Úterý, 5 března, 2024
Home EKONOMIKA Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Žádný sport ani kulturní události a letecká doprava jen na 10 procentech.

Skličující zpráva o důvěře v ekonomiku eurozóny ukazuje, že se potácí jen na 66 procentech své kapacity. Zpráva získaná maďarským zpravodajským portálem Index ukazuje, že ekonomické důsledky pandemie koronaviru jsou ještě horší, než se čekalo.

S těmi omezeními vycházení, cestovními omezeními a plošnými zákazy všech veřejných událostí se zábavní průmysl obsahující i kulturní a sportovní události fakticky zastavil, kdy jeho produkce je přesně nulová.

Druhou nejpostiženější oblastí je letecká doprava, která spadla na pouhých 10 procent své normální výše, což pochopitelně jde ruku v ruce s turistikou, která je na pouhých 14 procentech a kdysi mocný automobilní průmysl je na 17 procentech kapacity.

Ekonomická odvětví běžící na pouhé čtvrtině kapacity jsou agentury práce, stěhování, správa budov a právní poradenství, opravy aut i pohřební průmysl.

Chemický, gumárenský, sklářský, metalurgický a optický průmysl si vedou daleko lépe, ale i tak je jejich produkce na třetině normálu.

Sektory, ve kterých je aktivita ořezána jen na půlku, je lodní doprava, silniční doprava, reklama a maloobchod s výjimkou zdravotního a potravinářského zboží.

Řada průmyslů, jako je IT sektor, zažívají celkově 25 procentní propad aktivity. Na jednu stranu se objednávky na průmyslový rozvoj a systémovou integraci úplně vytratily, ale zase přišel nárůst prodejů spojených se zařízeními pro home-office, vyučování na dálku a internetovou zábavu, když je většina lidí zavřená doma. Tyto IT prodeje je tak trochu kompenzují za propady v jiných oblastech.

V IT kategorii je i televize. Ač kanály pořád každodenně vysílají, je jen málo živých událostí. Nová produkce se tvrdě ořezala a roste počet opakování starých pořadů.

K sektorům, kde k žádným ocenitelným změnám činnosti nedochází, jsou zemědělství, lesnictví, vzdělání, veřejná správa a telekomunikace, kdy u nich je jen mírný 10 procentní pokles celkové spotřeby energie a vody.

K těm málo oblastem, které zažily růst, patří prodejci potravin a poskytovatelé internetu, kdy obojí o 10 procent narostlo. Dvěma nejrychleji rostoucími sektory jsou prodeje léků (o 25 procent) a zdravotní péče, které zažily 34 procentní nárůst.

Zpráva je pořád optimistická ohledně celoročního výkonu ekonomiky eurozóny s nadějí, že to bude graf v průběhu ve tvaru písmene V, což znamená, že pokles ve druhém a třetím čtvrtletí roku bude následován stejně rychlým zotavením, takže celoroční výkaz zůstane jen 6 procent pod úrovní loňského roku.

K 5. dubnu 2020 bylo v celé Evropě potvrzeno 613 514 potvrzených případů koronaviru (COVID-19) vzniklých už od prvních potvrzených případů z 25. ledna ve Francii.

5. dubna bylo zaznamenáno nejvíce počtů nových případů v Evropě s více než 43 600 nových případů v tomto jediném dni, kdy 4. dubna to bylo 40 800 nových případů. Nejvyšší počet potvrzených případů v Evropě je ve Španělsku s 124 736 případů následováno Itálií s 124 632 případy.

editor: Dénes Albert

author: Gergely Brückner

via: Index

Title image: Port freight. (illustration)

Zdroj: https://rmx.news/article/article/confidential-eu-report-coronavirus-has-left-europe-s-economy-at-only-66-percent-of-capacity

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x