Pátek, 2 června, 2023
Home EKONOMIKA Itálie nachystána zrušit centrální banku a pozavírat zkorumpované bankéře

Itálie nachystána zrušit centrální banku a pozavírat zkorumpované bankéře

Italská vládní koalice vypadá, že je nachystána zrušit Italskou centrální banku a pozavírat bankéře zapojené do podvodných aktivit.

Italský místopředseda vlády Matteo Salvini po pátečním varování od Bank of America, která předpovídá, že pro následující 3 roky je pro EPS – tj. pro trhy – strašnou hrozbou „akcelerace globálního populismu působící na zdanění, regulace a vládní intervence.“

Zerohedge.com hlásí:

Věhlasný šéf anti-imigrační strany Liga Matteo Salvini řekl, že Italská národní banka a Consob, regulátor akciového trhu v této zemi, jsou ti, kteří by měli „být spíše redukováni na nulu, než aby se na nulu zredukovalo pár lidí jimi,“ čili jinými slovy odstranit je a s nimi ty „podvodníky“, kteří spořícím Italům způsobili těžké ztráty, a ti by měli „na dlouho skončit ve vězení.“

Jak poznamenává FT, toto poslední pozdvižení proti italskému finančnímu establishmentu přichází, když jsou ty dvě strany čím dál více ve sporech a uprostřed spekulací, že Matteo Salvini by mohl vést volby, aby se stal jediným vůdcem Itálie, když ty strany budou v květnových volbách do Europarlamentu kandidovat proti sobě, což bude střet, na který se široce nahlíží jako na předklání před národními volbami. Oba vůdci mezitím rovněž vystupňovali své útoky proti dalším cílům včetně EU a proti francouzskému prezidentovi Macronovi.

Jako potvrzení vzrůstající animozity mezi oběma těmito koaličními partnery se Liga a Pět hvězd už otevřeně hádají o budoucnosti Alpské železniční trati a migraci, přičemž však oba vůdci opakovaně útočí proti Francii, což kulminovalo tím, jak se Di Maio sešel s vůdci proti-Macronovských Žlužých vest, čímž vyvolal diplomatickou krizi, kvůli níž minulý týden Paříž z Říma odvolala svého velvyslance.

Poslední sobotní verbální útok na Italskou národní banku přišel poté, co centrální bankéři vydali pro tento rok daleko pesimističtější předpověď hospodářského růstu oproti číslům, o které se opírá vládní rozpočet. Jak jsme hlásili minulý měsíc, Itálie vstoupila ve druhém pololetí 2018 do technické recese, přičemž Italská národní banka svoji předpověď HDP zkrátila na 0,6%, zatímco vláda předpovídá 1%. Současně s tím Evropská komise osekala předpověď italského HDP z 1,2% na hranici reces 0,2% po celý rok, čímž poukazuje, že nejenže nebude dodržena předpověď italského rozpočtového deficitu, nýbrž že se v nadcházejících měsících zase naplno kolem tohoto ohniska sporů rozhoří napětí mezi Římem a Bruselem.

Mezi tím loni šéf Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi, což je bývalý guvernér Italské národní banky, varoval, že nezávislost centrální banky ohrožují populistické vlády, aniž by však přímo mluvil o Itálii. Pokud by Salvini v nadcházejících volbách zabetonoval své vlastně už faktické vedení Itálie, tak by to mohlo místním bankám dost zkomplikovat život.

Kromě toho Di Maio a další ministři Pěti hvězd řekli, že chtějí Luigi Federico Signorinimu, náměstkovi generálního ředitele Italské národní banky, zablokovat obnovení jeho funkčního období, hlásí La Repubblica. Tyto noviny referovaly, že italská vláda je ohledně této otázky rozdělená.

Jak už jsme referovali předtím, poslední výstražný výstřel proti establishmentu italská vláda vypálili před několika dny, když jmenovala Paola Savona, ekonomického veterána a prominentního euroskeptika, který předtím sloužil jako ministr pro evropské záležitosti, prezidentem Consobu. Loni Savonu zablokoval, jako první volbu této koalice na post ministra hospodářství italský prezident Sergio Mattarella, čemuž předcházel silný nátlak Bruselu a revolta na italském trhu dluhopisů.

February 11, 2019 Sean Adl-Tabatabai

Zdroj: https://newspunch.com/italy-abolish-central-bank-jail-bankers/

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Tvrdá data o tom, že důvěra v dolar se hroutí

Začíná být čím dál jasnější, že svět ztrácí v dolar Spojených států důvěru a honem se poohlíží po alternativách. A to je pro...

Maďarsko se Srbskem chystají kontrakt na vybudování přeshraničního ropovodu k zajištění ruské ropy

Experti říkají, že příprava na příští zimu bude extrémně obtížná. Náhledový obrázek: Ropná rafinerie Algyö v jižním Maďarsku.

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x