Pondělí, 28 listopadu, 2022
Home EKONOMIKA Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Koronavirus srazil ekonomiku eurozóny na pouhých 66 procent kapacity

Žádný sport ani kulturní události a letecká doprava jen na 10 procentech.

Skličující zpráva o důvěře v ekonomiku eurozóny ukazuje, že se potácí jen na 66 procentech své kapacity. Zpráva získaná maďarským zpravodajským portálem Index ukazuje, že ekonomické důsledky pandemie koronaviru jsou ještě horší, než se čekalo.

S těmi omezeními vycházení, cestovními omezeními a plošnými zákazy všech veřejných událostí se zábavní průmysl obsahující i kulturní a sportovní události fakticky zastavil, kdy jeho produkce je přesně nulová.

Druhou nejpostiženější oblastí je letecká doprava, která spadla na pouhých 10 procent své normální výše, což pochopitelně jde ruku v ruce s turistikou, která je na pouhých 14 procentech a kdysi mocný automobilní průmysl je na 17 procentech kapacity.

Ekonomická odvětví běžící na pouhé čtvrtině kapacity jsou agentury práce, stěhování, správa budov a právní poradenství, opravy aut i pohřební průmysl.

Chemický, gumárenský, sklářský, metalurgický a optický průmysl si vedou daleko lépe, ale i tak je jejich produkce na třetině normálu.

Sektory, ve kterých je aktivita ořezána jen na půlku, je lodní doprava, silniční doprava, reklama a maloobchod s výjimkou zdravotního a potravinářského zboží.

Řada průmyslů, jako je IT sektor, zažívají celkově 25 procentní propad aktivity. Na jednu stranu se objednávky na průmyslový rozvoj a systémovou integraci úplně vytratily, ale zase přišel nárůst prodejů spojených se zařízeními pro home-office, vyučování na dálku a internetovou zábavu, když je většina lidí zavřená doma. Tyto IT prodeje je tak trochu kompenzují za propady v jiných oblastech.

V IT kategorii je i televize. Ač kanály pořád každodenně vysílají, je jen málo živých událostí. Nová produkce se tvrdě ořezala a roste počet opakování starých pořadů.

K sektorům, kde k žádným ocenitelným změnám činnosti nedochází, jsou zemědělství, lesnictví, vzdělání, veřejná správa a telekomunikace, kdy u nich je jen mírný 10 procentní pokles celkové spotřeby energie a vody.

K těm málo oblastem, které zažily růst, patří prodejci potravin a poskytovatelé internetu, kdy obojí o 10 procent narostlo. Dvěma nejrychleji rostoucími sektory jsou prodeje léků (o 25 procent) a zdravotní péče, které zažily 34 procentní nárůst.

Zpráva je pořád optimistická ohledně celoročního výkonu ekonomiky eurozóny s nadějí, že to bude graf v průběhu ve tvaru písmene V, což znamená, že pokles ve druhém a třetím čtvrtletí roku bude následován stejně rychlým zotavením, takže celoroční výkaz zůstane jen 6 procent pod úrovní loňského roku.

K 5. dubnu 2020 bylo v celé Evropě potvrzeno 613 514 potvrzených případů koronaviru (COVID-19) vzniklých už od prvních potvrzených případů z 25. ledna ve Francii.

5. dubna bylo zaznamenáno nejvíce počtů nových případů v Evropě s více než 43 600 nových případů v tomto jediném dni, kdy 4. dubna to bylo 40 800 nových případů. Nejvyšší počet potvrzených případů v Evropě je ve Španělsku s 124 736 případů následováno Itálií s 124 632 případy.

editor: Dénes Albert

author: Gergely Brückner

via: Index

Title image: Port freight. (illustration)

Zdroj: https://rmx.news/article/article/confidential-eu-report-coronavirus-has-left-europe-s-economy-at-only-66-percent-of-capacity

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Perfektní krach při prosazování perfektní hospodářské soutěže

Zákonodárci Evropské unie, kteří už dlouho zírají na to, jak s USA a s Čínou prohrávají v inovativní hře, tvrdí, že našli pachatele tohoto kontinentálního...

Svět pořád potřebuje přívod ruské ropy, varuje uprostřed první skutečně globální energetické krize šéf IEA

„Svět se nachází uprostřed první skutečně globální energetické krize,“ řekl dnes v Singapuru výkonný ředitel Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol.

26 z 56 francouzských jaderných reaktorů je mimo provoz kvůli zkorodovaným trubkám nebo údržbě

Francie přechází do režimu studené zimy. Protesty začínají už teď. Koroze trubek, údržba a pracovní spory už odstavily z provozu...

Most Popular

Ruská Wagnerova skupina poslala Europarlamentu zkrvavené porážecí kladivo

V reakci na hlasování v Europarlamentu z minulého týdne určující Rusko jako „státního sponzora terorismu“ poslal tomuto evropskému orgánu jeden s Kremlem spjatý činitel hrozivý vzkaz.

EU obviňuje Washington, že tyje z Ukrajinské války

„Devět měsíců po invazi na Ukrajinu začíná Vladimir Putin tříštit Západ,“ všímá si Politico v překvapujícím přiznání, které znamená ohromující obrat oproti předchozímu...

Nikdy to nebylo o Ukrajině

Mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price na svém tiskovém briefingu 21. března řekl shromážděným reportérům, že „Prezident Zelenskyj dal také velice jasně najevo,...

Akademická svoboda je mrtvá, říká proti-lockdownový profesor ze Stanfordu

Profesor ze Stanfordu, který zpochybňoval lockdownovou ortodoxii, varoval, že „akademická svoboda je mrtvá,“ a že všichni ti, kdo se postavili povídačce režimu,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x