Evropská unie musí skoncovat s národní suverenitou nad financemi vytvořením „rozpočtu eurozóny“, kdy národní rozpočty budou jen jeho z Bruselu určovanou pod-součástí, aby se tak z euro-regionu vymýtila populistická politika, vyhlašuje Komise.
Šéf ekonomických záležitostí této nevolené výkonné složky moci EU Pierre Moscovici řekl, že je zapotřebí „větší pokrok v evropské integraci“, aby se tak skoncovalo s populismem, který popsal jako „největší hrozbu pro naše demokracie, tj. pro liberální demokracii, pro vládu zákona a pro Evropské hodnoty.“
„Mít konečně už jednotně určovaný rozpočet celé eurozóny je absolutní nezbytností, pokud si chceme poradit s problémem populismu a s tou palčivou otázkou nerovnosti,“ řekl v interview s Euractiv.
Moscovici promlouvající po rozhovorech Evropsko-americké obchodní komory v New Yorku řekl: „Evropská krize už není žádnou ekonomickou krizí. Je to krize nerovnosti. Je to politická krize. Je to krize poskytování. Je třeba, abychom poskytovali více. A o tom je reforma eurozóny. Ta není technická. Ta je vysoce politická.“
Moscovici obrátil rozhovor k Itálii, kde si letos občané zvolili koalici mezi euroskeptickým proti establishmentu zaměřenými hnutím Pěti hvězd a proti-imigrační stranou Liga, aby tuto vládu varoval před vzdorovitostí vůči diktátu EU, kdy požadoval kroky k omezení veřejných výdajů.
Tento v Paříži narozený komisař, který svou politickou kariéru začal ve francouzské Revoluční komunistické lize, konstatoval: „Mým poselstvím je to, že je v jejich zájmu, tudíž nejenže je to jejich povinností, nýbrž je to i v jejich zájmu, aby omezili strukturální deficit,“ a v návaznosti na to jejich veřejný dluh, aby bylo možno rozvíjet investice do ekonomiky.
Během jiného útoku na Itálii tento měsíc kvůli tomu, že tato vláda nenavrhla to, co by Brusel přijal jako „věrohodný rozpočet“, Moscovici zlořečil populismu v Evropě, když mluvil o „malých Mussolini“ a o „klimatu, které vypadá jako ve 30. letech.“
V roce 2015, kdy Itálie padla pod vládu nevolených technokratů, tehdejší její ministr hospodářství Carlo Padoan – globalista a bývalý šéf MMF pro Itálii, který sloužil jako náměstek generálního tajemníka OECD – naléhal na hlubší integraci eurozóny, aby se tak zajistilo, že žádná země už nikdy nebude moci jednotnou měnu opustit.
A jedním z hlavních zastánců tohoto návrhu je francouzský prezident Emmanuel Macron, který požaduje „hlubokou transformaci“ eurozóny, po níž se jejích 19 členských států semkne pod jednotným ministrem financí, s jediným společným rozpočtem a parlamentem. Podle Euroactiv tento arciglobalistický francouzský vůdce a jeho tým domácí ekonomiky letos „stupňuje tlak“, aby se více hnulo dopředu s nezvratnou konvergencí už před volbami do Evropského parlamentu příští rok, neboť má strach, že vzestup hnutí za suverenitu by mohl tento „projekt“ federálního EU superstátu ohrozit.