Soud v Gelsenkirchem vydal výnos vyšší právní síly než městská vyhláška bránící ve městě konstrukci pomníku Vladimíra Lenina, zakladatele Sovětského svazu (přeloženo z ruštiny Komisní unie) a hlavní ikony komunismu.
Tu sochu tam umístí Marxisticko-leninská strana Německa (MLPD), která vlastní pozemek, kde to bude stát. Ten pozemek je před ústředím MLPD. Město Gelsenkirchen v západoněmecké zemi Severní Porýní – Vestfálsko má asi 260 000 občanů.
Městská správa se snažila postavení pomníku zabránit na základě námitky, že by to mohlo ošklivě kontrastovat s budovou bývalé komunální spořitelny Sparkasse, která stojí hned vedle pozemku a je oficiálně určená jako památná budova, hlásí Deutsche Welle. Soud tento argument však odmítl s tvrzením, že tomu tak není, neboť socha bude stát více než 10 metrů od této památky.
Proti rozhodnutí soudu se je možno pořád odvolat. 150 výročí Leninova narození bylo teď 22. dubna (tj. na Den Země, který Rudo-zelené síly slaví počínaje stým výročím narození Lenina).
Mnozí proti takovému pomníku namítali, včetně poslance za německou opoziční stranu Svobodných demokratů Marco Buschmanna, který je právě z Gelsenkirchenu. Buschmann tvrdil, že ta socha bude „nehorázná“, protože „Lenin stál za masovým vražděním a totalitou.“
Buschmann dodal, že „kdokoliv, kdo chce vztyčovat sochu Leninovi, by se měl zeptat sám sebe, zda pořád ještě stojí za liberálně demokratickými principy, nebo ne.“
Strana MLPD tuto kritiku ignorovala a po rozhodnutí soudu v prohlášení uvedla, že „Vladimir Iljič Lenin opět vybojoval velké vítězství.“ Oni tvrdí, že tato socha poslouží jako protiváha proti v posledních letech probíhajícímu vzestupu Pravice v Německu, uvádí zpráva finského YLE.
Gelsenkirchenský postoj je v příkrém rozporu s postoji v mnoha národech východní Evropy, které bývaly Sověty okupovány, kde pomníky Lenina a dalších komunistických hrdinů tam vztyčené během okupace obvykle strhli.
Např. na Ukrajině stála v centru Kyjeva proslulá socha Lenina, kterou rozmlátili protestující hned na začátku Majdanské revoluce v prosinci 2013. Nová vláda pak veřejné pomníky připomínající Lenina nebo komunismus v roce 2015 zakázala. Následně bylo po celé zemi zničeno přes tisíc soch Lenina.
Mnohé bývalé Sověty okupované země se naopak rozhodly postavit pomníky obětem komunismu. Např. Maďarsko, jak už Voice of Europe referoval, v roce 2018 postavilo sochařské dílo na památku obětí sovětské okupace země.
By Michael Lord 23 April 2020
Zdroj: https://voiceofeurope.com/2020/04/germany-lenin-statue-to-be-erected-despite-protests/