Free Porn
Neděle, 21 července, 2024
Home Nezařazené Kdo a proč půjčuje vládám za negativní úrok?

Kdo a proč půjčuje vládám za negativní úrok?

Negativní výnos z německých dluhopisů – příznak blížící se odluky.

Ve škole se vždy učilo, že úrok nemůže být záporný. Kdybyste měli někomu půjčit stovku a za rok dostat jen 99, je lepší si tu stovku rovnou nechat.

Minulý týden německé ministerstvo financí poprvé v historii prodalo půlroční dluhopisy v celkovém objemu 3,9 miliardy eur s průměrným úrokem minus 0,0122 %. (Zdroj: Bloomberg)

V praxi to znamená, že investoři zaplatili německé vládě 3,9 miliardy a k tomu 238 tisíc eur za slib vlády zaplatit jim za půl roku zpět 3,9 miliardy eur.

Proč si investoři raději nenechali 3,9 miliardy a 238 tisíc eur ležet půl roku v bankách na běžných účtech? Měli by za půl roku celých 3,9 miliardy a 238 tisíc eur.

Odpověď je asi jediná možná: Investoři se obávají krachů bank. V případě bankrotu banky by své peníze nedostali zpět všechny. Krach německého státu považují za méně pravděpodobný.

Proč se ale investoři nerozhodli udržet 3,9 miliardy eur v hotovosti?

Odpovědí může být, že své trezory už mají plné a než investovat do nových trezorů, je lepší přijmout nízký negativní úrok.

Obava z měnové odluky

Existuje ještě jedno vysvětlení:

Investoři mohou mít obavu, že se z jejich eurových bankovek můžou stát bezcenné papírky.

Když totiž dojde ke krachu eura a k měnovým odlukám, budou si všichni z periférie eurozóny (v očekávání devalvací svých budoucích národních měn) převádět a odvážet své peníze do Německa. Německo bude muset dočasně uzavřít hranice a okolkovat eurové bankovky nacházející se na jeho území, případně omezit převody peněz do Německa. Tím oddělí svoji měnu od eura. Tímto způsobem se dělala měnová odluka v roce 1918 v Československu i v roce 1993 v České republice. Pouze uzavření hranic a okolkování bankovek umožňuje zafixovat množství oběživa v ekonomice a vyhnout se inflaci.

Pokud jste např. Ital nebo Řek a přemýšlíte, jak uchovat své bohatství, držet hotovostní eura nemusí být ideální strategie. Mohou se z nich stát bezcenné papírky, když se s nimi během odluky nedostanete do Německa. A samozřejmě je lepší mít mírný negativní úrok na německá eura než si nechat peníze v řecké bance, která i když nezkrachuje, vám po odluce vyplatí peníze v nové měně, která znehodnotí. Obava ze znehodnocení může vysvětlovat i negativní výnos z krátkodobých vládních pokladničních poukázek v Dánsku, kde se platí dánskou korunou.

Pokud riziko měnové odluky je důvodem negativního úroku u půlročních německých dluhopisů, pak to znamená, že jsou investoři, kteří čekají krach eura do půl roku.

Petr Mach, ekonom a předseda Svobodných vyšlo na blog.ihned.cz

Kam dál:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Globální průšvih se rozbíhá v České republice, Česko zveřejnilo data vyzrazující smrtonosnost COVID vakcín

Během časů pandemických lockdownů a krátce poté se ozývaly četné hlasy, že se naprosto přehlíží rizika a škody přinesené drakonickými proti-epidemickými opatřeními oproti jejich...

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
20
0
Would love your thoughts, please comment.x