Samozvaní humanisté slaví, jak pěkně pomohli rebelům, toužícím „po svobodě a demokracii po desetiletích útisku“, zatímco se povstalci v Libyi začali vraždit mezi sebou při boji o vliv. Začíná další dějství konfliktu v Libyi, které bude mít daleko více obětí a bezpráví na civilních životech.
Málokdo chce slyšet (nebo to prostě jen ani netuší, protože až pod čumák mu to dnes nikdo nedonese – není to totiž dostatečně politicky korektní informace a tudíž to nezapadá do šablony jedině správného vidění situace), že ten „útisk“ měl mimo jiné také podobu zvýšení gramotnosti z 10% na 88% v době před a na současném konci Kaddáfího vlády, výrazné zlepšení zdravotní péče (muži i ženy se v Libyi dožívají vyššího průměrného věku, než my v České republice) nebo třeba výstavby bytů pro mladé lidi. Když se dostal k moci byla Libye jednou z nejchudších států celé Afriky, zatímco dnes má nejméně chudých.Součástí jeho vlády, která s sebou bezpochyby nesla mimo jiné také všechny ostatní neduhy zdaleka nejen afrických vůdců, byla schopnost udržet klid mezi jednotlivými klany a kmeny, kterých je v Libyi nejméně 140 (!). Nakonec došlo na to, před čím jsem varoval před časem. Jen jsem sám nečekal, že to přijde tak brzo, tedy ještě před tím, než padnou pod humanitárními bombami všechny Kaddáfímu loajální oblasti.
Současná Přechodná národní rada nezvládá situaci a ztrácí každým dnem respekt rebelů, kteří táhli jednorázově za jeden provaz jen proto, aby sesadili Kaddáfího. Aniž by existoval následný plán, zapojily se západní státy bleskovou rychlostí do jeho likvidace s vírou, že to pak nějak dopadne. No a dopadlo. Podle CNN se mezi sebou utkaly první dvě skupiny rebelů v oblasti města Baní Valíd. Ústředním bodem sporu byla otázka, kdo ho vezme ztečí. Došlo přitom i na střelbu mezi rebely navzájem, tentokrát bez zranění. Podstatně hůř dopadl jeden z prvních střetů na jihozápadu Libye ve městech Asaba, Gharján a Kikla. Přestřelka mezi příslušníky jednotlivých kmenů rebelů si vyžádala 12 mrtvých a 16 zraněných. A aby toho nebylo málo, v soboru minulý týden dokonce v samotném srdci povstání Benghází proběhla první větší demonstrace proti Přechodné národní radě.
„Vrtěti psem“ – to byly a jsou Irák, Afghánistán a teď i Libye. Odvést pozornost od vlastních problémů, přenést je mimo vlastní území, ještě více zadlužit vlastní státy kvůli nové vojenské technice, munici, následné „humanitární“ pomoci (ze které si patřičně líznou) a zajistit dohled všech obdob modrých přileb, které pak jen přihlíží masakrům v kmenových nebo občanských válkách a klopí zrak. Mezitím je Irák ve stále stejné žumpě a od doby započetí války v Afghánistánu se zvýšil počet teroristických útoků po celém světě (ty už dokonce dorazily i do Evropy a další a další prý tajné složky „likvidují v zárodcích“), zatímco v Afghánistánu se ve své podstatě nezměnilo vůbec nic. To vše s sebou přináší ze strany západních států stále větší omezení svobod vlastních občanů v západním světě – prý v jejich zájmu a v rámci „boje proti terorismu“.
Naše zapojení do ryze interního konfliktu Libyjců znamenalo smrt mnoha nevinných civilistů.Jejich počet je však zanedbatelný oproti tomu, co Libyi čeká teď. Nejenže se rebelové už v průběhu konfliktu za naší pomoci chovali vůči lidem loajálním Kaddáfímu stejně, jako ti, kvůli kterým údajně povstali, ale dnes už i nově v Libyi etablované humanitární organizace upozorňují, že rebelové zatýkají lidi jen proto, že do Libye přišli na pozvání Kaddáfího za prací nebo mají jen jinou barvu pleti, a že je drží bez soudu v nedůstojných podmínkách.
Humanisté oslavují, protože se „v zájmu lidu toužícího po svobodě“ zbavili Kaddáfího. Bohužel si ti pitomci neuvědomují, že tím spustili novou genocidu skrze desítky jemu podobných, kteří teď budou bojovat mezi sebou o pět minut slávy, zatímco před tím je humanisty nenáviděný Kaddáfí stačil udržet v klidu desítky let. No co, však ono těch despotů ve světě ještě stále pár zbývá. Otázkou je, kde to humanisti, sloužící politikům jako užiteční idioti při zasahování do vnitřních věcí suverénních států, rozeserou tentokrát, aby se měli zase o koho starat.
František Matějka je člen Strany svobodných občanů vyšlo na blog.idnes.cz
Kam dál:
- Proti Kaddáfímu je koalice humanitárních teroristů, CIA i al-Káidy
- Manipulace CIA s veřejným mínění v EU kvůli Afgánistánu už začala (taky se bojíte terorizmu?)
- Jak padne Tripolis, NATO vyloupí libyjské zlato
- Udělali z OSN i NATO vojenské agresory. Svět míří k další válce
- NATO: Pomožme Al Kaidě v boji proti Kaddáfímu