILAN (AP) – Nejslavnější italské operní divadlo Teatro alla Scala ve středu otevírá novou sezónu s ruskou operou „Boris Godunov“ a tento výběr...

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

Elon Musk je horší než Hitler

Není žádným přeháněním říci, že uchvácení Twitteru Elonem Muskem je nejděsivějším vývojem v nedávné historii. Jen fašista by mohl na lidstvo uvalit svobodu...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x