Ministři eurozóny 16 března schválili záchranný balíček pro Kypr v objemu 10 miliard euro pod podmínkou schválení
speciální daně na vklady. Podle návrhu měly být vklady menší než 100 tisíc euro zdaněny 6,75%, vklady nad 100 tisíc euro pak sazbou 9,9%.
V kyperských bankách jsou dnes vklady v celkové hodnotě 67 miliard euro. Ministři financí eurozóny si slibovali, že jednorázovou daní (konfiskací) získají 5,8 miliardy euro a budou tak moci snížit velikost záchranného balíčku na 10 miliard euro.
Kyperští politici si podle posledních informací stihli ukrýt 4,5 miliardy euro do bezpečí v pátek ještě před zablokováním finančních transakcí.
Speciální daň na vklady včera ve večerních hodinách neprošla. Pro nebyl ani jeden poslanec. Strana nového kyperského prezidenta Nicose Anastasiadese Demokratické shromáždění (DISY) se svými 19 poslanci opustila hlasování. 36 zbylých poslanců z 56 členného parlamentu hlasovalo proti. Jeden z poslanců hlasování okomentoval slovy: “Říkáme ne. Říkáme ne pro naše děti a vnuky. Před námi je strádání, ale můžeme to zvládnout.”…”Říct ne je otázkou cti”.
V reakci na odmítnutí propadly ceny cyklických komodit v očekávání akcelerující hospodářské krize. Posílila bezpečná aktiva jako zlato a švýcarský frank.
Bývalý centrální bankéř Kypru Athanasios Orphanides popsal situaci na Kypru v interview pro agenturu Bloombergu slovy: „To, co můžeme na Kypru pozorovat během posledních pár dní, je velmi závažný přehmat evropských vlád, které v podstatě vydírají kyperskou vládu, aby konfiskovala peníze, které patří vkladatelům.“
Podle odhadů guvernéra kyperské centrální banky hned v první den otevření bank (nejspíš až příští týden) opustí v reakci na paniku, kterou způsobil tento přehmat, Kypr 7 miliard euro. To bude skutečná rána pro již tak zbankrotované kyperské banky. (colosseum.cz)
V České republice na zprávu o zdanění vkladů reagovala Strana svobodných občanů: “Pokud takto EU rozhodla o osudu Jižního Kypru, může stejně rozhodnout o osudu vkladů českých občanů. Situace na Kypru připomíná českou „měnovou reformu“ z roku 1953.”
Svobodní vidí konfiskaci desetiny vkladů na Kypru jako jednoznačné varování před dalším členstvím naší země v EU. Pakliže vláda dostojí svému slibu a prosadí v parlamentu zákon o obecném referendu, na jehož základě bude možné iniciovat vystoupení republiky z EU, začnou Svobodní podpisy za referendum shromažďovat. Svobodní každopádně zahájí sběr podpisů pod petici za referendum o vystoupení z EU na základě platného petičního zákona, a to u příležitosti plánovaného vyvěšení evropské vlajky na Hradě za účasti vrchního evropského komisaře Barrosa.
Předseda Strany za nezávislost Velké Británie okomentoval v interview pro RT situaci na Kypru slovy: “Neinvestujte v eurozóně, museli byste být šílení, abyste to dělali.”
Zatímco zástupci eurozóny nás ujišťují, že se nic takového nemůže opakovat, v německém tisku se již objevují spekulace o tom, že 15 procentní daň na vklady by mohla významně pomoci italské vládě zvládnout dluhy. Dobré je si připomenou slova bývalého šéfa Euroskupiny Jeana-Clauda Junckera „Když je situace příliš vážná, tak musíte lhát”
Vít Jedlička, předseda Reformy.cz