Úterý, 21 května, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Konec práva veto - z Evropské unie se stává autokratický superstát

Konec práva veto – z Evropské unie se stává autokratický superstát

 

Aniž by to širší veřejnost vnímala, v Evropské unii právě přestává existovat právo veta.

S celkovou ztrátou suverenity, tak nyní členské země definitivně ztrácejí i právo vznést námitky vůči rozhodnutím nadřazenějších států unie.

Přesvědčilo se o tom například Maďarsko, když na radě bezpečnosti OSN vyjádřilo nesouhlas s prohlášením EU ohledně Izraelsko-Palestinského konfliktu.

Celkově na ,,demokratickém” zasedání OSN probíhaly dost podivné věci. I přes nesouhlas Maďarska bylo totiž prohlášení rady nakonec stejně zveřejněno, a to skrz finského vyslance při OSN, který doslova řekl, že měl tu čest mluvit za 27 zemí EU, které pak uvedl, přičemž Maďarsko suverénně vynechal.

A také si málokterá média všimla, že například, prohlášení by měl správně přečíst rumunský vyslanec, protože jako držitel úřadujícího předsednictví je povinen mluvit za všech 28 členských států. To ale nebylo možné, neboť jeden stát nesouhlasil a tak se prohlášení obešlo vykutáleným nápadem. Nějakou chytrou liberálně demokratickou hlavičku, jak si tito lidé rádi říkají, napadlo, že prohlášení přečte velvyslanec země, která v červnu bude přebírat předsednictví v radě OSN a tou je právě Finsko.

Maďarské veto, ale není první případ vzpoury jednoho státu.V únoru  se o neochotě přijmout námitku přesvědčila také Itálie, když  vetovala prohlášení EU o Venezuele. Itálie tehdy dokonce pohrozila, že kvůli tomu znemožní sankce proti Rusku.

Podle smluv EU, musí být rozhodnutí o zahraniční politice vždy schváleno všemi členskými státy. To se ale evidentně neděje. A místo aby Evropská komise akceptovala veto Maďarska, zkoumá způsoby, jak reformovat rozhodovací proces, aby se mluvilo jedním hlasem. Nebo-li, lépe znějícím – hlasováním kvalifikovanou většinou.

Dle očekávání, už většinové hlasování podpořily dva nejmocnější státy – Francie a Německo a nezaráží je ani fakt, že potlačování práva veto je v rozporu s Lisabonskou smlouvou.

Absolutně proti těmto totalitním způsobům, je naopak Maďarsko a Polsko, neboť také v současné době čelí sankčnímu řízení za to, že nepodpořily rozhodnutí EU o migraci.

A tak se nám ty liberálně demokratické principy, na kterých měla být Evropská unie založena  celkem rychlým pádem řítí do propasti, ze které není návratu.

 

Vít Jedlička

4
1
vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x