Neděle, 4 prosince, 2022
Home Nezařazené Bianco šek pro politiky, Itálie – Německo 1:0 - konec nezávislosti ECB

Bianco šek pro politiky, Itálie – Německo 1:0 – konec nezávislosti ECB

Konec německé ortodoxnosti. Obávám se, že i zdravého rozumu. Rokování Rady guvernérů ECB 6.9.2012 bylo vskutku historické. Na rokování se zúčastnili i šéf euroskupiny Juncker a eurokomisař Oli Rehn, kteří se běžně rokování tohoto druhu nezúčastňují. Stalo se přesně to, na co jsme upozorňovali v plénu Národní Rady SR při schvalování přistoupení Slovenska k trvalému eurovalu před téměř třemi měsíci (22.6.2012):

ECB rozhodla o programu Outright Monetary Transactions (OMTs – přímé monetární transakce), co v praxi znamená, že bude přímo vstupovat na sekundární trh a vykupovat vládní dluhopisy problémových zemí eurozóny. Tento den je potřeba si dobře zapamatovat. Vejde do historie jako začátek konce nezávislosti ECB. ECB jde utrácet nelimitované finanční zdroje na záchranu insolventních zemí.

Státy eurozóny by udělaly lépe, kdyby se začaly zbavovat neefektivních investic a nesplatitelných veřejných dluhů. K tomu jsou ale potřebné politicky nákladní reformy.

Lídři eurozóny by udělali lépe, kdyby přijali mechanismus řádného bankrotu zemí a mechanismus vyloučení nezodpovědných zemí z eurozóny. Na toto upozorňuji už více než dva roky.

Že situace je vážná potvrzuji i fakt, že některé země (Holandsko, Belgicko, Lucembursko a Finsko) požadovali zařadit na rokování rady guvernérů ECB i reálné exit-strategie, pro případ rozpadu celé eurozóny. Tímto daly uvedené země jasně najevo, že riziko OMT považují za příliš velké.

ECB svým rozhodnutím odsoudila eurozónu na dekádu dlouhodobé ekonomické recese, v lepším případu stagnace. Touto cestou už více než 10 let prochází Japonsko.

Na primární trh toxických státních dluhopisů bude přímo vstupovat i dočasný a trvalý euroval, co je další hrubé porušení slibů bruselských lídrů.

Pro OMT-transakce si ECB nestanovila žádný kvantitativní limit, čím spustila nebezpečné kasíno. Navíc, ECB pozastavila i požadavek minimálního prahu pro úvěrový rating kolaterálu (zajištění) při OMT transakcích.

Uvedené opatření velmi nebezpečně posiluje problémové země k nedělání reforem a k nezodpovědnému vytváření nových veřejných dluhů.

Intervence ECB má být sice podmíněná přijetím úsporných programů, ale dnes už přesně víme, jak dlouhé trvání mají přísliby tohoto druhu. I Řekové měli dostat peníze jenom za přísných podmínek a v mezidobí si jich právě díky ECB tisknout sami. A španělské banky nedostaly podmínky vůbec žádné.

 

Klíčová otázka je, co když ECB sice nakoupí dluhopisy, ale země nebude plnit domluvený program úsporných a reformních opatření? Zatím je nejasné, jak chce Mario Draghi řešit právě tento problém. Z ECB se tak polehku stane „odpadkový koš“ bezcenných dluhopisů problémových zemí. A navíc ECB bude poslušným vykonavatelem vůle politiků, což je neslučitelné s principem nezávislosti centrálních bank a s demokratickými principy vůbec.

Na tiskové konferenci Draghiho zaznělo i přesvědčení o nezvratném odhodlání evropských lídrů pokračovat v budování evropských institucí.  Tohle není nic jiného než politická federalizace a opět hrozí, že podstatná a nezvratná rozhodnutí se stanou bez souhlasu občanů v jednotlivých členských zemích. Je to velmi nebezpečné, zejména ve světle odhodlání našich nejvyšších ústavních činitelů odevzdat nemalou část suverenity Slovenska Bruselu, jako se při příležitosti 20, výročí přijetí Ústavy SR vyslovili nejvyšší ústavní činitelé Gašparovič, Paška, ale i poslanec Hrušovský.

Za zamyšlení stojí i skutečnost, že toto mimořádně nebezpečné rozhodnutí se stalo proti vůli německé Bundesbank, guvernér které, Jens Weidmann, hlasoval proti. Finanční trhy oslavují, pro Německo začala noční můra. Ital Draghi jde pumpovat peníze pro Itala Montiho. Jednou jsem měli možnost se skutečně držet Němců, ale přiklonili jsme se (guvernér Makúch) k většině, vždyť ta se přece nemůže mýlit.

Jak řekl Jörg Eigendorf pro německý Die Welt (6.9.2012): „Jde o netransparentní, politicky nelegitimní přerozdělení bohatství mezi severem a jihem. A od těch, kteří spoří k těm, kteří profitují z uvolněné peněžní politiky. To je asociální a nedemokratické.

Proto odmítám zpolitizování nejvyšší měnové autority eurozóny – ECB. Povede to k velmi nebezpečné hře, které téměř jistým výsledkem bude, že náklady na záchranu erozóny budou vyšší, jako náklady, vyvolané jejím rozpadem. K tomuto bodu zlomu se výrazně přibližujeme již teď.

Jozef Kollár vyšlo na blogu autora. Jozef Kollár byl hostem Klubu Reformy.cz na téma ESM (video)

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Šéfová EU srovnává ruskou invazi na Ukrajinu s britskou přítomností v Irsku

Ruská invaze na Ukrajinu je srovnatelná s britskou historickou vládou nad Irskem, poukázala v pátek šéfová Evropské komise. Šéfová nevolené Komise...

Zjevuje se Matka všech ekonomických krizí

Po letech ultra-ztrátových fiskálních, monetárních a úvěrových politik a po nástupu ohromných šoků chybějících dodávek teď tlaky stagflace drtivě tlačí lavinu hor...

Putin říká Scholzovi, že další údery na ukrajinskou energetiku jsou nevyhnutelné, když tam Západ lifruje zbraně

Spolu s tím, jak se Ukrajina opevňuje na další vystupňované nálety Rusů na její energetické infrastruktury, potvrdil v pátek prezident Vladimir Putin, že jejich...

Touha EU stát se ‚společenstvím dluhů‘, aby platila Ukrajině, Evropu zruinuje, varuje Orbán

Viktor Orbán Evropu varoval před tím, aby pomocí Ukrajině ve vedení války sama sebe nedohnala k bankrotu. Náhledový obrázek: Maďarský...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
50
0
Would love your thoughts, please comment.x