Těch 25 000 delegátů, kteří se tryskáči sletěli do španělského Madridu na klimatickou konferenci COP25 se asi zase rozletí, aniž by z těch dvou týdnů tlachání mohli ukázat nějaký výsledek kromě roztrpčenosti a chaotických sporů kvůli prosté otázce: na koho ještě – kromě Spojených států – má být uvalen tribut, aby za to eko-zlo platil?
To přichází po zuřivém obviňování ze strany delegátů Třetího světa z toho, na co oni pohlíží jako na blokování pokroku v řadě otázek ze strany některých velkých emitentů.
Carlos Fuller z Belize řekl BBC, že součástí „toho problému“ jsou Brazílie, Saúdská Arábie, Indie a Čína, protože odmítají složit záruky, že budou platit za své klimatické „hříchy“.
Jediné, na čem se zástupci shodli, je to, že jsou to právě USA, komu se má předložit účet se spoustou miliard dolarů.
Jak už Breitbar News referoval, Spojené státy dostaly ve středu varování, že se nemohou vyhnout povinnosti platit kompenzace chudým národům postiženým klimatickou změnou, přestože Donald Trump vděčí za své zvolení dodržování slibu, že zemi vyvede z Pařížské klimatické dohody 2015.
Delegáti a pozorovatelé na jednání COP25 řekli AFP, že Washington se snaží změnit klimatickou konvenci OSN tak, aby se vyvlékl z trestního systému placení „ztrát a odškodného“ rozvojovým zemím, který by se měl podle předpovědí rozvinout do toků miliard dolarů.
Teď ale už i další emitenti zkouší brzdit tu lavinu, která by se mohla strhnout, když všichni budou tlačit s požadavky na reparace, protitlakem s tím, že všichni tito požadují, aby to byly jen samotné USA, které budou platit všechny ty účty.
„Právě teď nám vzniká snaha zablokovat výraz ‚klimatická nouze‘ v návrhu textu od Brazílie a Saúdské Arábie, kteří říkají, že jsme tato slova v OSN předtím nepoužívali, tak je nemůžeme teď náhle začít používat,“ říká výkonná ředitelka Greenpeace International Jennifer Morgan.
„Ten rozestup mezi tím, co se děje kolem, a tím, co se děje ve vědě, a tím ‚OSN speakem‘, který na to vůbec nereaguje a nežene to k něčemu, je nesmírně frustrující.“
Vyjednavači BBC řekli, že vzdorovitost určitých zemí omezuje dohodu pouze na věci, ve kterých nejsou sporné otázky.
„Jsem velice zdrcený a rozhněvaný,“ řekl Carlos Fuller, hlavní vyjednavač za skupinu rozvojových zemí z malých ostrovů.
„Ani do 2:30 h dnešního rána jsme se nemohli dohodnout na pokračování práce na rámci transparentnosti, který řekne světu, co každá jednotlivá země dělá, nemohli jsme se dohodnout na pokračování práce na této záležitosti. A to je přeci směšné.“
„Jestli se těm dvěma týdnům klimatického hádání nepovede přijít s nějakým funkčním řešením, tak máme jedinou záruku, že celý ten proces začne za 12 měsíců znovu.“
„To se totiž těch 25 000 lidí z 200 zemí zase sletí z celého světa, aby hledali způsoby, jak dosáhnout splnění požadavků Spojených národů k nalezení globálního „klimatického řešení“.“
Pablo Blazquez Dominguez/Getty
12 Dec 2019
Konec formuláře