Středa, 7 prosince, 2022
Home Nezařazené Jak ekonomické sankce podporují bilaterální obchody a financování mimo hájemství US dolaru

Jak ekonomické sankce podporují bilaterální obchody a financování mimo hájemství US dolaru

Sankce vyhání velké objemy obchodu a financování mimo prostředí tradičních sítí, čímž oslabují Západní kontrolu nad takovýmito toky.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Západní sankce mají nezamýšlené účinky. Urychlují zrod paralelního ekosystému, v němž jsou schopny země nikoliv spojenecké se Západem operovat i bez neustálých hrozeb sankcemi. Tato alternativní platforma osvobozená od Západní kontroly nabývá na hybnosti překvapivě rychlým tempem.

Stojí za povšimnutí, že od počátku to začínalo s velkou expozicí Západních společností na ruském trhu. V kontrastu k tomu je Rusko primárně vývozcem komodit jako ropa, plyn, kovy a minerály, po nichž je velká poptávka – zvláště na asijských po nich lačnících trzích. Sečteno a podtrženo: ač Západní spotřební i kapitálové statky lze nahradit asijskými výrobci, ruské komodity jsou životodárnou mízou ekonomiky jak v Asii, tak v Evropě.

Přesun SWIFT

Přesun mimo Západní svět se nejrychleji děje v oblasti financí. To těžko překvapuje, protože tyto toky lze snadněji přesměrovat – a nahradit – než řekněme dodávky uhlí nebo tankery s ropou.

Mezi tucty sankcí zaměřených proti Rusku tu nejextrémnější navrhla Británie, která vůdcům Evropské unie navrhla, aby Rusku zablokovali přístup k systému bankovních transakcí SWIFT. V Belgii sídlící SWIFT, což znamená Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční komunikaci, tvoří samotné cévní řečiště finančního světa.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Restrikce na použití SWIFT by Rusku bezpochyby rozvrátily finanční a komerční aktivity, ale podle Richarda Reida z University of Dundee ve Skotsku by to mohlo z dlouhodobého hlediska přinést záporné účinky. „Ohromné objemy ruských mezinárodních platebních toků by se přesunuly do daleko hůře monitorovatelných a měřitelných kanálů, a tudíž mimo možnosti sankcí v budoucnu,“ řekl Bloomberg News.

Ač německá kancléřka Angela Merkel tento britský návrhy rychle zamítla jako příliš extrémní, tak ta škoda už byla napáchána. Teď už je Moskvě dostatečně jasné, že US-UK blíženci zla se nespokojí se symbolickými sankcemi, nýbrž jsou opravdu na číhané, jak zničit jejich ekonomiku. Rusko v očekávání tohoto úderu na finanční krkavici v červenci koncipovalo zákon, který vytvoří místní ekvivalent SWIFT.

Tyto sankce rovněž posílily synergii mezi Ruskem a Čínou. Věsti Fince uvádí, že sankce zaměřená na omezení ruského přístupu k financím nebudou mít téměř žádný smysl, jelikož ruské společnosti si seženou potřebné peníze v Číně. A Číňané prahnou po zvýšení závažnosti renminbi a jeho přetvoření na světovou rezervní měnu.

De-dolarizace

Kroky směrem k paralelnímu platebnímu systému probíhají v tandemu se zakopáváním US dolaru, kolem nějž se celá US ekonomika – a hegemonie – točí. Status dolaru jako rezervní měny je důsledkem toho, že je to jediná měna přijímaná na ropném trhu, kvůli čemuž se rovněž nazývá petrodolar.

To se má změnit, jelikož Rusko a další vynořující se mocnosti plánují zbavit se petrodolaru a skončit s postavením dolaru jako rezervní měny. Ale protože dominance dolarů je tak převažující v obchodě s ropou, tak to bude vyžadovat někoho opravdu velkého, aby ho srazil.

Tím těžkotonážním ranařem je Gazprom, jak hlásí Kommersant, tak tato ruská ropná společnost začala dodávat ropu z Arktity a tankery začnou přijíždět do evropských přístavů už tento měsíc, přičemž platby se budou přijímat v rublech. Gazprom bude rovněž dodávat ropu přes ropovod z Východní Sibiře k Tichému oceánu (ESPO) a přijímat platby v čínských renminbi.

Finanční portál Zero Hedge uvádí: „Rusko aktivně tlačí na plány dostat US dolar do zpětného zrcátka pohledu do minulosti a nahradit jej bez-dolarovým systémem – čili de-dolarizovaným světem.“

Zero Hedge s odkazem na Hlas Ruska uvádí, že ministerstvo financí této země je připraveno dát zelenou plánu na radikální zvýšení role rublu v exportních operacích spolu s omezením podílu transakcí denominovaných v dolarech.

Jak Zero Hedge uvádí: „Čím více si bude Západ antagonizovat Rusko, čím více sankcí na něj bude valit, tím více bude Rusko nuceno postupovat mimo obchodní systém denominovaný v US dolarech a ve směru k Číně a k Indii.“

Stojí za zmínku, že sibiřský $400 miliardový plynový kontrakt s Čínou – o který se Moskva s Pekingem přes desetiletí dohadovaly – byl nakonec podepsán v květnu 2014 po spuštění Západních sankcí.

Vojenské: Pocity z toho jsou tíživé

Tohle je ukazatel nedostatku strategického myšlení Francie a Německa, které tak snadno podléhají spolku US-UK, že nedostojí už podepsaným vojenským kontraktům s Ruskem. Kromě do nich zabudovaných penále, je porušení těchto kontraktů zárukou poplachu u jiných nakupujících.

