Po opakovaných obviněních tří technických gigantů Facebooku, Googlu a Twitteru z cenzury konzervativních hlasů, jsou tyto firmy na tento týden předvolány k výslechu před kongresem.
Ředitel veřejné politiky Facebooku Neil Potts se příští týden zúčastní slyšení, které pořádá senátní Justiční subkomise pro Ústavu.
Rt.com hlásí:
Očekává se, že také Twitter a Google na tuto událost vyšlou své zástupce, která se podle zpráv The Hill odkazujících se na zdroj obeznámený s touto záležitostí bude jmenovat ‚Zadušení svobody slova: Technologická cenzura a veřejný diskurz.‘
Techničtí giganti budou nejspíš čelit určitým nepříjemným otázkám; panelu této subkomise bude předsedat Ted Cruz, texaský Republikán, který už svůj postoj k této záležitosti vyjádři dost jasně. „Technologičtí obři se chovají jako by jedinými přijatelnými názory byly ty zastávané krajní levicí,“ řekl Cruz minulý týden. „A jakýkoliv názor, který tomu odporuje, je způsobilý k cenzuře a umlčení.“
Společnosti amerických sociálních médií nedávno zahájily útoky proti sériím obvinění přicházejícím z Washingtonu a zvláště z Bílého domu. V polovině března republikánský kongresman Devin Nunes řekl, že podá proti Twitteru žalobu na 250 milionů $ kvůli jeho údajné „otevřené cenzuře“ konzervativců.
Nunes tuto sociální síť obvinil ze „stínového zakazování“ pravicových uživatelů spolu s odmítáním akcí proti „sprostým, nenávistným a očerňujícím“ obsahům levicových uživatelů. Twitter všechna tato obvinění odmítl. Oznámil však, že bude „označovat“ zprávy, které porušují jejich pravidla, ale jsou pořád důležité pro veřejnou diskusi. Toto oznámení podnítilo určitá americká média k předpokladu, že to prezident Donald Trump, který často tuto platformu využívá k zuřivým výpadům, by se mohl stát prvním takovým, kdo bude „označkován“.
Trump sám měl mezitím problém se supervelmocí sociálních médií Facebookem, který krátce umlčel jeho šéfa přes sociální média. Ten také plošně Facebook, Google a Twitter obvinil, že „straní radikálně levicovým Demokratům.“
Generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg opakovaně vyvracel obvinění z liberální zaujatosti vedené touto společností. Když jej loni na toto téma grilovali republikánští zákonodárci, tak Zuckerbeg tvrdil, že jejich příklady cenzury jsou jednorázové chyby, přiznal však, že většina jeho zaměstnanců má nejspíš politické levicové názory.
Zuckerberg však nedávno překvapil, když vlády a regulátory požádal, aby posílily kontrolu nad digitálními společnostmi jako ta jeho vlastní. Ve stejnou dobu to vypadá, že je rozhodně odhodlaný udržet si kontrolu nad tím, co by lidé na sociální síti neměli číst; nedávno řekl, že uvažuje o najmutí lidí, co budou vybírat „vysoce kvalitní zprávy“ od „věrohodných kanálů“.
Další zdejší články s doplňujícími údaji k tomuto tématu:
Ke zlomení Facebooku a dalších velkých technických monopolů jsou všechny možnosti na stole
EU nařizuje Evropanům, co si mají myslet
Smrt Internetu
April 8, 2019 Sean Adl-Tabatabai
Zdroj: https://newspunch.com/congress-facebook-google-twitter-conservative-censorship/