Oživení ekonomiky se neobejde bez funkčního bankovního systému. Evropské banky jsou však (až na výjimky) ve vážných problémech. Poměr kapitálu k závazkům je v celém evropském bankovním sektoru 1:26. Když v USA padl Lehman Brothers, vykazoval hodnotu 1:30. Zjednodušeně řečeno, pokud by klesla trhová hodnota aktiv evropských bank o 4 % (!), budou přesně tam, kde byl Lehman v září 2008, když zkrachoval.
Banky v Evropě mají poměrně nízký kapitál a úvěrové ztráty, které mohou ve svých bilancích jistou dobu schovávat. Neodhalily a neodhalí je ani stres testy.
Před pár dny, hlavní ekonom OECD Pier Carlo Padoan, prezentoval v Paříži zprávu o aktuální ekonomické a sociální situaci v zemích OECD (jozefkollar.sk) a doporučení pro vývoj v eurozóně. V pasáži o bankách navrhuje, aby se Evropa vypořádala s problémy bankovního sektoru „jednou a provždy“. Cestou by byla kapitálová injekce napříč celým regionem, nejen v problémových zemích, což by vyžadovalo nový kapitál ve výši cca 700 mld. EUR. Tolik doporučení OECD. Podoba s výší trvalého eurovalu (ESM) je čistě náhodná …
Ještě ale není zdaleka všemu konec. Poslanci Evropského parlamentu vpašovali do fiskálního paktu klauzuli o vytvoření Evropského záchranného fondu, do kterého by země převedly všechny dluhy převyšující 60 % HDP. A tento fond by je pak financoval (jak jinak) vydáváním společných euro-dluhopisů, za které by samozřejmě ručili všichni členové eurozóny. A máme tady „křišťálově čistou“ kolektivizaci dluhů, proti které tak urputně bojuje už jenom osamocené Německo. I vám takový záchranný fond připomíná odpadkový koš?
Měl ten Timothy Geithner, stážce amerického pokladu pravdu. Záchranné fondy budou účinné tehdy, budou-li shora neohraničené.
Takže kolikrát 700 mld. bude ještě Evropa potřebovat? Vážně budeme tisknout, až dokud nedojde toner?
Jozef Kollár, pondělí 23. července 2012 23:32 vyšlo na blogu autora. Jozef Kollár byl hostem Klubu Reformy.cz na téma ESM (video)