Pondělí, 4 prosince, 2023
Home Nezařazené Jak ekonomické sankce podporují bilaterální obchody a financování mimo hájemství US dolaru

Jak ekonomické sankce podporují bilaterální obchody a financování mimo hájemství US dolaru

Sankce vyhání velké objemy obchodu a financování mimo prostředí tradičních sítí, čímž oslabují Západní kontrolu nad takovýmito toky.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Západní sankce mají nezamýšlené účinky. Urychlují zrod paralelního ekosystému, v němž jsou schopny země nikoliv spojenecké se Západem operovat i bez neustálých hrozeb sankcemi. Tato alternativní platforma osvobozená od Západní kontroly nabývá na hybnosti překvapivě rychlým tempem.

Stojí za povšimnutí, že od počátku to začínalo s velkou expozicí Západních společností na ruském trhu. V kontrastu k tomu je Rusko primárně vývozcem komodit jako ropa, plyn, kovy a minerály, po nichž je velká poptávka – zvláště na asijských po nich lačnících trzích. Sečteno a podtrženo: ač Západní spotřební i kapitálové statky lze nahradit asijskými výrobci, ruské komodity jsou životodárnou mízou ekonomiky jak v Asii, tak v Evropě.

Přesun SWIFT

Přesun mimo Západní svět se nejrychleji děje v oblasti financí. To těžko překvapuje, protože tyto toky lze snadněji přesměrovat – a nahradit – než řekněme dodávky uhlí nebo tankery s ropou.

Mezi tucty sankcí zaměřených proti Rusku tu nejextrémnější navrhla Británie, která vůdcům Evropské unie navrhla, aby Rusku zablokovali přístup k systému bankovních transakcí SWIFT. V Belgii sídlící SWIFT, což znamená Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční komunikaci, tvoří samotné cévní řečiště finančního světa.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Restrikce na použití SWIFT by Rusku bezpochyby rozvrátily finanční a komerční aktivity, ale podle Richarda Reida z University of Dundee ve Skotsku by to mohlo z dlouhodobého hlediska přinést záporné účinky. „Ohromné objemy ruských mezinárodních platebních toků by se přesunuly do daleko hůře monitorovatelných a měřitelných kanálů, a tudíž mimo možnosti sankcí v budoucnu,“ řekl Bloomberg News.

Ač německá kancléřka Angela Merkel tento britský návrhy rychle zamítla jako příliš extrémní, tak ta škoda už byla napáchána. Teď už je Moskvě dostatečně jasné, že US-UK blíženci zla se nespokojí se symbolickými sankcemi, nýbrž jsou opravdu na číhané, jak zničit jejich ekonomiku. Rusko v očekávání tohoto úderu na finanční krkavici v červenci koncipovalo zákon, který vytvoří místní ekvivalent SWIFT.

Tyto sankce rovněž posílily synergii mezi Ruskem a Čínou. Věsti Fince uvádí, že sankce zaměřená na omezení ruského přístupu k financím nebudou mít téměř žádný smysl, jelikož ruské společnosti si seženou potřebné peníze v Číně. A Číňané prahnou po zvýšení závažnosti renminbi a jeho přetvoření na světovou rezervní měnu.

De-dolarizace

Kroky směrem k paralelnímu platebnímu systému probíhají v tandemu se zakopáváním US dolaru, kolem nějž se celá US ekonomika – a hegemonie – točí. Status dolaru jako rezervní měny je důsledkem toho, že je to jediná měna přijímaná na ropném trhu, kvůli čemuž se rovněž nazývá petrodolar.

To se má změnit, jelikož Rusko a další vynořující se mocnosti plánují zbavit se petrodolaru a skončit s postavením dolaru jako rezervní měny. Ale protože dominance dolarů je tak převažující v obchodě s ropou, tak to bude vyžadovat někoho opravdu velkého, aby ho srazil.

Tím těžkotonážním ranařem je Gazprom, jak hlásí Kommersant, tak tato ruská ropná společnost začala dodávat ropu z Arktity a tankery začnou přijíždět do evropských přístavů už tento měsíc, přičemž platby se budou přijímat v rublech. Gazprom bude rovněž dodávat ropu přes ropovod z Východní Sibiře k Tichému oceánu (ESPO) a přijímat platby v čínských renminbi.

Finanční portál Zero Hedge uvádí: „Rusko aktivně tlačí na plány dostat US dolar do zpětného zrcátka pohledu do minulosti a nahradit jej bez-dolarovým systémem – čili de-dolarizovaným světem.“

Zero Hedge s odkazem na Hlas Ruska uvádí, že ministerstvo financí této země je připraveno dát zelenou plánu na radikální zvýšení role rublu v exportních operacích spolu s omezením podílu transakcí denominovaných v dolarech.

