Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home Nezařazené Island po volbách: Do potápějící se Evropské unie nechceme!

Island po volbách: Do potápějící se Evropské unie nechceme!

V parlamentních volbách na Islandu občané jednoznačně odmítli doposud vládnoucí sociální demokraty a dali svůj hlas euroskeptikům. Ti už vytvořili vládu a slíbili referendum.

Ve volbách do islandského parlamentu, který bývá pokládán za vůbec nejstarší na světě (poprvé se sešel v roce 930), utrpěli dosud vládnoucí sociální demokraté drtivou porážku. Obdrželi jen 12,9%, zatímco konzervativci ze Strany nezávislosti 26,7% (19 křesel) a liberálové z Pokrokové strany 24,4% (taktéž 19 křesel).

Nižší daně a referendum o EU

Dvě nejsilnější strany se rozhodly uzavřít koalici. Premiérem se tak stal osmatřicetiletý liberál Sigmundur David Gunnlaugsson. Předseda konzervativců Bjarni Benediktsson zaujal pozici ministra financí a hospodářství. Již stačil prohlásit, že hodlá snižovat daně, aby oživil hospodářství. To spolu s vyřešením problému vnitřního dluhu představuje hlavní priority nové pravicové vlády.

 

Ještě podstatnější je ovšem její euroskepticismus. Vůdce konzervativců se nechal slyšet, že „integrační proces Islandu do Evropské unie se okamžitě zastaví.“ A v koaliční dohodě se praví, že přístupová jednání se neobnoví, dokud se neuskuteční referendum. Tato jednání přerušila levicová vláda už 15. ledna právě s ohledem na blížící se volby; předpokládalo se totiž výrazné vítězství euroskeptických sil. A to se naštěstí potvrdilo.

Vystupme z Unie!

Island podal přihlášku do Unie v červenci 2009 a kandidátský status získal o necelý rok později. Zároveň je ovšem součástí Schengenského prostoru a společně se všemi unijními zeměmi, Norskem a Lichtenštejnskem členem Evropského hospodářského prostoru, jenž garantuje volný pohyb zboží, osob, služeb i kapitálu na celém území tohoto prostoru.

Islanďané mají – zdá se – dostatek zdravého rozumu, aby své členství v Unii odmítli. Navíc jejich země tvoří vedle Norska, Švýcarska a Lichtenštejnska Evropské sdružení volného obchodu, které potenciálně i pro nás představuje organizaci, k níž bychom se mohli přidat po vystoupení z EU. To je pro Českou republiku cestou k nezávislosti.

Islandu můžeme závidět

V rámci sdružení se totiž nepřerozdělují žádné peníze, jednotlivé státy – které při hlasování mají po jednom hlasu – nejsou zvenčí utlumovány a svazovány regulacemi, a tak se jednoduše řečeno jedná o suverénní státy, jež si samy řídí svou daňovou, hospodářskou, imigrační, měnovou i jinou politiku. To je něco, o čem si v područí Bruselu můžeme nechat jenom zdát.

Je pravděpodobné, že občané Islandu v referendu nedemokratický projekt EU odmítnou. To by byla další nemilá zpráva pro všechny stoupence mrtvého levičáckého snu, který Evropská unie představuje. Měl pravdu slavný český polyglot Vymazal, říkal-li, že rozumnější ustoupí a hloupí zůstanou. Není i pro nás čas na změnu?

Autor Ladislav Zemánek, vyšlo na protiproud.cz

 

Kam dál:

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
12
0
Would love your thoughts, please comment.x