7. prosince zástupce velitele íránských Islámských revolučních gard (IRGC) viceadmirál Ali Fadavi poskytl další údaje o atentátu na vrcholného jaderného vědce Mohsen Fakhrizadeha.
Podle něj byl k útoku použit satelitem řízený kulomet s „umělou inteligencí“.
Fakhrizadeh 27. listopadu řídil auto na dálnici u íránské metropole Teherán zabezpečený 11 strážci, když na jeho tvář zamířil kulomet a vypálil 13 nábojů, říkal viceadmirál Ali Fadavi.
Kulomet byl namontován na pickupu Nissan a „zamířil jen na tvář mučedníka Fakhrizadeha tak, že jeho manželka, ač od něj byla jen 25 centimetrů, zasažena nebyla,“ citovala jej tisková agentura Mehr. (Ten Nissan byl následně vyhozen do povětří.)
Řízeno to bylo „online“ přes satelit a k zaměření se používala „pokročilá kamera s umělou inteligencí,“ dodal.
Fadavi řekl, že velitel Fakhrizadehovy ochranky dostal čtyři kulky, „jelikož se na vědce vrhl, aby ho zakryl,“ a že „na scéně nebyli žádní teroristé.“
Předtím státem vedená televize Press TV uvedla, že na místě se nacházely zbraně „made in Israel.“
Po atentátu se o tomto útoku objevily různé povídačky, kdy ministerstvo obrany nejdříve tvrdilo, že došlo k přestřelce jeho bodyguardů s teroristy, avšak tisková agentura Fars tvrdila, že ho zabil „na dálku řízený kulomet,“ aniž by citovali jakýkoliv zdroj.
Podle íránského ministra obrany Amira Hatamiho byl Fakhrizade jedním z jeho náměstků a vedl Organizaci inovací obrany a výzkumu tohoto ministerstva se zaměřením na obor „jaderné obrany.“
V této poslední verzi bylo to zabití ještě propracovanější, nejenže to řídil satelit, ale řídila ho také v něm fungující umělá inteligence, co se zaměřila na jeho tvář, asi proto, aby nezabili nikoho jiného.