Jak Zero Hedge uvádí: „Čím více si bude Západ antagonizovat Rusko, čím více sankcí na něj bude valit, tím více bude Rusko nuceno postupovat mimo obchodní systém denominovaný v US dolarech a ve směru k Číně a k Indii.“

Stojí za zmínku, že sibiřský $400 miliardový plynový kontrakt s Čínou – o který se Moskva s Pekingem přes desetiletí dohadovaly – byl nakonec podepsán v květnu 2014 po spuštění Západních sankcí.

Vojenské: Pocity z toho jsou tíživé

Tohle je ukazatel nedostatku strategického myšlení Francie a Německa, které tak snadno podléhají spolku US-UK, že nedostojí už podepsaným vojenským kontraktům s Ruskem. Kromě do nich zabudovaných penále, je porušení těchto kontraktů zárukou poplachu u jiných nakupujících.

Pokud Německo s Francií plánují odehnat své zbraňové zákazníky, pak tímto odvedly skvělou práci. Když se na to ale podíváme tímto způsobem: tak je možná přesně to, co měly US a UK celou dobu v plánu – přetáhnout znechucené zákazníky.

Rusko jako součást modernizace najalo německý Rheinmetall, aby postavil moderní výcvikové středisko. Německo ale pod tlakem US tento kontrakt za $134 milion zrušilo. Strategy Page uvádí, že Rusko se může obrátit na Čínu, aby ta mu to středisko postavila, jelikož tu technologii Čína už získala – nebo lépe řečeno uzmula – a postavit si to bez nich.

„Rostoucí seznam sankcí proti Rusku měl zasáhnout ruský zbrojní průmysl zvláště tvrdě, protože nové ruské zbraně závisí i na Západních dodávkách, kterých je pro některé high-tech komponenty zapotřebí,“ uvádí také Strategy Page. „Z toho těží Čína ukazující, že to přeci ona se už stala hlavním výrobcem nejvyšší třídy elektronických i mechanických součástí, a tak nejspíš Západní dodávky teď kvůli sankcím nedostupné nahradí ona. Rusko, ač moc zahraničních zbraní nenakupuje, tak ze Západu nakupuje spousty high-tech součástí (zvláště těch elektronických). Mnoho z těchto položek má dvojí použití, a ty vyrábí i Čína a jiné východoasijské země. Čína ruské kroky na Ukrajině podporuje a nenávidí sankce (které na ni bývaly uvaleny po desítky let). Peking věří, může nahradit dostatek Západních dodávek do Ruska, aby si tím vydělal $1 miliardu ročně na dodatečných obchodech pro čínské firmy.“

Podobně na francouzské podlézání k US pohlíží se směsicí pobavenosti a úděsu i Indie, když vidí, jak nechávají potopit svoji dohodu o Mistralech s Ruskem za $1,6 miliardy. Francie bývala spolehlivým dodavatelem kvalitních bojových systémů a nikdy z obchodů s Indií necukla. Tak tomu však bývalo v minulosti, když Francie bývala zdrženlivá k NATO. S tím jak ale teď Paříž slaďuje svou zahraniční politiku s válečnými barony z Washingtonu, tak je třeba, aby byly indické ozbrojené síly k technologiím ‚Made in Frace‘ zdrženlivé.

Pro Západ je to tak, jako tak ztráta

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Spolu s tím, jak US a EU šátrají tmou, tak mezi zeměmi přátelskými k Rusku probíhá pozoruhodná aktivita. Stejně jako je to u trhem vedených pohybů (vývozců potravin z Asie hrnoucích se, aby zaplnili regály v ruských supermarketech) jsou na nohou i ti, co dělají strategické manévry. Např. US a EU mají monopol na letouny s dvě uličky širokým trupem a dominují i ve střední kategorii. Tyto sankce se ale staly tím postrčením, které podnítilo společného podniky v leteckém průmyslu, zvláště mezi Ruskem a Čínou kvůli letounům s širokým trupem a Ruskem a Indií u letounů s trupem střední šířky.

Koncept „Světa bez Západu“ byl poprvé formulován americkými akademiky Stevenem Weberem, Naazneem Barmou a Ely Ratnerem. „Tím, že přednostně prohlubují vlastní vazby mezi sebou, čímž relativně uvolňují vazby, které je váží k mezinárodnímu systému točícímu se kolem Západu, tak vyrůstající mocnosti budují alternativní systém mezinárodní politiky, jehož směrný bod, k němuž je veden kurz, není ani v konfliktu se Západem ani v asimilaci k němu,“ říkají.

Takže v podstatě, když nehrají podle pravidel a systému stanoveného Západem, tak vytváří alternativní uspořádání, v němž ani nevstupují do konfliktních situací se Západem, ani do servilních aliancí (jakou jsou ty, co nabídli Jižní Koreji a Japonsku).

O nějaké ty roky později se budou Západňáci smutně poohlížet zpět k sankcím jako k bodu zvratu, který to nasměroval ke světu bez Západu.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.globalresearch.ca

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x