ŘÍM – Vatikán v pátek osvítil postavy Marie, Josefa a Ježíše v sousoší migrantů a uprchlík, aby tak zdůraznil jejich status imigrantů.
V pátek odpoledne odhalil Vatikán svoji novou scénu Zrození Páně a vánoční strom vztyčený na Náměstí Svatého Petra. Během této akce bylo osvíceno i ztvárnění Svaté rodiny vtělené do skulptury Nepostřehnutých andělů čili migrantů.
V bronzovém sousoší, které ztvárňuje člun se skupinou migrantů a uprchlíků různého kulturního a rasového původu a z různých historických období, se „zvláštní osvícení zaměřovalo na tři postavy vyobrazující Svatou rodinu z Nazaretu,“ oznámila Vatikánská kancelář pro migranty a uprchlíky.
„Je to projev zdůraznění hlubokého poselství Vánoc a vzpomínky na to, že i Ježíš s Marií a Josefem byli migranti prchajícími, aby si zachránili život,“ vyhlašuje prohlášení.
V září 2019 na Náměstí Svatého Petra ve Vatikánu odhalil papež František ohromnou bronzovou skulpturu vyobrazující 140 migrantů, tj. první sousoší instalované na této piazze po více než 400 letech.
Vatikánská Kancelář pro migranty a uprchlíky tehdy odhalila tuto 6 m vysokou 3,5 tunovou bronzovou skulpturu od kanadského sochaře Timothyho Schmalze.
Sousoší migrantů nese název „Nepostřehnutí andělé“ v odkazu na pasáž z Epištoly Hebrejcům: „Nezapomínejte na pohostinnost – díky ní někteří nevědomky hostili anděly!“
Sochař řekl, že postavy v sousoší představují „tapisérii lidí ze všech historických období. Od pradávných migrantů přes domorodé migranty po současné Syřany a Afričany.“ Rozhodl se pro počet 140 postav, aby vytvořil symetrii se 140 sloupy podél Berniniho kolonády.
Letos v září řekl papež František poutníkům shromážděným na Svatopetrském náměstí, že toto Poselství věnoval připomenutí Světového dne migrantů a uprchlíků, „vnitřně vyhnaných, kteří jsou nuceni prchat tak, jako se to dělo i Ježíšovi a jeho rodině. ‚Stejně jako byl prchat přinucen Ježíš,‘ tak jsou také tak vyhnáni migranti.“
Papež František migranty s Ježíšem Kristem srovnával často s poukazy, že to studené přijetí, jakého se Kristovi dostalo při příchodu na svět je podobné tomu, jaké přijetí zažívají mnozí migranti.
„Ježíš dobře zná útrapy, že není vítán,“ uvedl v tweetu na Mezinárodní den migrantů papež roku 2018. „Dovolme svým srdcím, aby nebyla tak uzavřená, jako byly domy v Betlémě. Dítě Ježíš během útěku do Egypta se svými rodiči zažilo tragický osud vyhnanců a uprchlíků,“ řekl letos František, „což s sebou neslo strach, nejistotu a utrpení.“
„Bohužel i v naší době se mohou miliony rodin identifikovat s touto smutnou realitou,“ řekl František. „Téměř každý den přináší televize a noviny zprávy o uprchlících prchajících před hladem, válkou a dalšími hroznými nebezpečími, aby pro sebe a své rodiny hledali bezpečnost a důstojný život.“
„V každém z těchto lidí nucených prchat do bezpečí je přítomen Ježíš stejně, jako byl v časech Heroda,“ pokračoval. „V tvářích těch hladových, žíznivých, nahých, nemocných, odcizených a uvězněných jsme vyzýváni, abychom pohlédli do tváře Krista, který nás prosí o pomoc.“
„Budeme-li schopni jej v těch tvářích poznat, budeme díky němu těmi, co jej byli schopni potkat, milovat ho a sloužit mu ztělesněném v nich,“ řekl.
Když papež František přirovnal cestu Svaté rodiny do Betléma s mezinárodními migranty, tak spousta pozorných uživatelů sociálních médií poukazovala, že Josef s Marií nebyli v Betlémě imigranti, nýbrž ve skutečnosti se vraceli do Josefova rodného města Betléma kvůli sčítání a zdaňování Římanům poddaného lidu.
Jiní uváděli, že domy v Betlémě nebyly „zavřené,“ nýbrž byly přeplněné kvůli velkému počtu občanů vracejících se do domova svého původu kvůli imperiálnímu sčítání obyvatelstva.
Papež František udělal z imigrace hlavní nosník svého papežství, kdy podněcuje národy, aby byli vůči imigrantům většími vítači, kdy tvrdí, že ta zvrhlost odmítání vítat migranty vyvěrá ze sobectví a je živena „populistickými řečmi.“
Courtesy of Vatican Media
12 Dec 2020
Zdroj: https://www.breitbart.com/immigration/2020/12/12/vatican-jesus-mary-joseph-immigrants/