20 Dec 2018
Poté, co Evropská unie vycouvala od trestu Itálii za porušení rozpočtové kázně, odhalil poslanec Claudio Borghi z populistické Ligy, že kdyby ty sankce na Itálii nezrušili, tak by Italové začaly s debatou o úplném odchodu z EU.
Evropská komise tento týden oznámila, že se smířila s podmínkami italské populistické vládní koalice o rozpočtu a že už nebude uvažovat o procesu, který by potenciálně mohl vést k sankcím proti této zemi, hlásí Il Giornale.
Borghi, který rovněž slouží jako předseda rozpočtové komise italské poslanecké sněmovny, řekl, že „panstvu v Bruselu došlo, že jestli do toho budou znovu šťourat, tak se lid Itálie znovu začne ptát sám sebe, jestli opravdu v takové Evropě chce zůstat.“
Podle průzkumu Eurobarometru z října se Itálie stala nejeuroskeptičtější v rámci tohoto politického bloku, kdy tyto výsledky ukazovaly, že kdyby se konalo referendum o členství, tak jen 44 procent Italů by hlasovalo za setrvání v EU. Italský místopředseda vlády a ministr vnitra, který je i vůdcem strany Liga, Matteo Salvini to bruselské couvnutí přivítal prohlášením, že vláda ve skutečnosti v některých oblastech rozpočet vylepšila.
Salvini, velice kritický k současné situaci v Evropské unii, v říjnu řekl: „Teď už je každému jasné, že je třeba tu Unii znovu- založit. Já osobně sním o Evropě, která dělá jen málo věcí, ty ale dělá je dobře. Evropské volby příští rok se stanou historickou událostí.“
Tento vůdce Ligy, na kterého se pohlíží jako na jednu z nejpopulárnější postav Itálie, oznámil, že spojí síly s francouzskou vůdkyní Národní obrody Marine Le Pen, aby spolu zformovali alianci už před květnovými volbami do Europarlamentu.
Minulý týden také rakouský vicekancléř a vůdce Strany svobody (FPÖ) Heinz-Christian Strache oznámil, že se spolu se Salvinim a s Le Pen k této alianci přidá.