Free Porn
Pondělí, 22 července, 2024
Home EKONOMIKA I ty nejlépe sestavené plány se často dostanou na scestí

I ty nejlépe sestavené plány se často dostanou na scestí

„Bohužel ani během těch 12 let zátěžových testů a plánování na ekonomickou krizi nikdo nepomyslel na možnost pandemie. Tak vymysleme lepší ekonomický plán, co spustíme při té příští.“ Tato myšlenka pronesená Johnem Cochranem je poslední větou v jinak ničím výjimečném názorovém článku, kdy není žádných pochyb, že takto smýšlí i spousta dalších plánovačů.

Problém s tímto komentářem je, že není ani trošku realistický. Ignoruje totiž základní fakt: ať mají regulátoři na finanční krizi připravené jakékoliv plány, nebo třeba i pro pandemii vyvolávající finanční rozvrat, nebo pro jakoukoliv další událost, která finanční rozvrat vyvolá, každý takový plán na rozvrat bude významným způsobem udělaný nevhodně.

Současné problémy s epidemií ve Spojených státech jsou do značné míry důsledkem toho, že úřady CDC a FDA, co to mají na starosti, spoléhají na svoji vlastní expertízu ve věcech, ze kterých jsou nakonec vyjevení úplně stejně, jako my všichni ostatní. Navíc vůbec nepochopily důležitost snadno dostupných rychlo-testů na tento virus. Také ten problém, že na testování má monopol CDC je už dobře zadokumentovaný.

Důležitost snadno dostupných testů na tento virus je už tak do očí bijící, že už i politici financují testy, které jsou pro příjemce zdarma. Každý, kdo má příbuzného, který by mohl být exponován, ale nemůže se k testu dostat, pochopí dvě věci. Takový člověk je stresovaný, když neví, zda koronavirus náhodou nemá. Navíc, jsou-li svědomití, jsou ve vlastní karanténě, i když není žádný důvod, aby byli izolovaní doma.

Podobně lidé pak také méně chodí do restaurací, obchodů a na další veřejná místa, kde by ten virus mohli mít jiní lidé, a oni se předtím nemohou ochránit. Když není pro všechny léčba, jsou nejdůležitější testy. (Nejlepší by byla sice vakcína, ale ta potřebuje ještě více času.)

Ač „sociální odstup“ se bude dodržovat, i když se bude testovat, tak absence testů u lidí zvyšuje rozumné obavy z cestování, jídla v jídelně nebo i z práce blízko jiným lidem. Ač to není jediný problém kvůli koronaviru, budou mít problémy výletní lodi, i když třeba budou testy, a to je jen jeden příklad tohoto závažného problému.

V některých státech nařídili guvernéři zavření všech restaurací a barů. V Kalifornii je „karanténa“ a i New York je v podstatě více méně pod karanténou. Kdy se tam ty restaurace a bary zase otevřou, je přinejmenším nejasné. Také není jasné, kdy budou lidé moci provádět svoji běžnou práci, i když ta práce není považována za kriticky důležitou. Žádná kritéria pro znovuotevření nebo umožnění lidem, aby se mohli běžně pohybovat, nikdo neposkytl.

Většina těchto důležitých částí současných obtíží kvůli koronaviru se nedá předpovídat, ač mají závažné dopady. Rozsah, v jakém budou tyto konkrétní obory postiženy, budou záviset na podrobnostech dalšího vývoje. Ač by si někdo mohl myslet, že CDC a FDA by měly takové problémy předpovídat, a možná i to, že jim mohlo dojít, že se to blíží, tak je stejně celkový průběh událostí, které se dnes v USA dějí, nepředpověditelný.

Aby byly jakékoliv plány sestavené na potýkání se s pandemií obecně užitečné, musí být vypracované jako nouzové plány jednotlivých států, přičemž by se v nich mělo předpokládat, že federální úřady jako CDC a FDA selžou, což povede k obtížím a k vládním restrikcím na pohyby lidí a podnikové operace. Neopominutelnou důležitost má i to, že centrální banka, tj. Federální rezervy, by měly uvažovat o mnoha takových možnostech jako očekávaných a zajistit, že banky a další systémové instituce budou moci s takovými konkrétními potížemi něco dělat.

V současnosti se vyznává nauka lepšího přístupu k tomu, jak učinit banky a finanční instituce více odolnými vůči všem druhům obtíží, ale zas tak úplně se nevyužívají. Dobrým prvním krokem by mohly být daleko vyšší požadavky na vlastní kapitál bank. V té míře, v jaké jsou nízké úrokové sazby na finanční aktiva, jako jsou bankovní účty a obligace, důsledkem monetární politiky, by ale také politika vyšších sazeb a následně vyšších reálných úrokových sazeb v normálních časech snížila závislost na vysokém poměru dluhu k vlastnímu kapitálu.

Tím, že se určité instituce určí jako systémové a tudíž Příliš velké, aby padly, se podněcuje k vyšším dluhovým pákám a k rizikovějším portfoliím. Ač se vykřikuje, že ty systémové instituce se už z dluhů vykupovat veřejnými penězi nebudou, je nepředstavitelné, aby centrální banka Federálních rezerv v současných těžkostech dovolila, aby velké banky kvůli nesplácení dluhů zkrachovaly, nebo abyste přišli o kreditní karty nebo se provedlo něco dalšího takového.

Takže ano, měly by se znovu uvážit makroobezřetnostní regulace, jakmile se začneme ze současných obtíží zotavovat. Mělo by z toho vzejít vytváření nouzových plánů a vedení zátěžových testů pro případ velice nepravděpodobných událostí.

Gerald P. Dwyer 

– March 24, 2020

Zdroj: https://www.aier.org/article/the-best-laid-plans-often-go-astray-even-for-macroprudential-regulators/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Globální průšvih se rozbíhá v České republice, Česko zveřejnilo data vyzrazující smrtonosnost COVID vakcín

Během časů pandemických lockdownů a krátce poté se ozývaly četné hlasy, že se naprosto přehlíží rizika a škody přinesené drakonickými proti-epidemickými opatřeními oproti jejich...

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x