(commons.wikimedia.org)
Použití armády USA v zámoří se zřejmě stalo tak všedním, že Obamova vláda může bombardovat nějakou zemi bez jakéhokoli zásahu kongresu a s minimálním zájmem médií. Tak tomu bylo minulý pátek, kdy americká armáda zabila nějakých 49 lidí bombardováním provedeným u Tripolisu v Libyi.
Libyi bylo potřeba bombardovat, jak je nám říkáno, protože se stala semeništěm aktivity ISIS. Ten do země stěhoval výcviková zařízení, využívajíc chaosu. Ironicky je tomu právě pět let, kdy v Libyi začalo Arabské jaro – povstání podporované americkou vojenskou silou, které vedlo ke svržení libyjské vlády a k vraždě jejího vůdce Kaddáfího.
Říkalo se nám, že USA musí zasáhnout a svrhnout Kaddáfího, aby mohla vzkvétat demokracie a lidská práva, avšak pět let po intervenci by nikdo neříkal, že je na tom tato země lépe. Namísto demokracie přinesla americká intervence do Libye ISIS. Takže nyní musí USA do Libye zpět a bombardovat ji o něco víc, aby se postaraly o ISIS.
Bude to fungovat? Nikoli. Logika říká, že nelze páchat více příčiny problému a očekávat, že to problém vyřeší.
Jak analytička Středního východu Hillary Mann Leverett po pátečním útoku na Libyi pozorovala, “problém je, že při každém takovém jednotlivém zabití, jak jsme viděli v zaznamenaných údajích, alespoň dva další lidé se k ISIS přihlásí.”
USA zavedly zvyk kázat jiným zemím o potřebě následovat pravidla zákona, ovšem zdá se, že v tomto případě “dělejte co kážeme, ne jak činíme.” Jak jinak si můžeme vysvětlit útok USA v zámoří bez zapojení kongresu? Rozhodně k pátečnímu bombardování kongres žádný souhlas nedal. Vláda tvrdila, že k tomu měla svou pravomoc na základě oprávnění z roku 2001 – použít vojenskou sílu proti al-Qaeda v odvetě za 11. září. Ale ISIS tehdy ani neexistoval. Jak může oprávnění z roku 2001 být otočeno k zahrnutí bombardování Libye v roce 2016?
Libye byla od “osvobození” v roce 2011 v chaosu, ale její prozatímní vláda proti pátečnímu bombardování silně protestovala, tvrdíc, že to s ní před útokem nikdo neprobíral. Označila americké údery za porušení libyjské suverenity a mezinárodního práva.
Mají pravdu. Ale nejdůležitější věc, kterou se musíme poučit po destrukci Libye – a Sýrie, Iráku, Afghánistánu atd – je ta, že americký intervencionismus kompletně selhal. Stovky tisíc lidí byly zabity během posledních 15 let, byly zničeny společnosti, ekonomiky a majetek byl srovnán se zemí. Žádné úspěšné příběhy. Plán neoconů předělat Střední východ uspěl jen v jeho zničení. Výsledkem toho jsme mnohem méně v bezpečí, než před zahájením “války proti terorismu.” ISIS a další teroristické skupiny rozšířily svá území a byly dokonce schopné zaútočit v Evropě a v USA. Naše měna byla znehodnocena placením trilionů dolarů, aby byly utraceny v této válce bez výhry. Napojené elity zbohatly, zatímco střední třída zchudla.
Intervence selhala. Je čas se neoconům a jejich liberálním intervenciálním kolaborantům postavit a říct “dost!”
Zdroj: http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2016/february/21/intervention-fail-back-to-libya/