ŘÍM – Papež František v neděli vychvaloval doprovodné přínosy karantény poukazem na to dobro, že přinutila lidi zůstat doma a nepracovat, čímž zmírnili dopravu, hlučnost a znečištění vzduchu.
Pandemie nás přiměla k reflexi „vztahů mezi člověkem a životním prostředím,“ řekl pontifik poutníkům a turistům shromážděným na Svatopetrském náměstí kvůli jeho každotýdenním Andělským poselstvím. „Tato karanténa omezila znečištění a opět odhalila krásy tolika míst, když byla osvobozena od dopravy a hluku.“
Pontifikova slova mohou znít v poněkud chmurném tónu pro ty spousty Italů, kterým karanténa zničila život.
V Itálii přišly kvůli karanténě statisíce lidí o svoji práci a zdroje živobytí a analytici odhadují, že asi třetina ze všech podniků, které během pandemii zavřely, se už nikdy neotevře. Oficiální očekávání je, že v roce 2020 nezaměstnanost dosáhne 11,1 procenta, a neboť dopad karantény budou pokračovat, tak se v roce 2021 čeká, že nezaměstnanost naroste ještě výše na 11,3 procenta.
Turistický průmysl, který obnáší asi 13 procent HDP této země, přišel během tří měsíců karantény o veškeré výnosy a očekává se, že zotavení bude velice pomalé. Itálie se znovu otevřela pro cestování do Evropy 15. června, ale kvůli spoustě přísných předpisů na hotely a restaurace jsou náklady tak vysoké, že jim zisková marže nestojí za to, aby zůstaly otevřené.
Papež v neděli řekl, že s tím, jak se někteří lidé vrací do práce, tak je nezbytné přijímat ekologicky přívětivější přístup.
„Nyní s obnovením činnost bychom měli být všichni odpovědnější v péči o svůj společný domov,“ řekl František.
„Těší mě, že v tomto smyslu se všude po světě objevuje spousta iniciativ ‚zdola‘,“ pokračoval. „Např. dnes je v Římě iniciativa věnovaná řece Tiber. Je jich ale spousta na různých místech! Snad to posílí občanství, které bude čím dál uvědomělejší ohledně tohoto podstatného obecného prospěchu.“
Papež František už tento měsíc přišel s jednou zatím z nejráznějších ekologických řečí s tvrzeními, že planety země je „nemocná“, „zraněná“ a „krvácí.“
Když papež k příležitosti Světového dne životního prostředí psal kolumbijskému prezidentovi Ivánovi Duque Márquezovi, tak uvedl, že „ochrana prostředí a respekt k biodiverzitě planety jsou záležitosti, které mají dopad na nás všechny.“
„Nemůžeme předstírat, že jsme zdraví ve světě, který je nemocný,“ řekl František. „Ty rány zasazené naší matce zemi jsou ranami, které krvácí i uvnitř nás.“
„Péče o ekosystém vyžaduje péči o budoucnost, a to takovou, která se nestará jen o nadcházející okamžik nebo usiluje o rychlý a snadný zisk, nýbrž spíše takovou, která se stará o život a usiluje o zachování blaha pro všechny,“ dodal.
Oficiální oslavy Světového dne životního prostředí proběhnou letos v Kolumbii v Bogotá, ale kvůli trvajícím karanténám v důsledku koronaviru jejich průběh bude skoro bez povšimnutí.
„Náš přístup k současnému stavu naší planety by nám opravdu měl dělat starosti, protože jsme svědky závažnosti této situace,“ prohlásil ve svém dopise pontifik. „Nemůžeme zůstat potichu tváří v tvář něčemu tak pobuřujícímu, uvědomíme-li si, jak veliká je cena za ničení a vykořisťování ekosystému.“
„Už nemáme čas, abychom to dále přehlíželi s lhostejností k signálům od naší planety, že je drancovaná a znásilňovaná chamtivostí po zisku, a to velice často ve jménu pokroku,“ kázal. „Máme šanci obrátit kurz, abychom se zavázali k lepšímu, zdravějšímu světu a přenechali ho budoucím generacím.“
„Vše záleží na nás, na tom, jestli to opravdu chceme,“ uvedl.
Spencer Platt/Getty
22 Jun 2020