Kapitalistická vysílačka
Jiří Payne:
„Cizinci se často ptají, proč slavíme den, který se vztahuje k jinému státu.
Pro nás je to DEN NEZÁVISLOSTI. Nezávislost a svobodu léta připravoval, promýšlel a organizoval (dokonce tak, že za to byl dvakrát uvězněn – 1894 a 1916, dvakrát byl zbaven právnického titulu a jednou odsouzen k trestu smrti) člověk, kterého si nesmírně vážím: Dr. ALOIS RAŠÍN.
Rašín od studentských let usiloval o samostatnost českých zemí, Masaryk ho za to neměl rád. Hodně Rašína neměl rád.
Rašín, když byl podruhé vězněn a odsouzen k trestu smrti, ve vězení připravil hospodářský program pro nový stát. V srpnu 1918 sepsal provizorní ústavu pro nový stát, která měla několik desítek stránek.
Rašín také do detailu promyslel a dlouhodobě v konspiraci připravoval zřízení provizorní struktury, která převezme roli státní správy, na základě organizačních jednotek Sokola. Využil při tom jak organizované územní struktury Sokola, tak i toho, že Sokol dostal privilegium disponovat střelnými zbraněmi a cvičit své členy ve střelbě. Pokojné převzetí moci se nakonec Rašínovi dokonale podařilo.
Deklaraci nezávislosti sepsal vlastnoručně Alois Rašín. Text odsouhlasili předsedové dalších čtyř politických stran a byla vyhlášena sokolskou strukturou po celé zemi. Faktickým zakladatelem nového státu byl Alois Rašín.
Po vzniku Československa ve funkci ministra financí se Rašín stal první obětí komunistické ideologie u nás – 5.1.1923 jej zákeřně zezadu střelil dvěma ranami z pistole komunista Josef Šoupal. Na těžká zranění Rašín zemřel 18.2.1923.“