Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home Nezařazené Koho (ne)volit: Schwarzenberg

Koho (ne)volit: Schwarzenberg

Nejprve, co mi na Schwarzenbergovi nevadí.

Je mi absolutně jedno, jestli je původem Čech, Němec, Rakušan nebo třeba Saracén. Nevadí mi jeho výslovnost, věk ani švýcarský pas. Nevadí mi jeho knížecí titul, který je uprostřed inflační masy inženýrů, magistrů a „píejčdý“ cosi roztomile starosvětského. Že jeho paní manželka nemluví ani trochu česky a žije ve Vídni, je mi zcela lhostejno. Nevadí mi, že je bohatý, ani to nepovažuji za přednost: vím ze zkušenosti, že bohatství nemá vztah k osobním kvalitám člověka.

Nevadí mi, že si občas pospí na nudném zasedání, sám mám občas chuť udělat totéž (naštěstí v práci nemáme mnoho nudných schůzí). Oceňuji motýlka, červené kšandy a jeho hodinky IWC Grösse Fliegeruhr s originálním mechanickým strojkem prostě zbožňuji. Dokonce se mi částečně zamlouvá i Schwarzenbergova zahraniční politika, což je zajisté důležitější věc než hodinky.

A teď seznam věcí, které mi vadí:

  • Jako senátor hlasoval pro Lisabonskou smlouvu a je přesvědčeným zastáncem „evropského projektu“. Až nám bude Brusel zase něco nařizovat nebo zakazovat, Karel bude jen kývat. Co horšího, až nám Brusel poručí poslat x desítek nebo stovek miliard na další příspěvky pro krachující ekonomiky eurozóny, Karel jen rozšafně přikývne.
  • „Není to žádný eurohujer, ale český vlastenec,“ hlásají oficiální webové stránky TOP 09. Eurohujerství by bylo snad možné odpustit. Pokrytectví nikoli.
  • Hlasoval pro zákon o podpoře obnovitelné energie. Pokud vám účty za elektřinu připadají vysoké, poděkujte mimo jiné i knížeti.
  • Naopak nehlasoval, když se hlasovalo o čemkoli, co bylo navrženo proti legálnosti KSČM.
  • Jako poslanec hlasoval pro církevní restituce, největší realitní transakci století, a to bez seznamu restituovaného majetku.
  • Hlasoval pro zvýšení daní, kdykoli dostal rozkaz od ministra financí Kalouska, který je Schwarzenbergovým skutečným nadřízeným. (Ne, není to naopak. Je to Mirek, kdo rozhoduje v TOP 09. Karel dělá jenom reklamu.) Pokud máte pocit, že je draho a že máte méně peněz, poděkujte nerozlučné dvojici Karel + Mirek.
  • Schwarzenberg je politicky nestabilní. Před TOP 09 byl u Zelených, předtím v US-DEU, ještě dříve v ODA. V reklamě tvrdí, že „neuhne z cesty“, ale jeho dosavadní politická kariéra byla křivolaká. Je v politice více než 20 let. Přitom se vydává za neposkvrněného a bezúhonného zachránce, který spasí tento plebejský národ.
  • Na rozdíl od Havla a Klause, kteří mají na kontě nezanedbatelné literární, respektive publicistické dílo, Schwarzenberg nikdy nic nevytvořil, ničeho nedosáhl, nemůže se pochlubit žádným opravdovým úspěchem, nic nevymyslel.
  • Vlastně vymyslel: vtip, že by na českém státním znaku měl být krteček, protože je taky tunelář. Haha. Přítomní Američané se asi museli hodně divit, jak o svém národě mluví český ministr zahraničí.

Schwarzenbergův tým dosáhl velkého úspěchu, když dokázal odstřihnout „Karla“ ode všech průšvihů, pro které hlasoval, od fotovoltaiky až po zvyšování daní. Tým dokázal šikovnou propagandou úplně zastínit jeho spojení s velmi neoblíbeným ministrem financí a s církevními restitucemi. Zároveň uměl probudit v mladých lidech představu důstojnosti a moudrosti stáří v kombinaci s lidovým „panem knížetem“, který si sám umí načepovat pivo a nechá se nakreslit s růžovým čejenem na hlavě.

Jenomže druhé kolo nemá vybrat žoviálního baviče mládeže. Má vybrat hlavu státu, která mimo jiné během svého volebního období jmenuje pět ze sedmi členů Bankovní rady České národní banky. Bez nutnosti souhlasu nebo kontrasignace. O Ústavním soudu ani nemluvě. S kým asi by prezident Schwarzenberg konzultoval obsazení těchto kriticky důležitých orgánů, můžete hádat. Jednou.

Schwarzenberg je prezentován jako pravicová alternativa k levicovému Zemanovi. Image je ovšem na nic pro správné rozhodování. Sledujte čísla.

V roce 2002, kdy státní rozpočet byl sestaven podle Zemana, stát vybral na daních 34,89 procenta HDP. (Do této sumy nejsou započteny příjmy ze státního majetku, například dividendy z ČEZu.) V roce 2011, kdy rozpočet sestavovala Schwarzenbergova TOP 09, stát vybral na daních 35,30 procenta HDP. Jen malý rozdíl, uvážíme-li mírné výkyvy v daňových příjmech rok co rok. Ovšem z hlediska veřejných financí nebyla „pravicová“ vláda liberálnější než Zemanův čistě sociálnědemokratický kabinet. Zeman dokonce snižoval některé daně, zatímco Schwarzenberg s Kalouskem jen daně zvyšovali.

Kdo se tváří jako pravicový politik a přitom hlasuje pro zvýšení daní při každé možné i nemožné příležitosti, je pokrytec.

Ve své podstatě tedy mezi Zemanem a Schwarzenbergem není rozdílu. Oba se radostně hrnou do eurozóny, ať to stojí cokoli. Oba jsou z daňového hlediska socialisté, i když Zeman snižoval alespoň sazbu daně z podnikových příjmů.

Koho tedy budu volit?

Tyto volby nejsou bojem mezi dobrem a zlem. Ani mezi levicí a pravicí. Zeman je levicový, to jistě. Ale Schwarzenberg není pravicový ani levicový. Udělá cokoli, co mu řeknou v Bruselu nebo na ministerstvu financí.

Oba jsou pro mě stejně nepřijatelní. Využiji tedy svého práva a poprvé nebudu volit. Chybějící hlas je také hlas. Každý hlas, který se neúčastní těchto voleb, znamená naději pro volby příští a pro budoucnost. Znamená signál, že je zájem i o jiné typy politiků.

To je můj názor. Můžete mít jiný. Máte na něj nárok. Ale než půjdete volit, přemýšlejte.

Pavel Kohout vyšlo na novaustava.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x