Čtvrtek, 25 dubna, 2024
Home EKONOMIKA Domácí Jedlička kontra Zdechovský: EFTA jako jasná volba pro Velkou Británii

Jedlička kontra Zdechovský: EFTA jako jasná volba pro Velkou Británii

Úvodem bych poznamenal, že mám pana europoslance Tomáše Zdechovského rád a vážím si ho především za chrabrý boj s norským sociálním systémem, který nelidským způsobem krade děti. Nebo byl prvním Europoslancem, který za asistence New York Times magazine nebojácně navštívil Liberland. V čem se ale neshodneme, je náš názor na fungování EU a pozitiva s ní spojená. Níže jsem si dovolil reagovat na jeho příspěvek na Facebooku.

1️⃣ Volný obchod s USA. Za doby vlády Donalda Trumpa přijalo USA nejvíce ochranářskou politiku za posledních 30 let. Zatímco EU podporuje volný obchod, USA jde opačným směrem.

Moje reakce: Velká Británie si vystoupením z EU ohledně cel výrazně pomůže. Budou zase předmětem příjmu státního rozpočtu a může si je definovat podle svého. Celou řadu cel bude moci hned výrazně snížit. Například v ČR po vstupu do EU výrazně vzrostla cena rýže, protože EU měla významně vyšší celní sazby. Velká Británie je chráněna proti zvyšování cel členstvím ve WTO v kterém bude po vystoupení z EU také sama přímo hlasovat. Vstupem do EFTA muže jednoduše získat svobodný obchod s dalšími 24 státy mimo EU. Dá se také předpokládat, že podmínky obchodu s USA se po odchodu výrazně zlepší. Jak je známo Trump nemá EU příliš v lásce a koho nemá rád, tomu krátkozrace zvyšuje cla.

2️⃣ Velká Británie patří historicky mezi diplomatické velmoci. A přesto si překvapivě nevyjednala lepší podmínky pro svou zemi jak v době svého členství. Jak by to dopadlo asi u nás? V případě #czexit ? Co bychom si dohodli?

Moje reakce: ČR by mohla v tomto postupovat úplně stejně. Odejít bez smlouvy a obratem vstoupit do EFTA. Mimochodem členství v EFTA bylo velmi nabízeno Václavu Klausovi předtím než podepsal vstup do EU. Myslím, že to byl jeho historicky nejhorší politický krok. Bohužel o něm drtivá většina lidí vůbec netuší. Mimochodem i bez vstupu do EFTA bychom se jednoduše dostali do stejné situace v které ČR byla před vstupem do EU. Prostě žádná tragédie.

3️⃣ Řada konzervativních politiků podporující Brexit tvrdila před hlasováním, jak je současná smlouva pro Velkou Británii nevýhodná. Ale nebyl to slavný ministr zahraničí Boris Johnson, který Brexit začal vyjednávat a pak raději utekl?

Moje reakce: Ano vyjednávání je zbytečné pro Velkou Británii pokud se jí smlouvou EU snaží prostě poškodit. Lepší nevyjednávat a vstoupit do EFTA.

4️⃣ A na závěr jedna rada – nehrajte si s ohněm. Čekat na to, až se popálíte, je nesmysl.EU se dá změnit, ale potřebujeme k tomu odvážné a pracovité státníky.

More reakce: Za tu dobu, co tam jsi, už jsi mohl pochopit, že celý systém byl navržen tak, aby i europarlament byl v podstatě nedemokratickou bezzubou institucí. Takovou atrapou reprezentace hlasů lidu. Vždycky si vzpomenu že třeba Evropskou občanská iniciativu pro kterou musíte nasbírat milion podpisu, může smést EU bez komentáře ze stolu. Nebo na to, jak o výměně žárovek v celé EU ani nikdo v Evropském parlamentu nikdy nehlasoval. Vše rozhodli byrokrati s lobbisty za zavřenými dveřmi.

Tomáš Zdechovský: Vitku, vstoupit do EFTA je výhodné od kdy?

Tomáši, vždycky to byl dobrý deal. Více k tématu najdeš zde: http://reformy.cz/vystoupeni-z-evropske-unie-resi-hodne-ale-je-to-jen-prvni-krok/

5
1
vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x