Bývalý operativec MI6, který špehoval al-Kaiídu, varoval, že vůdce Islámského státu koordinuje v Evropě včetně Británie útoky ve vánočním období za opětovnou publikaci karikatur Mohammeda.
Bývalý výrobce teroristických bomb, který se obrátil na informátora, Aimen Dean na online Mezinárodní bezpečnostní konferenci pořádané v Londýně profesionálům bezpečnostní a policejní práce řekl, že v islamisty držených oblastech Libye a severní Sýrie už se to kuje a koordinuje to Abu Omar al-Shishani.
Al-Shishani původem z Gruzie byl považován za zabitého americkým náletem roku 2016. Panují však domněnky, že je pořád naživu a působí ze Sýrie.
Pan Dean podle novin „i“ řekl: „Jsou tu obavy, že podle lidí, kteří ho znají, Shishani na vánoční čas plánuje pomstu za karikatury proroka Mohameda na místech jako Německo, Británie, Francie a vůbec všude.
„Mám obavy, že nenesu dobré zprávy, ale je třeba, abychom si dělali starosti s vlnou teroru, která letos o Vánoce přijde ze severní Sýrie a z Libye.“
Islamisté budou vysláni ze Sýrie přes Turecko nebo přes Středozemní moře a ze Severní Afriky do Evropy, tvrdí pan Dean, kdy džihádisté využijí uvolnění karanténních restrikcí na Vánoce, aby spustili své teroristické útoky.
3. listopadu zvedlo ministerstvo vnitra bezpečnostní hrozbu na úroveň „závažná,“ což znamená, že teroristický útok se považuje za „vysoce pravděpodobný.“ K rozhodnutí došlo po třech islamistických teroristických útocích v Evropě, dvou ve Francii a jednom v Rakousku.
Den před tímto rozhodnutím teroristický střelec identifikovaný jako makedonsko-rakouský občan albánského původu Kujtim Fejzulai v ulicích Vídně zastřelil dvě ženy a dva muže a zranil více než tucet dalších. Fejzulai, kterého policie zastřelila, byl sympatizant s ISIS, který byl předtím propuštěn z vězení, kde seděl za teroristické zločiny, zvláště se pokoušel cestovat do Sýrie, aby se tam přidal k této teroristické skupině.
29. října Tunisan Brahim Aouissaoui, který do Francie přicestoval před měsícem po přistání v italském ohnisku migrantů Lampedusa, rozpoutal nožový útok v bazilice v Nice, kdy zabil tři křesťany s téměř úplným odříznutím hlavy u křtitelnice.
16. října došlo k teroristickému útoku, který měl široké odezvy v celé francouzské společnosti. Ten den 18letý čečenský uprchlík Abdoullakh Anzorov na předměstí u Paříže uřízl hlavu učiteli Samuelu Patymu v pomstě za předvádění karikatur ze satirického magazínu Charlie Hebdo, které během výuky o svobodě slova ukazoval své třídě. Předvádět vyobrazení jejich proroka je v islámu zakázáno.
Město Montpellier, místo aby se před teroristickým útokem ohnulo, promítalo tyto karikatury na úřední budovy, kdy prezident Emmanuel Macron sliboval, že bude hájit hodnoty republiky a politický islám ve Francii rozbije.
Vzdorovitost Macrona a Francie nebyla však zadarmo, kdy mnoho muslimů světa od Turecka po dálný východ při protestech hrozilo pomstou a násilím proti tomuto vůdci a této zemi.
Francie obnovila válku proti islámským zákonům o rouhání od 30. srpna, kdy se Charlie Hebdo rozhodlo znovu vytisknout Mohammedovy karikatury před procesem s 13 lidmi spojenými s teroristickým útokem proti sídlu tohoto satirického magazínu střelci al-Kaiídy roku 2015.
Ač tento magazín mezitím přesunul sídlo a je kvůli bezpečnosti zaměstnanců, kteří pořád dostávají hrozby smrtí, umístěn na tajném místě, tak v září Zaher Hassan Mahmoud před bývalým sídlem provedl nožový útok a zranil dva lidi. Tento Pákistánec podle zdrojů blízkých vyšetřování přiznal, že to bylo v pomstě za opětovné zveřejnění karikatur. Mahmood byl obviněn z teroristických přečinů.
4 Dec 2020