Neděle, 19 května, 2024
Home EKONOMIKA Koronavirus přechází na korunavirus: Lavina nových peněz, inflace a dluhů

Koronavirus přechází na korunavirus: Lavina nových peněz, inflace a dluhů

Je to necelý měsíc, kdy federální vláda odhadla, že si v tomto fiskálním roce půjčí 3,7 bilionu $ na všechny ty záchranné balíčky kvůli Covid.

A pak jen o pár dnů později aktualizovalo ministerstvo financí odhad a oznámilo, že si v tomto fiskálním roce půjčí 4,5 bilionu $.

To je nárůst o 800 miliard $ za necelý týden!

Aby je nic nezaskočilo, tak Federální rezervy během necelých 50 dnů vytiskly přes 2,5 bilionu $, takže od počátku pandemie rozšířily svoji rozvahu o 62%.

V poslední době se v tomto tématu hrabu opravdu hodně, je ale kriticky důležité pochopit, že neexistuje žádná hranice na množství peněz, které vytisknou, nebo na velikost dluhu, který si vezmou.

A to má pro dolar děsné dopady.

Bylo by šílené myslet si, že si můžete během pár týdnů vyčarovat trochu bilionů dolarů a vzít nějaké ty biliony dolarů dluhu, aniž by to mělo jakékoliv dopady.

Píšu to teď už pořád, ale zopakuji to zase: kdyby byl tisk peněz způsobem k dosažení prosperity, byla by už Zimbabwe nejbohatší zemí světa.

Prosperita vyžaduje chytré, talentované, tvrdě pracující lidi, aby efektivně produkovali cenné zboží a služby. Nemůžete jen tak zmáčknout knoflík a vytvořit si to jen tak z ničeho.

Ale politici zjevně tento prostý fakt nechápou.

Pro ně je snadnější vytisknout peníze, zadlužit se a všechny vykoupit z dluhů. A když takový přístup nefunguje, tak se uchýlí k demontáži kapitalismu cihlu po cihle.

Úřady roztrhaly staletí smluvního práva a řekly lidem, že teď je OK neplatit hypotéky.

Politici se pokouší schválit zákony, kterými se retroaktivně upraví pojistné smlouvy a pojišťovny se přinutí, aby zaplatily za škody spojené s pandemií, které NEBYLY součástmi smluv. (V USA.)

Místní správy suspendovaly práva k nemovitostem a donutily vlastníky pod hlavní zbraně, aby opustili město, zatímco policejní orgány dělaly razie v podnicích a zabíraly legálně nabytý soukromý majetek.

Regulátoři zničili všechny zpětné zarážky a řekly bankám, aby NEHLÁSILY nesplácené úvěry, spolu s tím, že střadatele žádali, aby své úspory ponechali v bankovním systému.

Je to nikdy nekončí seznam špinavých triků, kterých tito lidé použili, aby ekonomický systém odřeli až na kůži.

Můžete je prakticky slyšet, jak říkají „rozmlaťte to na kousky,“ když přichází s novými kreativními způsoby, jak rozvrátit ekonomiku a znehodnotit měnu.

Podíváme-li se na to, existuje ještě spousta nejistot, které se mohou v této pandemii rozehrát. Otevřou ekonomiku? Předvede to někdo? Jak dlouho potrvá zotavení? Kolik pracovních míst a podniků se ztratí navždy?

Existuje spousta neznámých.

Jedna věc začíná ale být naprosto zřejmá, a to, že jim vůbec nezáleží na hodnotě měny, a že budou dále tisknout nepředstavitelné částky peněz, aby byly záchranné balíčky pro všechny.

Považte jen, že těch 2,5 bilionu $, které vytiskli od března, je více peněz, než vytiskli za dobu prvních 95 let existence Federálních rezerv. A to je ohromující.

Můžeme jen držet palce a doufat, že to nevytvoří dlouhodobé devastující důsledky.

Z praktického hlediska však dává smysl přinejmenším pomýšlet na vlastnictví nějakých reálných aktiv včetně drahých kovů.

Historie nás poučuje, že kdykoliv se vlády a centrální banky uchylují k takovým mimořádným opatřením, tak se drahé kovy stávají aktivem s charakterem bezpečného útočiště.

By Simon Black – May 07, 2020

via Sovereign Man

Zdroj: https://www.thedailybell.com/all-articles/news-analysis/sweep-the-leg/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x