Tento útok před úsvitem zabil i velitele irácké milice Abu Mahdiho al-Muhandise a představuje největší eskalaci regionálního napětí.
Generál Qassem Soleimani, šéf íránských elitních Útvarů islámských revolučních gard (IRGC) – čili Sil Quds, a architekt aparátu íránské regionální bezpečnosti byl v pátek zabit americkým náletem na mezinárodní letiště v Bagdádu.
Jak Bílý dům, tak Pentagon zabití Soleimaniho v Iráku potvrdily a řekly k tomu, že útok provedly na pokyn amerického prezidenta Donalda Trumpa a zamýšlely to jako odstrašující před budoucími útoky, které prý Írán plánuje.
V Íránu byl k uctění Soleimaniho vyhlášen třídenní národní smutek.
Íránský vůdce ajatolláh Ali Khamenei mu vyjádřil úctu jako „mučedníkovi“ a slíbil, že „ty zločince čeká rázná pomsta.“
Íránský prezident Hassan Rouhani reagoval zrovna tak jako Nejvyšší vůdce slibem „pomsty“, zatímco ministr zahraničí Javad Zarif toto zabití odsoudil jako „akt mezinárodního terorismu.“
„USA ponesou odpovědnost za všechny důsledky svého zlotřilého avanturismu,“ napsal Zarif na sociálních médiích.
Oficiální irácká státní televize ohlásila, že kromě Soleimaniho byl při tom útoku před úsvitem zabit i velitel irácké milice Abu Mahdi al-Muhandis,.
Íránské IRGC stejně jako irácké Lidové mobilizační síly (PMF), tj. zastřešující seskupení Íránem podporovaných milicí, rovněž potvrdily smrt Soleimaniho a al-Muhundise.
Pentagon řekl, že k zabití Soleimaniho došlo na přímý pokyn amerického prezidenta Trumpa [Iraqi Prime Minister Press Office via AP]
Zdroje z PMF předtím Al Jazeera řekly, že rakety zničily dvě vozidla vezoucí „vysoce vážené hosty“, kteří přiletěli na letiště do Bagdádu a byli doprovázeni eskortou z členů milicí. Předchozí zprávy uvedly, že náletem bylo zabito ještě dalších pět lidí.
Osama Bin Javaid z Al Jazeery z Baghdádu uvedl, že tato usmrcení představují významný bod obratu v Iráku a na celém Středním východě.
Tvrdil, že s regionem už to bylo „na hraně“ od amerického útoku na síly PMF u iráckých hranic se Sýrií a po následných úterních protestech na americké ambasádě v Bagdádu.
„To je těžká rána vztahům mezi Spojenými státy a iráckou vládou,“ řekl bin Javaid. „Vznikla tak velice prekérní situace, během níž se rozhýbe závažný vývoj událostí.“
Trump na sociální média za zprávy o Soleimaniho smrti umístil obrázek americké vlajky.
Americký senátor Lindsey Graham, který je spojencem Trumpa, řekl, že Soleimaniho smrt je „těžkou ranou íránskému režimu, který má na rukou americkou krev.“
Opoziční Americký senátor Chris Murphy z Komise zahraničních záležitostí mezitím varoval, že takový incident by mohl stačit „k případnému vyvolání ohromné celoregionální války.“
Bývalý náměstek ministra obrany USA Lawrence Korb v interview s Al Jazeerou řekl, že „není pochyb,“ že USA po Soleimanim „už nějakou dobu šly.“
Korb předpovídá, že Íránská odveta bude v rozpoutání „asymetrického typu útoků“, u kterých nebude riziko otevřené konfrontace s USA.
Iráčtí činitelé a státní televize ohlásili, že kromě Soleimaniho byl při náletu před úsvitem také zabit velitel milice Abu Mahdi. [Ahmad al-Rubaye/AFP]
Bývalá národně bezpečnostní činitelka Bílého domu Hillary Mann Leverett řekla, že americké zabití Soleimaniho je v podstatě „vyhlášením války“ Íránu.
„Američané v celém regionu by se měli mít na pozoru. Jsme teď v neuvěřitelně nebezpečné situaci. Toto je neuvěřitelně nebezpečná stezka, po které jsme se vydali,“ řekla Al Jazeera Leverett.
Zabití Soleimaniho je pro Íránce ekvivalentem „vraždy“ amerického ministra obrany nebo velitele amerického Centrálního velitelství, dodala.
„Prezident přijal toto rozhodnutí bez debaty s Kongresem, bez jakéhokoliv zmocnění Kongresem, je to nejspíš v domácím kontextu v USA asi ilegální.“
Protestující útočí na ambasádu USA v Bagdádu (13:28) |
V Teheránu vyvolala Soleimaniho smrt rázové vlny zběsilých emocí u obyvatelstva, když se lidé probudili, tak zrovna tuto zprávu oznamovali, tvrdí Dorsa Jabbari z Al Jazeery referující z íránského hlavního města.
„Po zprávách o jeho vraždě se zdvihá ohromná vlna šoku a hněvu, a to nejen v Íránu, ale i po celém Středním východě,“ řekla.
„Jeho jméno je synonymem íránské národní hrdosti, ať si ho mimo tuto zemi označuje, kdo chce, jak chce,“ uvedla Jabbari s dodatkem, že íránské rádio vysílá smuteční chorály k uctění Soleimaniho smrti.
Svědci z blízkosti Bagdádského letiště předtím Al Jazeeře řekli, že po útoku, který zabil Soleimaniho a al-Muhandise slyšeli zvuky sirén a vrtulníky.
Oblast, kde k incidentu došlo, je obklíčena kordonem, řekly úřady Al Jazeeře, ale mezinárodní letiště zůstává v provozu.
K incidentu došlo poblíž základny sil USA vedené koalice.
K útoku došlo uprostřed napětí s USA poté, co se Íránem podporované milice a jejich příznivci vlámali do velvyslanectví Spojených států v Bagdádu.
I ty protesty na ambasádě na Nový rok byly reakcí na smrtonosný americký nálet, který zabil 25 příslušníků sil PMF rovněž známých jako skupina Hash al-Shaabi.
SOURCE: AL JAZEERA AND NEWS AGENCIES