Středomořská Lampedusa v poslední době zažívá vzestup záplavy migrantů, kdy tento italský ostrov teď zažívá připlutí jednoho migračního člunu v průměru každou hodinu.
Starosta pohrozil, že vyhlásí výjimečný stav, jelikož místní přijímací centrum migrantů zaplavuje desetinásobek jeho průměrné kapacity.
Starosta Toto Martello podle Die Welt řekl: „Situace se stala nekontrolovatelnou. Když to neudělá vláda, vyhlásím výjimečný stav já.“
Většina migrantů na tomto ostrově, který je součástí italského pobřeží nejtěsněji přiléhajícího k Severní Africe, připlouvá z Tuniska. Během víkendu jich na ostrov připlulo dalších 200.
Lampedusa se stala ohniskem ilegální migrace kvůli své blízkosti k Severní Africe, ale letos se to krátkodobě během karantény proti koronaviru utlumilo.
Minulý měsíc ostrované uspořádali své vlastní referendum o otázce ilegální migrace, kdy velká většina hlasovala za uzavření přijímacího centra pro migranty, kdy jen čtyři lidé chtěli, aby zůstalo otevřené.
„Lampedusa byla po 30 let za neustálého porušování nejpodstatnějších práv obyvatelstva i imigrantů zneužívána jako migrační platforma pod vojenskou správou,“ uvedla komise ostrovanů.
„A to vše s účastí místní správy v tomto spolčení jakožto kompliců za využití strategie morálního a ekonomického vydírání na úkor místního obyvatelstva,“ dodali.
Se vzestupem migrantů narůstají i obavy z šíření čínského koronaviru, jelikož několik migrantů dovezených do Itálie přívozními neziskovkami migrantů bylo na tuto chorobu pozitivních.
Italské úřady migranty, pokud byli podezřelí, že mají koronavirus, umístily do karantény, jsou tu ale příklady migrantů, kteří během karantény uprchli z přijímacích středisek, jako k tomu tento měsíc došlo v sicilském městečku Siculiana.
Minulý týden migranti uprchli z dalšího přijímacího centra v karanténě v Brindisi, kdy nejméně u jednoho byl ten virus potvrzen.
Původně uprchlo 30 migrantů, ale devět jich rychle našli, jelikož se při pokusu o útěk poranili.
Getty
27 Jul 2020