Kypr se stane modelem pro řešení bankovních problémů. Tuto větu prohlásil šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Akcie bank v eurozóně skokově propadly.
Ekonom Anatole Kaletsky okomentoval výrok slovy: „Kdokoliv, kdo drží více než 100 000 euro ve francouzských, španělských nebo italských bankách, je buď blázen, nebo trestně odpovědný z nedbalosti, pokud tam má firemní účet.“
Krize má už několik nej. Kromě jiného soutěží Kypr o nejdelší bankovní prázdniny za posledních sto let. Kyperští politici těsně před uzavřením bank skryli do zahraničí skoro 4,5 miliardy eur. Pro srovnání kyperské banky dostal do problému bankrot Řecka, který je stál 3,75 miliardy euro. Další možná desítky miliard si vybrali Rusové a Britové v pobočkách kyperských bank v Londýně, kde žádné bankovní prázdniny nebyly. Během posledních 147 bankovních krizí od roku 1970 se bez ohledu na výši kapitálu ještě nikdy nestalo, aby na základě politického rozhodnutí byli poškozeni vkladatele. To vše jenom proto, aby politici udrželi Kypr za každou cenu v eurozóně.
Jestli toto je skutečně model pro eurozónu, tak se máme na co těšit.
Světový tisk právem spekuluje, jestli cílem bylo zachránit Kypr nebo zničit daňový ráj.
Vít Jedlička je předseda Reformy.cz o.s.
Související: