Maďarská vláda spouští poplach kvůli novému mocnému dozorčímu týmu nad obsahem sdíleným na Facebooku, kterému nadávají, že to je „Sorosův dohledový výbor.“
Maďarský premiér Viktor Orbán je něčím na způsob arci-Nemesis pro George Sorose, 89letého plutokrata bojujícího za otevřené hranice usvědčeného z nekalých machinací inside-tradingu – v důsledku toho pak dává smysl to časté vykřikování maďarských vládních činitelů před širokou veřejností o Sorosových snahách podvracet maďarskou vládu s její politikou silné ochrany hranic a její proti-migrační politikou.
Soros oproti tomu vždy vedl propagandistickou a soudní kampaň proti Orbánovi, v níž tvrdí, že maďarský vůdce se pokouší ze země vyhnat jeho Středoevropskou univerzitu, kterou on financuje, a Soros se také pokouší o zrušení balíčku zákonů „Stop Soros,“ jehož účelem je podrobit neziskové organizace tzv. „občanské společnosti“ režimu, který je převede na něco s transparentním financováním, aby bylo vidět, jak a kým jsou financovány ze zahraničí.
Soros nejenže vyhledává potyčky s maďarským konzervativním vedením, ale také obrací svůj vliv a bohatství proti dalším cílům svých útoků včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa, Brexitu a teď naposledy proti šéfovi Facebooku Marku Zuckerbergovi.
Možná, že se Zuckerberg zdá být dost divným cílem Sorosových útoků, ale tento levicový liberál v lednu pro New York Times vysvětlil, proč ho tento technický magnát tak rmoutí, konkrétně, že možnosti prezidenta Trumpa a jeho příznivců používat sociální média, aby byl znovu zvolen, omezuje jen s nedostatečným nadšením.
„Opakuji svá obvinění proti Facebooku a znovu o nich ujišťuji, obvinění proti tomu, jak Facebook pod vedením pana Zuckerberga a paní Sheryl Sandberg funguje,“ vztekal se Soros.
„Postupují podle jediného vůdčího principu, a to maximalizace zisku bez ohledu na důsledky. Tak či onak, by se kontrola Facebooku neměla ponechat na nich.“
Zuckerberg se teď, přinejmenším podle odhadů maďarské vlády, „podvolil přáním tohoto miliardáře,“ na zřízení odvolacího výboru s ohromnými pravomocemi, který bude „mít konečné slovo v tom, zda příspěvek na Facebooku porušuje pravidla této platformy o nahotě, nenávistné mluvě a necitlivosti,“ uvádí Wall Street Journal.
Zkoumání lidí v současnosti oznámených, že budou v tomto výboru, vedlo maďarskou vládu k závěru, že ti nepředstavují žádný orgán skládající se z neutrálních expertů, nýbrž že tento „Sorosův dohledový výbor“ má za účel tam umístit aktivisty tohoto miliardáře.
„Ze čtyř spolu-předsedů tohoto nového výboru lze pouze jednoho označit za konzervativce,“ stěžuje si maďarský státní tajemník pro veřejnou diplomacii Zoltán Kovács v oficiálním příspěvku na blog.
„Trocha šťourání odhaluje mnoho vazeb na Sorosem financované organizace a hlásné trouby,“ pokračuje.
K spolu-předsedům, které tento Maďar vidí jako problematické, patří Catalina Botero Marino,“ tedy členka správní rady Centra pro reproduktivní práva financovaného Open Society Foundation,“ tedy vlajkovou lodí Sorosových neziskovek, a Helle Thorning-Schmidt, bývalá ministerská předsedkyně Dánska, která je „jednoznačnou a hlasitou bojovnicí proti Trumpovi,“ a slouží spolu se samotným Sorosem a jeho synem Alexandrem jako radní v jedené jeho další neziskovce.
Thorning-Schmidt je také manželkou proti-Brexitu bojujícího labouristického poslance Stephena Kinnocka a snachou bývalého labouristického vůdce a eurokomisaře Neila Kinnocka.
„Poslední mezi předsedy výboru máme profesora Columbijského univerzity Jamala Greena. Ten sloužil jako pomocník senátorky Kamaly Harris (D-CA) během potvrzujícího slyšení soudce Kavanaugha (proti Trumpovi),“ pokračuje Kovács.
„Tito spolu-předsedové zjevně pak vybrali ostatní členy výboru pro dohled nad Facebookem (jak kamarádíčkovské!), kteří zaplňují politické spektrum v rozsahu od levicových liberálů po krajně levicové liberály,“ napsal.
K některým z takto vybraných údajně patří:
- Programový manažer Iniciativy Open Society pro Západní Afriku
- Soudce Evropského soudu pro lidská práva a zakládající děkan Právních studií na Sorosově Středoevropské univerzitě
- Bývalý šéf Článku 19… štědře financovaný Open Society Foundation
Kovács rovněž poukazoval na Alana Rusbridgera, bývalého redaktora britského levičáckého listu Guardian, kterému tento Maďar nadává do „Sorosovy hlásné trouby.“
„Jak se tomuto soukromému občanovi – Sorosovi – člověku, který protlačuje ideologie daleko mimo mainstreamové názory, spolu se skupinou společníků podobného názoru, povedlo to uplatit, aby se pouze jejich zaměstnanci a sympatizanti dostali na šéf-regulátory této platformy sloužící více než 30 procentům světové populace?“ diví se.
„A zase, možná bych si neměl dělat tolik starostí. Možná bych to měl brát jako New York Times, co na okraj k Sorosovi do úvodníku napsali, že ‚pan Soros je filantrop.‘ Takže když je to filantrop (čili dobroděj), „tak jak by z toho mohlo vzniknout něco špatného?“ uzavírá to sarkasticky.
D Dipasupil/Getty Images for Physicians for Human Rights
16 May 2020