ŘÍM – Progresivní vůdce Biskupské konference Evropské komunity (COMECE) Evropany vyzval k boji se dvěma nepřáteli, tj. s koronavirem a s národovectvím, aby se zachovala Evropská unie.
„Zahajme bitvu s koronavirem a pusťme se do bitvy s virem národovectví a sobectví,“ řekl tento týden při interview s vatikánskými novinami L‘ Osservatore Romano jezuitský kardinál Jean-Claude Hollerich (na obrázku).
„Potřebujeme více solidarity a více empatie,“ řekl kardinál, který je zároveň arcibiskupem Lucemburským. „Je důležité světu ukázat, že lidská společnost může žít v solidaritě, že s takovou globální krizí, s takovou pandemií lze bojovat jen na globální úrovni a že Evropská unie je instrumentem k dosažení světa míru.“
Kardinál poskytl interview ve městě Schengen (Lucembursko), kde byla v roce 1985 signatářskými zeměmi podepsána dohoda o otevřených hranicích, aby tak oslavil „Den Evropy“ (9. května). Pak rozsvítil trochu světla na konci tunelu, když „teď v časech, kdy svět zamořila pandemie covid-19, tak zopakoval potřebu solidarity, jednoty a míru,“ hlásí tyto vatikánské noviny.
„Potřebujeme další virus, virus solidarity a dobročinnosti, abychom pochopili, že člověk nežije sám,“ řekl kardinál, protože „lidmi můžeme být pouze spolu s ostatními.“
„Evropským ideálem je solidarita,“ řekl Hollerich. „A solidarita se nezastaví na hranici Evropy. Máme problémy s hranicemi: hranicemi v Evropě a hranicemi Evropské unie s jinými zeměmi. Řada lidí na hranicích Evropské unie umírá a to nemůžeme tolerovat.“
Kardinál Jean-Claude Hollerich se modlí před vlajkou E.U. v Schengenu (Vatican News)
Tento kardinál byl vždy hlasitým advokátem uvolnění migračních zákonů a loni v prosinci plísnil ostatní Evropany, že se provinili, když neskoncovali s vykořisťováním migrantů v Řecku, a naléhal na členské státy, aby si braly více migrantů.
„To se neděje daleko od Lucemburku na nějakých místech, kde nemůžeme pomoci,“ řekl. „Děje se to v Řecku – v Evropě a v Evropské unii. Musí nám být strašně hanba, že jsme nic na jejich pomoc neudělali.“
Týden předtím tento kardinál řekl, že k té politické nečinnosti ohledně migrační krize ve Středomoří se nic nedělalo ze „strachu z pravicových stran.“
„Vidím to jako nehoráznost, že necháváme lidi ve Středomoří, aby se topili; že naše srdce tak ztvrdla; že politici se již neodvažují jednat ze strachu z pravicových stran,“ řekl Hollerich.
Ve svém sobotním interview kardinál řekl, že oslava Evropského dne nám přináší „okamžik vděčnosti, protože díky Evropské unii máme pořád mír.“
Je třeba, aby Evropská unie tváří v tvář koronavirové pandemii, při níž mnoho Evropanů zemřelo, „silné signály empatie,“ řekl.
„Ne jen teoretická řešení: pomoc musí přijít rychle, protože jinak lidé ztratí důvěru v Evropu,“ dodal.
AP Photo/Andrew Medichini
11 May 2020