Pokud Německo s Francií plánují odehnat své zbraňové zákazníky, pak tímto odvedly skvělou práci. Když se na to ale podíváme tímto způsobem: tak je možná přesně to, co měly US a UK celou dobu v plánu – přetáhnout znechucené zákazníky.

Rusko jako součást modernizace najalo německý Rheinmetall, aby postavil moderní výcvikové středisko. Německo ale pod tlakem US tento kontrakt za $134 milion zrušilo. Strategy Page uvádí, že Rusko se může obrátit na Čínu, aby ta mu to středisko postavila, jelikož tu technologii Čína už získala – nebo lépe řečeno uzmula – a postavit si to bez nich.

„Rostoucí seznam sankcí proti Rusku měl zasáhnout ruský zbrojní průmysl zvláště tvrdě, protože nové ruské zbraně závisí i na Západních dodávkách, kterých je pro některé high-tech komponenty zapotřebí,“ uvádí také Strategy Page. „Z toho těží Čína ukazující, že to přeci ona se už stala hlavním výrobcem nejvyšší třídy elektronických i mechanických součástí, a tak nejspíš Západní dodávky teď kvůli sankcím nedostupné nahradí ona. Rusko, ač moc zahraničních zbraní nenakupuje, tak ze Západu nakupuje spousty high-tech součástí (zvláště těch elektronických). Mnoho z těchto položek má dvojí použití, a ty vyrábí i Čína a jiné východoasijské země. Čína ruské kroky na Ukrajině podporuje a nenávidí sankce (které na ni bývaly uvaleny po desítky let). Peking věří, může nahradit dostatek Západních dodávek do Ruska, aby si tím vydělal $1 miliardu ročně na dodatečných obchodech pro čínské firmy.“

Podobně na francouzské podlézání k US pohlíží se směsicí pobavenosti a úděsu i Indie, když vidí, jak nechávají potopit svoji dohodu o Mistralech s Ruskem za $1,6 miliardy. Francie bývala spolehlivým dodavatelem kvalitních bojových systémů a nikdy z obchodů s Indií necukla. Tak tomu však bývalo v minulosti, když Francie bývala zdrženlivá k NATO. S tím jak ale teď Paříž slaďuje svou zahraniční politiku s válečnými barony z Washingtonu, tak je třeba, aby byly indické ozbrojené síly k technologiím ‚Made in Frace‘ zdrženlivé.

Pro Západ je to tak, jako tak ztráta

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Spolu s tím, jak US a EU šátrají tmou, tak mezi zeměmi přátelskými k Rusku probíhá pozoruhodná aktivita. Stejně jako je to u trhem vedených pohybů (vývozců potravin z Asie hrnoucích se, aby zaplnili regály v ruských supermarketech) jsou na nohou i ti, co dělají strategické manévry. Např. US a EU mají monopol na letouny s dvě uličky širokým trupem a dominují i ve střední kategorii. Tyto sankce se ale staly tím postrčením, které podnítilo společného podniky v leteckém průmyslu, zvláště mezi Ruskem a Čínou kvůli letounům s širokým trupem a Ruskem a Indií u letounů s trupem střední šířky.

Koncept „Světa bez Západu“ byl poprvé formulován americkými akademiky Stevenem Weberem, Naazneem Barmou a Ely Ratnerem. „Tím, že přednostně prohlubují vlastní vazby mezi sebou, čímž relativně uvolňují vazby, které je váží k mezinárodnímu systému točícímu se kolem Západu, tak vyrůstající mocnosti budují alternativní systém mezinárodní politiky, jehož směrný bod, k němuž je veden kurz, není ani v konfliktu se Západem ani v asimilaci k němu,“ říkají.

Takže v podstatě, když nehrají podle pravidel a systému stanoveného Západem, tak vytváří alternativní uspořádání, v němž ani nevstupují do konfliktních situací se Západem, ani do servilních aliancí (jakou jsou ty, co nabídli Jižní Koreji a Japonsku).

O nějaké ty roky později se budou Západňáci smutně poohlížet zpět k sankcím jako k bodu zvratu, který to nasměroval ke světu bez Západu.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: www.globalresearch.ca

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Evropa odkládá skruple, dovozy ruského kapalného zemního plynu jsou na rekordní úrovni

Evropská unie letos zažívá nárůst dovozů kapalného zemního plynu z Ruska na rekordní úroveň, takže spolu s poetickým básněním o své podpoře Ukrajiny posílá...

Odmítněte centralistickou tyranii, polský premiér říká, že Evropané se musí rozhodnout pro republikánství

S tím, jak se Evropa pokouší vypořádat se s ohromnými problémy před ní, má na výběr mezi republikánským způsobem a byrokratickým centralismem., řekl během...

Elon Musk je horší než Hitler

Není žádným přeháněním říci, že uchvácení Twitteru Elonem Muskem je nejděsivějším vývojem v nedávné historii. Jen fašista by mohl na lidstvo uvalit svobodu...

Maďarsko EU zablokuje poslání dalších 19 miliard $ Ukrajině, říká Orbán

Jakýkoliv pokus Evropské unie poslat dalších 19 miliard $ Ukrajině Maďarsko zablokuje, vyhlásil Viktor Orbán. Maďarský ministerský předseda Viktor...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x